Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Niebawem strefa parkowania ruszy na kolejnych ulicach - na początek Berwińskiego i Skwer Focha - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Niebawem strefa parkowania ruszy na kolejnych ulicach - na początek Berwińskiego i Skwer Focha
05-03-2021 11:27   Janusz Ludwiczak
W kolejnym etapie strefa płatnego parkowania zostanie uruchomiona w ciągu ulicy Berwińskiego i na fragmencie Wyspiańskiego, a następnie na Iłłakowiczówny i Wojskowej.

Jak już informowaliśmy ruszają prace związane z wdrażaniem strefy płatnego parkowania na kolejnych łazarskich ulicach. Zarząd Dróg Miejskich przedstawił harmonogram uruchamiania strefy. W pierwszej kolejności kierowcy za postój zapłacą na ulicy Berwińskiego i Wyspiańskiego (pomiędzy Matejki i Głogowską) oraz wokół Skweru im. Marszałka Focha (dawniej pl. Wyspiańskiego). Następnie strefa zostanie uruchomiona na ulicach: Iłłakowiczówny, Wojskowej i Wyspiańskiego (na odcinku od Reymonta do Ułańskiej), a w dalszej kolejności w rejonie ulic Grottgera, Ułańskiej , Wyspiańskiego i Chełmońskiego. ZDM nie podaje jednak konkretnych terminów uruchomienia strefy.

– Jak tylko warunki atmosferyczne będą właściwe (dodatnie temperatury w dzień i w nocy, brak opadów), to na pozostałych ulicach wznowione zostaną prace polegające na malowaniu nowego oznakowania poziomego. Aby sprawnie je przeprowadzić, a następnie uruchomić, na gotowych już ulicach, pobór opłat zostały podzielone na mniejsze obszary. Każdy z nich zawiera po kilka sąsiadujących ze sobą ulic. Wykonawcy będą pracować w poszczególnych rejonach według przyjętej kolejności, uzgodnionej z lokalnymi radami osiedli. Zgodnie z nowym harmonogramem prace będą w pierwszej kolejności wykonywane w północnej części Łazarza - w rejonie ulic od Berwińskiego do Iłłakowiczówny – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

O konkretnych terminach ZDM ma informować na bieżąco, z wyprzedzeniem.

– Znaki z tabliczkami informującymi o konieczności przeparkowania pojazdów zostaną ustawione minimum 5 dni przed rozpoczęciem działań na danej ulicy. Bieżące komunikaty będą publikowane na stronie internetowej ZDM. Po wykonaniu oznakowania poziomego i pionowego oraz uruchomieniu parkomatów na poszczególnych obszarach rozpocznie się pobór opłat w ramach strefy płatnego parkowania, o czym też będziemy informować z dwutygodniowym wyprzedzeniem – zaznacza Agata Kaniewska z ZDM.

Przypomnijmy, że strefa płatnego parkowania na Łazarzu początkowo miała ruszyć 1 października 2020 r. Jednak powodem opóźnienia było odwołanie od przetargu jednego z wykonawców. Z powodu pandemii koronawirusa sprawa była odroczona o kilka miesięcy przez Krajową Izbę Odwoławczą.

– Strefa będzie uruchamiana sukcesywnie – ulica po ulicy. Nie zima jest powodem opóźnienia strefy, a odwołanie jednego z wykonawców, które trwało trzy miesiące. Tyle czasu sprawa była rozpatrywana w Warszawie – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Czy zatem lepiej nie byłoby przesunąć termin strefy płatnego parkowania i uruchomić ją na całym Łazarzu, gdy będzie już gotowa?

– Gdybyśmy nie uruchomili strefy 1 lutego i odłożyli to w czasie nie wiemy z jakim poślizgiem nastąpiłoby jej uruchomienie. Byłaby jeszcze większa flustracja mieszkańców, zwłaszcza tych, których zakupili identyfikatory. Zdecydowaliśmy się uruchomić strefę częściowo. Po wprowadzeniu strefy od 1 lutego na tych ulicach, na których obowiązuje uporządkowane zostało parkowanie, kierowcy mogą znaleźć w końcu miejsce postojowe. Znaczna część mieszkańców widzi teraz sens we wprowadzeniu strefy płatnego parkowania – przekonuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Do czasu uruchomienie strefy na pozostałych ulicach do odwołania czynny będzie parking tymczasowy przy Arenie, który może pomieścić 70 aut. Wjazd możliwy jest od strony ul. Wyspiańskiego (przy skrzyżowaniu z Wojskową). Postój pod Areną jest całkowicie darmowy.

Dodajmy, że strefa płatnego parkowania docelowo będzie obejmować obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej. Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy w strefie płatnego parkowania na Łazarzu zapłacą 3,50 złotych, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł. Z kolei mieszkańcy mogą od listopada kupować identyfikatory uprawniające do parkowania w Strefie Płatnego Parkowania na preferencyjnych warunkach – w cenie 10 zł/mc na okres 12 miesięcy. Standardowo abonament ma kosztować 30 złotych miesięcznie, a za kolejny pojazd 150 zł/mc.

Gdzie będzie uruchamiana strefa płatnego parkowania w kolejnych etapach?


Ulice na Łazarzu, na których pobierane są opłaty za parkowanie od 1 lutego:

 • Biała,
 • Bogusławskiego,
 • Chociszewskiego,
 • Drużbackiej,
 • Głogowska (od mostu Dworcowego do ul. Hetmańskiej),
 • Grunwaldzka (od Roosevelta do Stolarskiej),
 • Jarochowskiego (od Hetmańskiej do Wyspiańskiego),
 • Kasprzaka (od Hetmańskiej do Niegolewskich),
 • Klonowica,
 • Konopnickiej,
 • Limanowskiego,
 • Małeckiego (od Rynku Łazarskiego do Strusia),
 • Matejki (od ul. Niegolewskich do Wyspiańskiego),
 • Morawskiego,
 • Niecała,
 • Niegolewskich (od Głogowskiej do Jarochowskiego),
 • Orzeszkowej,
 • Potworowskiego,
 • Sczanieckiej,
 • Stablewskiego (od Głogowskiej do Jarochowskiego),
 • Szymborska,
 • Śniadeckich (od Grunwaldzkiej do Parkowej),
 • Święcickiego,
 • Wyspiańskiego (od ul. Głogowskiej do Jarochowskiego).

Opłaty za postój:
• 80 groszy – czas minimalny
• 3,50 zł za 1 godzinę
• 7,70 zł za 2 godziny
• 12,60 zł za 3 godziny
• 3,50 zł/za każdą następną


Kliknij, aby zobaczyć w całości


Komentarze (1)

20-03-2021 12:22:57
mieszkaniec
Czy jest przewidziany zwrot opłat za identyfikatory dla mieszkańców w tej części Łazarza w której jeszcze nie ma strefy a mają wykupiony identyfikator już od lutego bo taki był pierwotny termin uruchomienia strefy? Czy to trzeba składać pozew zbiorowy przeciwko ZDMowi o zwrot niesłusznie pobranej opłaty ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

paź

do 24-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena 2021 - targi gier i multimediów
"Optyka" - targi optyczne

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

04

lis

do 06-11-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Special Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: