Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przebudowa Kolejowej znów opóźniona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przebudowa Kolejowej znów opóźniona
21-04-2021 10:56   Janusz Ludwiczak
Raczej nie ma szans na rozpoczęcie przebudowy ulicy Kolejowej latem, jak deklarował wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Okazuje się, że projekt przebudowy jest na etapie uzgodnień branżowo-budowlanych. Ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji nastąpi dopiero po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRID.

Jak już informowaliśmy pod koniec zeszłego roku ZDM miał ogłosić przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej. Tak jednak się nie stało, gdyż nadal trwa opracowywanie projektu. Odpowiedzialny za komunikację i inwestycje w mieście zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski zadeklarował, że w tym roku w końcu ruszy przebudowa Kolejowej.

– W nowym roku chcemy kontynuować ważne inwestycje dla mieszkańców: to długo oczekiwana przebudowa ul. Kolejowej, jednej z najważniejszych ulic Łazarza. Zostanie zmodernizowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej do ul. Gąsiorowskich. Liczymy, że po wszystkich wcześniejszych perypetiach administracyjnych, uzgodnieniowych itp., które znacznie odłożyły inwestycję, budowa będzie mogła ruszyć latem 2021 r. – zadeklarował pod koniec zeszłego roku Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jednak nie ma szans, by inwestycja ta ruszyła w najbliższym czasie.

– Projekt przebudowy ulicy Kolejowej jest na etapie uzgodnień branżowych. Po uzyskaniu wszystkich uzgodnień, zostanie złożony wniosek o decyzję ZRID. Składanie wniosku planowane jest na maj. Po uzyskaniu decyzji ZRID będzie można planować rozpisanie przetargu – tłumaczy portalowi Lazarz.pl Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. W tym roku na ten cel zarezerwowano blisko 4,5 mln zł (4 494 189 zł), w 2022 – kolejne 4 mln zł (4 290 624 zł).

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Kolejowej na całym odcinku. Usunięta ma zostać kostka brukowa, którą zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m szerokości, nasadzona zostanie nowa zieleń i wytyczone zostanie miejsce na pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

Przeprowadzono szereg konsultacji społecznych, w których uwzględniono postulaty mieszkańców, zakładające m.in. likwidację prawoskrętu i zmniejszenie promieniu łuku na skrzyżowaniu Potockiej i Kolejowej oraz nasadzenie więcej drzew.

Tymczasem niebawem na Kolejowej zacznie działać strefa płatnego parkowania, mimo iż w 2017 roku miasto deklarowało inaczej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, ówczesna dyrektor ZDM.

Zmieniła się dyrekcja ZDM, zmieniły się też i plany. Mieszkańcy jednak coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a ulica nie będzie wciąż wyglądać jakbyśmy mieli XIX wiek. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 40 km/h.

ZOBACZ TAKŻE: Dolna Głogowska: Cztery pasy lub droga z linią tramwajową


Komentarze (9)

27-04-2021 23:07:06
Kristo
Mnie zastanawia jedno, kiedy w końcu osoby decyzyjne poniosą odpowiedzialność za swoje słowa, za swoje obietnice bez pokrycia, za okłamywanie mieszkańców ul. Kolejowej? Na wszystko sa pieniądze, na montaz parkometrów, które w momencie cudu remontowego będą zdemontowane ( swoją drogą skandal), na remont Rynku Łazarskiego, na wprowadzenie strefy na całym Łazarzu a nie ma kasy na remont ulicy będącej w fatalnym stanie. Wstyd panie Prezydencie Miasta i Państwo Radni.
27-04-2021 19:08:40
Kristo
Mnie zastanawia jedno, kiedy w końcu osoby decyzyjne poniosą odpowiedzialność za swoje słowa, za swoje obietnice bez pokrycia, za okłamywanie mieszkańców ul. Kolejowej? Na wszystko sa pieniądze, na montaz parkometrów, które w momencie cudu remontowego będą zdemontowane ( swoją drogą skandal), na remont Rynku Łazarskiego, na wprowadzenie strefy na całym Łazarzu a nie ma kasy na remont ulicy będącej w fatalnym stanie. Wstyd panie Prezydencie Miasta i Państwo Radni.
22-04-2021 16:58:53
Lazarzanka
Szczerze, jednym słowem tragedia, gratulacje dla Rady super działania...... obiecanki, a głupiemu radość
22-04-2021 12:15:14
Kolejowa
Gdyby nowa rada osiedlowa dwa lata temu nie zakwestionowała projektu i nie chciała koniecznie wprowadzić tam autobusu pewnie ulica byłaby już remontowana.
22-04-2021 10:12:38
albin.b
Smutno pisać 'a nie mówiłem', ale dopiero co pisałem o tych dwóch inwestycjach... Pytanie na dziś: co będzie wcześniej? Dolna Głogowska, czy Kolejowa? Bo jeśli cisną do budowy DG, to Kolejowa potrzebna jako serwisowa, więc po co remontować?
21-04-2021 19:59:27
Aq
Dramat. Jeśli któryś z dyrektorów ZDM w końcu doprowadzi tę sprawę do końca, to proponuję uczynić go patronem ulicy. Może to kogoś wreszcie zmotywuje.
21-04-2021 18:30:57
L.Domasłowska
No cóż, właściwie nie mam już złudzeń...Teraz ciekawi mnie, co będzie pierwsze, co nie znaczy, że szybko - przestanie dymić komin Budmentu (tak naprawdę, a nie ze względu na koniec sezonu), czy drgnie sprawa Kolejowej. Głosuję za pierwszą opcją, bo niby teren sprzedany deweloperowi, a takiemu na ogół zależy na szybkiej inwestycji. Z ciekawostek, teren małego placyku przy wjeździe na "koleje" służący jako miejsce parkingowe darmowe (ale za to całkiem opuszczone jeżeli chodzi o czystość), został ogrodzony i służy temu samemu celowi, ale chyba odpłatnie..Czy to ostatnia inicjatywa Prezesa Budmetu by podreperować budżet, czy początek działań nowego właściciela, nie wiem. Wjazd jest dość trudny i samo manewrowanie na nieforemnym terenie także, ale za to zniknęły śmieci. Tak więc dwie planowane budowy mieszkaniowe, druga na terenie Salezjanów, także nie rokują dobrze o szybkim remoncie samej ulicy.
21-04-2021 17:48:12
Mieszkaniec Kolejowej
No cóż nie chciałem tego powiedzieć, ale muszę - a nie mówiłem, nie wierzę już w ani jedno słowo ZDM - same kłamstwa. Tylko nie rozumiem dlaczego obiecają wiedząc, że nic z tego nie będzie. A Was drodzy mieszkańcy - mają głęboko w d...., no chyba, że jest przed wyborami....
21-04-2021 11:52:28
Maras
JEDNYM SŁOWEM MASAKRA!!!!!!!!!!!!!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: