Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej ze strefą płatnego parkowania na pozostałych ulicach? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej ze strefą płatnego parkowania na pozostałych ulicach?
01-03-2021 18:04   Janusz Ludwiczak
Równo miesiąc temu strefa płatnego parkowania została rozszerzona na Łazarz, jednak tylko na kilku ulicach. Niebawem mają ruszyć prace związane z wprowadzaniem nowego oznakowania i wyznaczeniem miejsc postojowych.
– Strefa będzie uruchamiana sukcesywnie – ulica po ulicy – mówi portalowi Lazarz.pl wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

1 lutego strefa płatnego parkowania miała zostać uruchomiona praktycznie na całym Łazarzu z wyjątkiem ulic w obrębie ulic: Arciszewskiego, Hetmańskiej, Góreckiej i Palacza. Ze względu na zimę i niesprzyjające warunki atmosferyczne drogowcom nie udało się wymalować oznakowania poziomego i wyznaczyć miejsc postojowych na wielu ulicach, dlatego od miesiąca kierowcy płacą za postój tylko na tych ulicach, na których udało się wprowadzić nową organizację ruchu.

Od miesiąca kierowcy płacą za postój głównie w południowej części górnego Łazarza, czyli w rejonie Parku Kasprowicza (w obszarze ulic: Wyspiańskiego – Reymonta – Hetmańska – Głogowska), a także w pobliżu ronda Jeziorańskiego (ulice: Biała i Niecała), na całej ulicy Głogowskiej i tak jak do tej pory w rejonie MTP. Na dolnym Łazarzu strefa płatnego parkowania ruszyła tylko na fragmencie ulicy Małeckiego (od Rynku Łazarskiego do Strusia).

Lada moment mają ruszyć prace związane z wdrażaniem strefy na kolejnych ulicach. Strefa będzie uruchamiana sukcesywnie.

– W tym tygodniu planujemy rozpocząć prace na kolejnych ulicach, o ile dopisze pogoda. Będziemy o wszystkich utrudnieniach informować na bieżąco. Z odpowiednim wyprzedzeniem pojawią się znaki i tablice informacyjne na ulicach – mówi w rozmowie z portalem Lazarz.pl Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Strefa będzie uruchamiana sukcesywnie – ulica po ulicy. Nie zima jest powodem opóźnienia strefy, a odwołanie jednego z wykonawców, które trwało trzy miesiące. Tyle czasu sprawa była rozpatrywana w Warszawie – zaznacza wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Przypomnijmy, że strefa płatnego parkowania na Łazarzu początkowo miała ruszyć 1 października 2020 r. Jednak powodem opóźnienia było odwołanie od przetargu jednego z wykonawców. Z powodu pandemii koronawirusa sprawa była odroczona o kilka miesięcy przez Krajową Izbę Odwoławczą.Czy zatem lepiej nie byłoby przesunąć termin strefy płatnego parkowania i uruchomić ją na całym Łazarzu, gdy będzie już gotowa?

– Gdybyśmy nie uruchomili strefy 1 lutego i odłożyli to w czasie nie wiemy z jakim poślizgiem nastąpiłoby jej uruchomienie. Byłaby jeszcze większa flustracja mieszkańców, zwłaszcza tych, których zakupili identyfikatory. Zdecydowaliśmy się uruchomić strefę częściowo. Po wprowadzeniu strefy od 1 lutego na tych ulicach, na których obowiązuje uporządkowane zostało parkowanie, kierowcy mogą znaleźć w końcu miejsce postojowe. Znaczna część mieszkańców widzi teraz sens we wprowadzeniu strefy płatnego parkowania – przekonuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Na wprowadzenie nowej organizacji ruchu czeka jeszcze wiele ulic zwłaszcza na dolnym Łazarzu, na wielu z nich na dobre zmieni się organizacja ruchu. I tak ulice: Graniczna, Calliera, Mottego czy fragmenty: Dmowskiego, Łukaszewicza, Lodowej i Potockiej staną się jednokierunkowe.

Do czasu uruchomienie strefy na pozostałych ulicach do odwołania czynny będzie parking tymczasowy przy Arenie, który może pomieścić 70 aut. Wjazd możliwy jest od strony ul. Wyspiańskiego (przy skrzyżowaniu z Wojskową). Postój pod Areną jest całkowicie darmowy.

Dodajmy, że strefa płatnego parkowania docelowo będzie obejmować obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej. Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy w strefie płatnego parkowania na Łazarzu zapłacą 3,50 złotych, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł. Z kolei mieszkańcy mogą od listopada kupować identyfikatory uprawniające do parkowania w Strefie Płatnego Parkowania na preferencyjnych warunkach – w cenie 10 zł/mc na okres 12 miesięcy. Standardowo abonament ma kosztować 30 złotych miesięcznie, a za kolejny pojazd 150 zł/mc.

Ulice na Łazarzu, na których pobierane są opłaty za parkowanie od 1 lutego:

 • Biała,
 • Bogusławskiego,
 • Chociszewskiego,
 • Drużbackiej,
 • Głogowska (od mostu Dworcowego do ul. Hetmańskiej),
 • Grunwaldzka (od Roosevelta do Stolarskiej),
 • Jarochowskiego (od Hetmańskiej do Wyspiańskiego),
 • Kasprzaka (od Hetmańskiej do Niegolewskich),
 • Klonowica,
 • Konopnickiej,
 • Limanowskiego,
 • Małeckiego (od Rynku Łazarskiego do Strusia),
 • Matejki (od ul. Niegolewskich do Wyspiańskiego),
 • Morawskiego,
 • Niecała,
 • Niegolewskich (od Głogowskiej do Jarochowskiego),
 • Orzeszkowej,
 • Potworowskiego,
 • Sczanieckiej,
 • Stablewskiego (od Głogowskiej do Jarochowskiego),
 • Szymborska,
 • Śniadeckich (od Grunwaldzkiej do Parkowej),
 • Święcickiego,
 • Wyspiańskiego (od ul. Głogowskiej do Jarochowskiego).

Opłaty za postój:
• 80 groszy – czas minimalny
• 3,50 zł za 1 godzinę
• 7,70 zł za 2 godziny
• 12,60 zł za 3 godziny
• 3,50 zł/za każdą następną


Kliknij, aby zobaczyć w całości


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Rapsod" - widowisko poetycko-muzyczne z okazji 200. urodzin Cypriana Kamila Norwida

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: