Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W przyszłym roku ma ruszyć budowa krytej pływalni w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W przyszłym roku ma ruszyć budowa krytej pływalni w Parku Kasprowicza
17-08-2018 01:19   Janusz Ludwiczak
Zadaszona hala z 25-metrowym basen z sześcioma torami, basenik do nauki pływania i zajęć aerobiku wodnego, a także jaccuzi, mała strefa saun, bar wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym – tak ma wyglądać kryta pływalnia w Parku Kasprowicza, której budowa ma ruszyć w przyszłym roku. W ramach inwestycji miał powstać również tor wrotkarski, jednak jego budowa może się opóźni

Jak już informowaliśmy oblężenie przeżywa pływalnia letnia w Parku Kasprowicza, którą odwiedziło już blisko 60 tysięcy osób. Tymczasem tuż obok ma powstać kryty basen.

Kryta pływalnia ma powstać w Parku Kasprowicza od strony ulicy Reymonta, na terenie niewybudowanego lodowiska. Inwestycja miałaby być realizowania wspólnie z Centrum Sportów Wrotkarskich. Poznańskie Inwestycje Miejskie mają już opracowaną dokumentację projektową krytej pływalni i wrotkarni. Sprawdzamy więc na jakim etapie jest realizacja inwestycji.

– Sprawa utknęła, gdyż uzgadniamy kwestię nasadzeń rekompensacyjnych, w których miejscach miałyby się odbyć. Wydział Ochrony Środowiska zastanawia się czy obu inwestycji nie potraktować wspólnie, czyli krytej pływalni i toru wrotkarskiego, w związku z tym potrzebna byłaby decyzja środowiskowa. Nie wiem czy na razie nie będzie trzeba odstąpić od realizacji toru wrotkarskiego i zrobić go później, tak by najpierw powstał kryty basen. Jesteśmy zdeterminowani, by pływalnię tą wybudować w tym miejscu – powiedział portalowi lazarz.pl Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Centrum Sportów Wrotkarskich ma powstać w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Projekt, który uzyskał 6 024 głosów poparcia szacowany był przez autorów na 1,8 mln zł. Okazało się, że 1,5 mln zł przeznaczone na inwestycje wystarczy jedynie na uporządkowanie terenu, usunięcie fundamentów niedokończonego lodowiska i przygotowanie placu budowy, a także opracowanie projektu i dokumentacji.

Inwestycja ta ma jednak powstać wraz z krytą pływalnią. Wrotkarnia wyposażona będzie w tor o długości 200 metrów, plac rozgrzewkowo-zabawowy i trybuny dla 288 osób, które w przyszłości mają zostać zadaszone i rozbudowane. Oprócz tego powstanie zaplecze z przebieralnią, sanitariatami, wypożyczalnia sprzętu ze sklepem i pomieszczenia techniczne i magazynowe.

Tymczasem przeciwni budowie krytej pływalni i wrotkarni są twórcy ogrodu społecznego "Kolektyw Kąpielisko".

– W wyniku nieprawidłowych decyzji urzędników grozi nam wycięcie 300 drzew w parku Kasprowicza i zniszczenie miejsc bytowania m.in. dzięcioła zielonego oraz likwidacja ogrodu społecznego – wieloletniej pracy setek mieszkańców Łazarza. Planowana budowa centrum sportów wrotkarskich i krytej pływalni pociąga za sobą konieczność wycięcia 300 drzew. Ograniczy do minimum powierzchnię biologicznie czynną. Zniszczy nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim środowiskowe parku Kasprowicza narażając mieszkańców na coraz bardziej zanieczyszczone powietrze, większy hałas, falę upałów. Wycinka drzew to również utrata miejsc bytowania wielu gatunków ptaków, także tych podlegających ochronie, takich jak dzięcioł zielonych – tłumaczy Magdalena Garczarczyk ze Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko.

Zarzuty te odpierają władze miasta.

– Dla mnie argumenty o ochronie samosiejek, które wyrosły na terenie niewybudowanego lodowiska, wśród wielkich betonowych fundamentów do mnie nie przemawiają. Opowiadam się za zdaniem większości mieszkańców. W ramach inwestycji powstanie wiele nasadzeń rekompensacyjnych – przekonuje Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

Budowa krytej pływalni miałaby rozpocząć się w przyszłym roku.

– Jesteśmy już gotowi do ogłoszenia przetargu, czekamy tylko na rozstrzygnięcie kwestii formalnych w zakresie nasadzeń rekompensacyjnych. Od ogłoszenia przetargu basen mógłby powstać w ciągu 14 miesięcy – zaznacza wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się również z Poznańskimi Inwestycjami Miejski. Odpowiedzi na pytania otrzymaliśmy jednak z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, które przekazał Filip Borowiak, rzecznik POSiR.

Na jakim etapie jest budowa krytej pływalni w Parku Kasprowicza?
Opracowano dokumentację projektową budowy krytej pływalni wraz z torem wrotkarskim, przeprowadzono inwentaryzację drzew i krzewów, a także sporządzono i złożono w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania wniosek o zgodę na wycinkę drzew kolidujących z inwestycją oraz tych, które są w bardzo złym stanie. Ubytek drzew mają uzupełnić nasadzenia kompensacyjne, których projekt został już przygotowany. Zinwentaryzowano również pozostałości budowlane i uzyskano zgodę na rozpoczęcie prac rozbiórkowych. Rozpoczną się one jednak po uzyskaniu zgody na wycinkę drzew, bo korzenie niektórych obejmują fundamenty pozostałości obiektów przeznaczonych do rozbiórki. Jednocześnie do RDOŚ została złożona prośba o ocenę wpływu inwestycji na środowisko.

Kiedy może rozpocząć się budowa obiektu?
Budowa będzie mogła rozpocząć się po uzyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnej i po przygotowaniu terenu inwestycji.

Ile będzie kosztować inwestycja?
Przewiduje się, iż inwestycja może kosztować ok. 26 mln zł.

Kiedy planowane jest ogłoszenie przetargu i kiedy basen mógłby być oddany do użytku?
Ogłoszenie przetargu uzależnione jest od uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych. Przewidujemy, że realizacja inwestycji potrwa od 18 do 20 miesięcy - w zależności od pory roku, w której się rozpocznie. Kolejny miesiąc potrwa rozruch technologiczny.

Co powstanie w ramach inwestycji?
W nowym obiekcie mieścić się będzie hala basenowa z 25-metrowym basenem z sześcioma torami, basenik do nauki pływania i zajęć aerobiku wodnego, a także jaccuzi, mała strefa saun, bar wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym. W obiekcie swoje miejsce znajdzie również tor wrotkarski o długości 200m i szerokości 8m, z boiskiem wrotkarskim wewnątrz toru i z zapleczem szatniowo-sanitarnym.


Komentarze (19)

01-09-2018 22:23:57
Pocztyl
niech ten tor wybudują na stadionie szyca...
01-09-2018 22:21:19
Poczta
To, że przez lata miasto i zarządca parku zaniedbywali jego fragmenty, dopuszczając do zaśmiecenia i zdziczenia zieleni, nie oznacza, że receptą na ten stan rzeczy jest zabudowywanie kolejnych fragmentów parku. Nie dla wrotkarskiego toru i kolejnej pływalni.
01-09-2018 09:32:38
ania
Caly teren Parku Kasprowicza wymaga rewitalizacji i oczyszczenia ze smieci/pety/butelki plastikowe, szklane/opakowania/papiery - smieci. Wierze, ze Park jest oczyszczany ze smieci ale jednak nie dzieje sie to wystarczajaco czesto lub nie ma nadzoru/kontroli. Park musi byc oczyszczony z grupek handlarzy narkotykami, ktorzy dzialaja na terenie latami i bezkarnie. Wszystko to SMIECI, jedne i drugie toksyczne !
31-08-2018 23:01:08
Tomek
A może tor Tak, a basen Nie? Gdzie tam jest park? Sam pijackie kryjówki oraz wszechobecne śmieci.
31-08-2018 11:55:46
kosia
Pływalnia kryta ewentualnie tak, ale tor wrotkarski nie, bo będzie wtedy nadmierne zagęszczenie obiektów na tym terenie i drastyczne ograniczenie zieleni parkowej. Poza tym nie ujawnia się wpływu tego obiektu na środowisko. Po ewentualnym wybudowaniu pływalni, konieczne będą nasadzenia kompensacyjne drzew w tej okolicy.
31-08-2018 11:10:09
Mieszkaniec
Przede wszystkim prosze nie mylic czesci parku co wyglada jak smietnik! Sprzatnac ten balagan, niech powstanie to co wiekszosc mieszkancow chce!!!!!!!!!!!!
30-08-2018 13:03:17
mieszkanka64
BRAWO-trzymam kciuki za szybką realizację planów powstania basenu krytego w Parku Kasprowicza widać ,że jest wielka potrzeba powstania takiego miejsca dla mieszkańców Łazarza natomiast ,miejsca parkingowe,drzewa ,ptaszki to jest zwykłe torpedowanie fajnych planów sądzę ,że człowiek jest najważniejszy i na tym musimy się skupić .
24-08-2018 13:28:18
Olga
Jestem za! Mogliby skorzystać seniorzy z rehabilitacji a także uczniowie
20-08-2018 08:21:13
poznanianka
Panie Wiceprezydencie Lewandowski.A może już nie będzie Parku Kasprowicza.? Niech pan pomyśli co mówi nam park.Jakie powinien mieć walory. A tu w tym parku ma być wszystko.Jeśli to obiecanki ( przedwyborcze ) to proszę jeszcze coś dorzucić.Takie inwestycje , czemu nie , ale wielu będzie chciało przyjechać samochodem.Zakorkuje pan ten teren.A pływalnia Olimpia , tam w parku nie brakuje samochodów. Wyremontować Arenę. Pływalnia letnia super.I to aby uchronić park o hałasu , tłumów , wystarczy.Proszę dać ludziom ( Lazarzanom ) żyć.
20-08-2018 06:58:54
Negatyw
Inwestycja bez sensu. Niech to sianko pójdzie w pływalnię odkrytą. Poza tym, Aleja Bagienna nie obsłuży takiej ilości aut.
18-08-2018 14:35:53
Rozbiór Parku
Czeka nas rozbiór parku... Jestem ciekaw, gdzie powstaną miejsca parkingowe dla pracowników i użytkowników tych obiektów i w jaki sposób będą one skomunikowane z otoczeniem (może także od strony Jarochowskiego?). Oj, górny Łazarz przestanie być enklawą względnej ciszy, zieleni i spokoju... Trzeba się wyprowadzać...
17-08-2018 21:57:56
M.
Czytam już kolejny raz z jaką troską o stan drzew wypowiadają się tzw. społecznicy. Tutaj walczą o chaszcze i samosiejki wyrastające z betonowego gruzu, a z drugiej strony nie zauważają obumierającego szpaleru drzew przy Grunwaldzkiej, który aż prosi się o natychmiastowe nasadzenia. Za to jak przyjdzie pora, żeby te umierające drzewa usunąć znowu podniesie się krzyk, że miasto jest niedobre i niszczy zieleń. Szpital przy Grunwaldzkiej nie może powstać, bo trzeba wyciąć część drzew, ale jednocześnie część przeciwników postuluje budowę tego szpitala na Taborowej po uprzednim wycięciu tamtejszych drzew. Przepraszam bardzo, ale to już jest paranoja.
17-08-2018 14:57:28
ania
do "Qshu, po co ta zjadliwosc ? daj czlowiekow spokoj, nie jestes alfa i omega.
17-08-2018 11:50:34
Qshu
Do”łe” Mamy już XXI wiek. Chcesz się wypowiedzieć to poczytaj czasem coś poza gazetką promocyjną z biedronki
17-08-2018 11:30:42
J.
Bardzo się cieszę, że powstanie ten basen. A odnośnie innych komentarzy: narzekać można na wszystko. W momencie, kiedy basen Olimpii zniknął z mapy Łazarza basen w parku Kasprowicza na pewno będzie się cieszył dużą popularnością.
17-08-2018 11:12:50
tonny
A zjeżdżalnia???
17-08-2018 11:05:25
Skoki
Dlaczego nie przewidziano możliwości skoków do wody?
17-08-2018 05:52:25
x
"Wrotkarnia wyposażona będzie (...) trybuny dla 288 osób, które w przyszłości mają zostać zadaszone i rozbudowane". Czyli to nie koniec inwestycji w tym miejscu.
17-08-2018 03:37:38
łe
A na remont Kolejowej poczekamy do XXI wieku. Pozdrawiam Preztdenta i PIM
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: