Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Lidia Dudziak: "Mieszkańcy mają prawo wiedzieć o sesjach i projektach uchwał rad osiedli" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Lidia Dudziak: "Mieszkańcy mają prawo wiedzieć o sesjach i projektach uchwał rad osiedli"
04-08-2018 01:06   Janusz Ludwiczak
"Tak jak w przypadku Rady Miasta Poznania, również informacje rad osiedli - porządek obrad, projekty uchwał i inne powinny być w BIP z wyprzedzeniem. Jest to pozbawianie informacji publicznej, mieszkańcy mają prawo wiedzieć" – zaznacza poznańska radna Lidia Dudziak, która w tej sprawie złożyła interpelacje.
Z kolei Tomasz Wierzbicki, przewodniczący Komisji Samorządowej pyta w interpelacji prezydenta w sprawie terminów zwoływania sesji. Jak informowaliśmy w poniedziałek odbyła się sesja Rady Osiedla Św. Łazarz, zwołana zaledwie 6 godzin wcześniej. Co ciekawe na czwartek zaplanowano kolejne posiedzenie, co nie podoba się niektórym radnym: "permanentne zmienianie zaplanowanych wcześniej terminów sesji Rady Osiedla wyjątkowym utrudnieniem we wzięciu w nich udziału. Nieomalże co miesiąc terminy zmienia się niczym kameleon" – pisze radny Tomasz Wojciechowski.

W Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) na stronach internetowych Urzędu Miasta Poznania, podobnie jak w przypadku wielu innych samorządów w całej Polsce można sprawdzić terminy najbliższych sesji Rady Miasta, zapoznać się z projektami poszczególnych uchwał czy dowiedzieć się o najbliższych posiedzeniach komisji problemowych. Można również np. zobaczyć projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy projekty nowych nazw ulic przed podjęciem uchwały przez Radę Miasta. Inaczej jest jednak w przypadku rad osiedli.

"Tak jak w przypadku Rady Miasta Poznania, również informacje rad osiedli - porządek obrad, projekty uchwał i inne powinny być w BIP z wyprzedzeniem. Dotychczas takich informacji nie ma, a jest to pozbawienie informacji publicznej, mieszkańcy mają prawo wiedzieć" – pisała w czerwcu w interpelacji do prezydenta Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

"W każdy piątek na portalu osiedlowym udostępniany jest terminarz sesji na kolejny tydzień. Przyjęte uchwałami Rady Miasta Poznania statusy jednostek pomocniczych nie określają sposobu przekazywania radnym zawiadomień o zwoływaniu sesji, porządków obrad i projektów uchwał. Tym samym osiedlom pozostawiono pewną swobodę w kształtowaniu zasad i terminów wykonywanych wyżej wymienionych czynności w regulaminie rady osiedla, jednakże nie mają one obowiązku jego przyjmowania.
Obecnie Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta nie posiada skutecznego narzędzia prawnego i organizacyjnego, które pozwoliłoby ujednolicić zasady, terminy i sposób przekazywania zawiadomień o sesjach oraz porządków obraz wraz z projektami uchwał, w celu ich podania do publicznej wiadomości z odpowiednim wyprzedzeniem, np. 14-dniowym, tak jak ma to miejsce w przypadku Rady Miasta Poznania"
– odpowiada Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania.

"Dodatkowo informuje, że przewodniczący zarządów otrzymali loginy i hasła do Miejskiego Informatora Multimedialnego, dzięki czemu mają możliwość redagowania go w części dotyczącej danego osiedla. W zakładkach komunikaty oraz aktualności mogą zamieszczać informacje na temat swojej działalności, w tym zawiadomienia o sesjach wraz z porządkiem obrad oraz projektami uchwał" – dodaje Stanisław Tamm, sekretarz miasta.

Sprawdźmy więc. Na portalu osiedlowym na oficjalnej stronie miasta w zakładce: Osiedle Św. Łazarz ostatnie informacje pochodzą z... 29 lutego 2012 roku! Jak widać przez 6 lat na portalu osiedlowym nie pojawiły się żadne aktualności i komunikaty ze strony Rady Osiedla Św. Łazarz.

W zeszłym roku na dotychczasowej oficjalnej stronie internetowej Rady Osiedla Św. Łazarz: www.naszlazarz.pl pojawiły się informacje... jak powiększyć penisa... Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Tabletki na powiększenie penisa zamiast strony internetowej Rady Osiedla Św. Łazarz.

W sprawie rad osiedli interpelację złożył również poznański radny Tomasz Wierzbicki, przewodniczący Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania.

"Większość rad osiedli ma uchwalone regulaminy, które określają minimalny czas na zawiadomienie radnych o zwołaniu sesji (zazwyczaj jest to 7 dni). Zwracam się z prośbą o interpretację – czy Przewodniczący Rady Osiedla, zwołujący sesję na wniosek Przewodniczącego Zarządu lub grupę radnych, jest zobowiązany do zachowania czasu na zawiadomienie radnych, który jest określony w regulaminie? Proszę o przesłanie interpretacji do rad osiedli. Być może warto byłoby zaproponować radom osiedli uszczegółowienie regulaminów, wraz z zapisaniem możliwości skrócenia terminu na zawiadomienie w nadzwyczajnych sytuacjach" – pisze w interpelacji Tomasz Wierzbicki, Radny Miasta Poznania.

Jak już informowaliśmy w poniedziałek odbyła się sesja Rady Osiedla Św. Łazarz, o której radni dowiedzieli się nieco ponad sześć godzin przed jej rozpoczęciem. O godz. 12:13 radni otrzymali mail od przewodniczącego: zwołuję sesję o godz. 18:30. Więcej pisaliśmy o tym w artykule: Sesja rady osiedla była nielegalna? Przewodniczący zwołał ją zaledwie z 6-godzinym wyprzedzeniem.

– Ta sesja nie powinna się w ogóle odbyć, gdyż została zwołana niezgodnie z regulaminem. Myślę, że powinniśmy zająć się tym na Komisji Samorządowej. Sesja została zwołana niezgodnie z prawem, bez zachowania terminu. Prezydent Poznania może nawet unieważnić uchwały, które były podejmowane na tej sesji. Nie słyszałem jeszcze o takim przypadku w Poznaniu – mówił nam w poniedziałek Tomasz Wierzbicki, wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania.

– To jest mało poważne. Nie można zwoływać sesji z godziny na godzinę. Jest regulamin, na który wszyscy się zgodziliśmy. Sesje należy zwołać 7 dni przed. Są wakacje, jest sezon urlopowy. Czy mam sprawdzać maila co pół godziny, bo nagle się okaże, że dziś jest kolejna sesja? Jest to bardzo nieprofesjonalne podejście. O tak ważnej sprawie jak składanie wniosku grantowego nie można robić na szybcika – mówił z kolei Wojciech Wośkowiak, członek Rady Osiedla Św. Łazarz, który był przed dwie kadencje jej przewodniczącym.

Tymczasem na najbliższy czwartek, 9 sierpnia zwołana została już kolejna sesja Rady Osiedla Św. Łazarz, mimo iż planowo zgodnie z harmonogramem powinna odbyć się dopiero 22 sierpnia.

"Permanentne zmienianie zaplanowanych wcześniej terminów sesji RO jest wyjątkowym utrudnieniem we wzięciu w nich udziału. Nieomalże co miesiąc terminy zmienia się niczym kameleon. Proszę wziąć pod uwagę, że radni mogą w tym czasie wykonywać obowiązki wynikające ze stosunku pracy, mieć plany osobiste. Przy ustalaniu grafiku w mojej firmie zgłaszam odpowiednio wcześniej, że określonego dnia będę brał udział w sesji RO i przełożony uwzględnia mój dezyderat w grafiku" – pisze radny Tomasz Wojciechowski.

Projekty uchwał, protokół z poprzedniej sesji oraz frekwencje i obecność radnych można znaleźć w naszym serwisie na stronie: www.radaosiedla.lazarz.pl.


Komentarze (17)

06-08-2018 16:19:40
ania
Rada Osiedla, odpowiada kiedy Rada Osiedla ma ochote odpowiedziec...nie maja czasu dla mieszkancow. RO tak po prawdzie nie chce miec NIC do czynienia z mieszkancami, my im zawracamy glowe, jestesmy na ich drodze do wytyczonego celu....jakiego ? dowiadujemy sie jak wszystko jest zaklepane, wtedy zawracaja nam glowe konsultacjami, ktore maja na celu tylko i wylacznie pokazanie, ze niby ktos sie liczy z naszymi opiniami, ze niby taka wspaniala demokracja... smiechu warte.
06-08-2018 10:12:08
kkkkk
Panie Filipie dlaczego Pan nie odpowiada na 1f82pytania. Czy tak postępuje szef RO? Wystraszył sie chyba
06-08-2018 09:28:29
poznanianka
A może , radni nie powinni " trzymać kilka srok za ogon."Wtedy, sesje traktowali by poważnie , a przede wszystkim się do nie przygotowali.Po to każde, nazwijmy to zebranie,( z terminem i porządkiem obrad ) powinno dotrzeć do adresata i to on powinien mieć czas na przygotowanie się.Ale to oczywistość. Krótko jak Pan taki Kram. Proszę zagłosujmy przy urnach!!!!!
05-08-2018 16:16:02
Do Pir
Podobne absurdalne zmiany organizacji ruchu RO, której przewodniczącym jest Filip MARIAN OLSZAK forsuje na Górnym Łazarzu. "Najlepsze", że rada osiedla pozytywnie zaopiniowała jeden z projektów nowej organizacji ruchu i wysłała to do ZDM, a dopiero potem zrobiono konsultacje z mieszkańcami. Podobne "konsultacje" "odbyły się" gdy pan Filip Marian angażował się w odebranie połowy wielkiego trawnika w parku Kasprowicza na wybieg dla psów... Teraz psy szczekają i wyją pod oknami mieszkańców budynków przy Chociszewskiego i Jarochowskiego, którzy nie mieli wpływu na decyzję o lokalizacji wybiegu. Nie wspominając ile ten żałosny wybieg kosztował...
05-08-2018 15:27:45
Pir
Czy prawdą jest ze PAN OLSZAK JEST ZA JEDNOKIERUNKOWYMI ULICAMI DMOWSKIEGO Maleckiego Lukaszewicza Matejki oraz za likwidacja lewoskretu z glogowskiej w sniadeckich? Prosze się wypowiedzieć. Czy mamy sie spodziewac ze te zmiany wejda w zycie tak jak tzw kontrapasy rowerowe na calym D9lnym Lazarzu? Nagle bo Pan na to zezwoli? Ambicja pana zżera! Do jakiej SP cjodzil Pan na Lazarzu? Czekam na odpowiedz!
04-08-2018 16:10:40
ania
RO powinna byc naszym glosem, glosem mieszkancow ale nikt nas nie slucha, nie mamy zadnego przebicia. Tylko rowerowcy maja glos. Przyklepuje sie wczesniej ustalone decyzje z roznymi wydzialami UM. Na konsultacjach roznych bylam 3 razy, nikt nas nie sluchal. Nie widze zadnej wspolpracy i porozumienia z mieszkancami. Jest ogolny bajzel w RO. Odnosze wrazenie, ze jestesmy intruzami we wlasnej dzielnicy i jak smiemy wogole sie odzywac i krytykowac wasze dzialania. Macie byc naszym glosem, macie bronic naszych interesow, nas mieszkancow po to jestescie. Odniose sie raz jeszcze do wydawania 25 tysiecy na "pozegnanie rynku lazarskiego" czy ktos nas pytal czy wolno wam - RO te pieniadze wydac w taki sposob ?
04-08-2018 12:57:02
Poważna
To, co robimy ta rada jest bardzo niepokojące. Może powinna się tam odbyć jakaś kontrola odpowiednich organów w zakresie prawidłowości działania i sposobu wydatkowania środków.
04-08-2018 12:05:51
Mieszkaniec Kolejowej
I jeszcze jedno !!!! BARDZO WIELKIE PODZIĘKOWANIE DLA PANA REDAKTORA LUDWICZAKA ZA WSPANIAŁĄ PRACĘ, myślę, że potwierdzą to wszyscy czytający o co proszę.
04-08-2018 12:03:07
Mieszkaniec Kolejowej
Dlaczego Rada Osiedla nie podaje informacji o zebraniach do portalu Łazarz???. przecież to jest podstawowe źródło informacji dla mieszkańców o działaniu Rady. Powinno się to dziać niejako automatycznie.. A P. Olszak kandydatem do Rady Miasta - to chyba wielki żart :) Z ul. Kolejową nie potrafił sobie poradzić, drogi rowerowe - wielki niewypał, zresztą same już zamierają - wyrzucone pieniądze. Ogrodzone drzewka niezabezpieczonymi deskami, które już gniją, a sznurki łączące paliki dawno pozrywane, - to bezmyślne działania zalegalizowane przez Radę Osiedla, kolejne tysiące w błoto. Czy tak bezmyślnie ma dalej działać Rada trwoniąc nasze pieniądze ???? Nie rozumiem dlaczego mieszkańcy nie biorą udziału w wyborach Rady ? A gwoli ścisłości coś więcej o działaniach rady jest pod linkiem: http://www.poznan.pl/mim/osiedla/osiedle-sw-lazarz,1184/
04-08-2018 10:59:55
mieszkaniec
Chyba rada osiedla śnięty Łazarz nie lubi, jak jej się patrzy na ręce. Ale prawda, dzięki lazarz.pl dowiedziałem się wiele rzeczy. Szkoda, że inne dzielnice nie mają p. Ludwiczaka i takiego portalu. W marcu wybory... mamy okazję podziękować co niektórym, ale zapewne jak to w polityce wiele nazwisk z rady osiedla pojawi się na listach wyborczych do rady miasta. Niech mi nikt nie mówi, że to są społecznicy...
04-08-2018 09:27:57
Przewodniczący
Wybory do RO Św. Łazarz: Filip Olszak - 347 głosów na 27426 uprawnionych do głosowania, co daje poparcie na poziomie 3,39%! Brawo!
04-08-2018 09:06:35
Lajlalaj
A swoją drogą pan Filip Marian powinien podziękować Panu Redaktorowi Ludwiczakowi. Ten ostatni od lat wykonuje wspaniała pracę, informując o bardzo różnych problemach Łazarza. W porównaniu z reliktową polityką "informacyjną" rady jest herosem! Często jest to dla mieszkańców źródło pierwszorzędnej wiedzy o dzielnicy. Paradoksalnie, gdyby nie lazarz.pl, to pewnie prawie nikt by nie wiedział o jakiejś tam radzie osiedla (może stąd ta złość; może lepiej działać na zebrankach w jakichś szopach, bez rozgłosu). To z portalu dowiadujemy się o wielu, często nieznanych a ważnych problemach. Ważny jest też aspekt edukacyjny portalu, np. o łazarskich ulicach. Panie Olszak! Jak się panu nie podoba pisanie prawdy, to prowadź pan sam swój portal i informuj mieszkańców o własnej działalności! A jak pan nie masz czasu, to droga wolna...
04-08-2018 08:55:59
Lajlalaj
Przecież w artykule na temat zwoływania sesji w ciągu sześciu godzin, Pan Redaktor Ludwiczak pozwolił się wypowiedzieć panu Filipowi Marianowi Olszakowi. Mieliśmy okazję wysłuchać jego wywodów. Bieżący artykuł jest już tylko kolejnym komentarzem do tej żenującej sytuacji. Jeżeli osoba aspirująca do sprawowania władzy w imieniu obywateli zaczyna swoją misję od połajanek pod adresem dziennikarza, to popełnia najbardziej fundamentalny błąd. Większość czytelników odbiera takie ataki na dziennikarza jako atak na siebie. Ale to dobrze; w związku z zapowiedzią wyborów samorządowych niech mieszkańcy zawczasu zobaczą, jak zachowuje się pan Filip Marian, podobno potencjalny kandydat do rady miasta...
04-08-2018 08:27:53
Lajlalaj
Co za plątanina; powoływanie, terminów, odwoływanie, przesuwanie, odraczanie, przewodniczący, prowadzący i protokolant w jednym, działanie na ostatni moment... to jest jakiś skandal. I jeszcze pretensje do dziennikarza, który działa w imieniu społeczeństwa. I taki człowiek chce kandydować do Rady Miasta? Jaką politykę informacyjną prowadzi ta Rada osiedla; gdzie wywiesza harmonogram sesji, informacje o ich zwoływaniu, protokoły...
04-08-2018 06:33:46
REDAKCJA
@Filip Olszak: Niestety o sesji nie wspomniał nic Pan Przewodniczący podczas naszej ostatniej rozmowy. Niestety redakcja, czyli de fakto mieszkańcy nie są informowani o najbliższych sesjach i nie tylko. Proponuję w celu uniknięcia nieporozumień by jak to miało miejsce w latach poprzednich, również za poprzedniej kadencji i poprzedniego przewodniczącego informacje o pracach Rady Osiedla - zarówno terminy posiedzień jak i porządek obrad był przesyłany na adres redakcji, który przypomnę to: redakcja@lazarz.pl. Pozdrawiam
04-08-2018 05:58:11
Filip Olszak
Już teraz wiemy ponadto, że sesja planowana na 22 sierpnia nie odbędzie się w tym terminie, gdyż otrzymaliśmy informację o tym, że Gabinet Prezydenta przekaże nam wnioski z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego do zaopiniowania 24 sierpnia i nie udało się nam tego przyspieszyć. W związku z tym prawdopodobnie sesja z 22 sierpnia zostanie przeniesiona na 29 sierpnia, po to by móc na niej rozpatrzyć te wnioski. Mamy na to czas do 14 września, czyli przed terminem kolejnej planowanej sesji. Portal lazarz.pl nawet nie próbował się ze mną skontaktować, by ustalić przyczyny zwołania sesji. Wydawało mi się zawsze, że rzetelność dziennikarska powinna na tym polegać, że daje się możliwość wypowiedzi wszystkim zainteresowanym stronom.
04-08-2018 05:56:54
Filip Olszak
Szkoda, że Pan Redaktor, przygotowując powyższy materiał prasowy, nie zwrócił się do mnie jako do Przewodniczącego Rady Osiedla z pytaniem o powód zwołania sesji. Dowiedziałby się wtedy, że główną przyczyną jej zwołania są wnioski dwóch jednostek miejskich o dokonanie zmian w budżecie Rady Osiedla i Miasta Poznań na 2019 r. Biblioteki Raczyńskich, która zawnioskowała o środki z naszego budżetu na działalność i Palmiarni Poznańskiej, o której wiemy, że chce przesunąć część środków jakie od nas otrzymała na ten rok, na kolejny. Tak się składa, że ostatnim terminem na wniesienie poprawek do projektu budżetu Miasta jest 15 sierpnia. Planowo, zgodnie z harmonogramem, sesja miała być 22 sierpnia. Dlatego też pojawiła się konieczność zwołania sesji przed tą datą. Gdybym zwołał sesje na 22 sierpnia, nasze wnioski o zmiany w budżecie Miasta nie zostałyby rozpatrzone na sesji Rady Miasta, która odbędzie się 9 września. Wiem, że są wakacje i radni mają swoje plany urlopowe, dlatego też poprosiliśmy, by potwierdzili swój udział w sesji 9 sierpnia. Jak na razie nie udało się jeszcze potwierdzić czy będzie na niej quorum. Jeśli do poniedziałku nie uda się potwierdzić wystarczającej liczby radnych do zebrania quorum, to już teraz uprzedzam, że odwołam sesję i zwołam ją na 13 sierpnia, żeby zmieścić się w terminie do 15 sierpnia (mam nadzieję, że tym razem quorum się uda zebrać). O terminie i progra
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

11

paź

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 10-lecia 5.Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wagabunda"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: