Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarzanie oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim w przededniu 101. rocznicy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarzanie oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim w przededniu 101. rocznicy
27-12-2019 00:31   Janusz Ludwiczak
Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w kościele Matki Boskiej Bolesnej została odprawiona msza św. w intencji dowódców i żołnierzy. Po nabożeństwie złożono wieńce pod tablicami Powstańców, która znajduje się w Grocie przy świątyni. Upamiętnione zostały również postacie związane z Powstaniem Wielkopolskim, które mają swoje miejsca pamięci na Łazarzu - Kazimierza Nowakowskiego czy braci Wierzejewskich. Znicze zapłonęły również na grobach Powstańców na cmentarzu Górczyńskim.

Po mszy św., którą w kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiono w intencji Powstańców złożone zostały wieńce pod tablicami pamiątkowymi upamiętniającymi dowódców i żołnierzy Powstania. W uroczystości wzięli udział m.in. poznańska radna Lidia Dudziak, przedstawiciele Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald oraz społeczności Szkoły Podstawowej nr 26.

– 101 lat temu Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość. Solidarnie, ramię przy ramieniu, ponad podziałami. Chwycili za broń i zwyciężyli. Tradycyjnie od 22 lat oddaliśmy im hołd, to nasz obowiązek wobec przodków i polskiej historii.
Na Łazarzu upamiętniliśmy wybitne postacie Powstania Wielkopolskiego. Kazimierz Nowakowski, pułkownik naczelny chirurg szpitali fortecznych oraz Szpitala Przemienienia Pańskiego, uczestnik powstania, jego imię nosi plac przy rondzie Nowaka-Jeziorańskiego. Przy ul.Szylinga patronami skweru są Wincenty i Jan Wierzejewscy, powstańcy , organizatorzy skautingu w zaborze pruskim.
Na cmentarzu Górczyńskim znajduje się zbiorowa mogiła Powstańców Wielkopolskich. Spoczywają tutaj Franciszek Ratajczak, Antoni Andrzejewski, Jan Dembiński, Stefan Grabski, Stanisław Śniegocki i Maksymilian Nickiel. Swoją tablicę pamiątkową ma Sam Sandi z Afryki, który walczył w Powstaniu Wielkopolskim
– opowiada Maria Łazarz, jedna z inicjatorek obchodów.

Łazarzanie co roku, zawsze 26 grudnia, w przededniu wydarzeń z 1919 roku czczą Powstańców Wielkopolskich. Akcję zainicjowało pod koniec lat 90. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, później kontynuowali ją Wojciech Wośkowiak oraz Rada Osiedla Św. Łazarz.


Fot: Martyna Mendyk

Komentarze (2)

29-12-2019 10:26:50
Zawiedziony
A gdzie przedstawiciele nowej rady? Byłem na miejscu i nie zauważyłem
28-12-2019 13:15:16
eka z małeki
tak jakoś smutnie jak nie widać wywieszonych flag!!!czyżby uległy samo zniszczeniu???...ech eka .............. no po prostu wstyd,a gdzie są tzw patRYJOCI???
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: