Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Arena będzie miała podziemną kondygnację i pomieści 9 tys. osób. Obok powstanie parking na 700 aut - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Arena będzie miała podziemną kondygnację i pomieści 9 tys. osób. Obok powstanie parking na 700 aut
08-10-2019 06:28   Janusz Ludwiczak
MTP przedstawiły projekt modernizacji hali Arena, który zakłada obniżenie poziomu podłogi o prawie 6 metrów oraz zmianę układu trybun, które będą mogły pomieścić od 6,5 tysięcy widzów. Targi planują również przebudowę terenów Parku Kasprowicza oraz budowę parkingu na 700 aut. Modernizacja Areny ma ruszyć w przyszłym roku i potrwa dwa lata.

– Dzięki modernizacji Areny, Poznań będzie miał nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy, w którym będą mogły odbywać się ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe. Arena to historyczny punkt na mapie Poznania, do którego wielu mieszkańców czuje sentyment. Dbałość o takie miejsca jest dla mnie ważnym przejawem patriotyzmu. W nowej odsłonie Arena stanie się obiektem nowoczesnym, spełniającym współczesne standardy, nie tracąc przy tym swoich historycznych walorów. Wraz z przylegającą przestrzenią publiczną będzie tętniącym życiem miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Modernizacja Areny ma rozpocząć się w przyszłym roku. Projekt zakłada pozostawienie bryły budynku w obecnym układzie i elewacji. Remont obejmie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu. Koncepcję przebudowy Areny wraz z otoczeniem przygotowała pracownia CDF Architekci.

– Wnętrze Areny będzie spełniać wymagania, jakie stawia się dziś obiektom widowiskowo-sportowym. Najważniejsza jest jego funkcjonalność. Po przebudowie w budynku będą się odbywać koncerty, wydarzenia teatralne, mecze siatkówki, koszykówki, rozgrywki piłki ręcznej i halowej piłki nożnej, zawody sportów walki. Zależało nam więc na maksymalnym zwiększeniu pojemności widowni – przekonuje Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP.

Plany zakładają, że Arena zyska podziemne wejście. Poziom podłogi w hali będzie obniżony o prawie 6 metrów. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Nowe trybuny będą ułożone równolegle do płyty boiska i centrum hali. Podobnie jak w Sali Ziemi trybuny Areny będą składane. Obecnie hala widowiskowo-sportowa w Parku Kasprowicza posiada 4 200 miejsc na trybunach, a kolejne 3 tys. po podstawieniu siedzeń na parkiecie. Po przebudowie Arena będzie mieć od 6100 do 6500 miejsc siedzących, a podczas wydarzeń koncertowych pomieści do 9 tysięcy osób.

– Naszym zadaniem było zmodernizować Arenę "po poznańsku". To znaczy: porządnie, czysto i na wieki. Chcemy, by ta modernizacja była na szóstkę. Nie skupialiśmy się wyłącznie na funkcjonalności Areny, ale wysłuchaliśmy też głosu poznaniaków, którzy mieszkają w pobliżu Parku Kasprowicza – zaznacza Karol Fiedor, architekt z pracowni CDF Architekci.

Przedstawiona koncepcja zakłada oprócz remontu Areny modernizację jej otoczenia. Przebudowie ma ulec tzw. Plac Olimpijski od strony ulicy Wyspiańskiego. W drugim etapie inwestycji powstanie parking na 700 samochodów.

– Będzie to zielone miejsce rekreacji i spotkań poznaniaków. Wejście do budynku zostanie obniżone. Goście będą czekać na rozpoczęcie wydarzeń w zadaszonej przestrzeni foyer. W drugim etapie inwestycji pod placem ma zostać wybudowany trzypoziomowy parking dla 700 aut z wjazdem od strony ul. Wyspiańskiego. Po drugiej stronie obiektu będzie się znajdował podziemny parking techniczny z wjazdem od ul. Reymonta. Będzie umożliwiał wjazd samochodami ciężarowymi na poziom parkietu, co pozwoli na wwożenie dużych elementów sceny, dekoracji i sprzętu – podsumowuje Karolina Nawrot, rzecznik MTP.

Nowa Arena w liczbach:
• Powierzchnia wewnętrzna kondygnacji 21 900 m²
• Kubatura wewnętrzna 182 820 m³
• Wysokość budynku 27,5 m
• Średnica Areny 45,5 m
• Pojemność: 6100 - 6500 miejsc siedzących (wydarzenia koncertowe - do 9 tys. osób).

Obecna Arena:
• kubatura obiektu: 114 284 m³
• kubatura widowni z areną: 87 262 m³
• powierzchnia zabudowy: 7 780 m²
• powierzchnia użytkowa: 13 500 m²
• powierzchnia widowni: 1 791 m²
• powierzchnia widowni bez loży honorowej i prasowej: 1 625 m²
• średnica: 100 m
• powierzchnia kopuły: 6200 m²
• wysokość kopuły: 28 m

ZOBACZ TAKŻE: Ma blisko 115 tys. m³ kubatury i pomieści 6,2 tysięcy widzów – 45 lat temu otwarto Arenę


Komentarze (7)

27-11-2019 19:26:13
AAA
Dodać należy, że beton który jest pokazany na zdjęciach nie ma nic wspólnego z zielenią jaką znamy z parku. Perspektywa na zdrowe życie na Łazarzu robi się coraz gorsza.3558
11-10-2019 00:28:41
mkol
Proponuję podkreślić, że parking przy zmodernizowanej hali ma powstać "w drugim etapie", czyli... kiedyś tam. Dlaczego każda nowa inwestycja otrzymuje pozwolenie budowlane tylko pod warunkiem zapewnienia konkretnej liczby miejsc parkingowych, a tu stosujemy inne standardy? To tak jakby pozwolić deweloperowi postawić osiedle, a miejsca parkingowe odłożyć na potem. Po uporządkowaniu miejsc parkingowych na potrzeby SPP na całym Łazarzu ma zostać 3800 miejsc (http://lazarz.pl/?id=2&nr=13590). Przyjmijmy, że na górnym połowa to jest 1900. Krótko mówiąc każde wydarzenie na Arenie (o ile do każdego auta wejdzie 5 osób) zabiera wszystkie miejsca do parkowania. A - jaki pisały inne portale - celem MTP jest do 100 imprez rocznie, czyli event co 3 dni. W mojej ocenie modernizacja Jarochowskiego i robienie z tej ulicy na siłę jednokierunkowej pod pretekstem zwiększenia liczby miejsc parkingowych czy uspokojenia ruchu (co kto woli) jest przygotowaniem miejsc parkingowych pod nową Arenę. Teren między Ułańską a Matejki (gdzie obecnie jest parking) MTP zamierzają sprzedać. Zatem Łazarz z parkingu buforowego dla PZ stanie się parkingiem dla MTP.
10-10-2019 22:04:47
Matematyk
Parking powinien mieć więcej miejsc bo 9000 osób w arenie podzielone przez 5os. w samochodzie =1800 miejsc parkingowych powinno być!!! a nie 1/3 -reszta będzie parkować i korkować okolicę!!!!!!!!!!!
10-10-2019 11:03:54
z fyrtla
Ten projekt to tragedia dla Łazarza. Parking na 700 miejsc?! W dniu imprez cały Górny Łazarz będzie stać jak się wszyscy wepchną samochodami w tej rejon. MA-SAK-RA. Jedna wielka BETONOZA - te budynki wokół Areny ktore m.in. doprowadzą do likwidacji torów łuczniczych. Gdzie się podziali wielcy obrońcy zieleni i drzew panowie Janowski i Sterczewski? Ano tak przecież panu "Frankowi" nie wypada krytkować projektu stworzonego na potrzeby i zgodnie z wolą jego pracodawcy MTP a panu Janowskiemu nie wypada krytykować "przyjaciela".
10-10-2019 11:00:20
x
Morze betonu, widać, że zmiany obejmą też trawniki za Areną. Jak nie z jednej strony dobrać się do parku, to z drugiej...
10-10-2019 10:52:42
x
A co to za budynki na pierwszej miniaturce?
08-10-2019 12:45:44
Kubas
No to powodzenia zobaczymy co z tego wyjdzie bo projekt naprawdę spoko Ps. Pan który robił wizualizacje nowej areny, Kosze nie powinny stać na środku trumny :-)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: