Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będą nowe światła na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będą nowe światła na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej
20-07-2018 13:27   Janusz Ludwiczak
Piesi będą mogli przejść legalnie po południowej stronie skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Od strony Górczyna powstanie nowe przejście. Nie będzie jednak nowych pasów na wysokości zajezdni tramwajowej i ul. Winklera.

– Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali, że są problemy z przekroczeniem ulicy Głogowskiej na odcinku między Hetmańskiej, a Palacza. Jest to długi odcinek. W czasie remontu wiaduktu Kosynierów Górczyńskich funkcjonowało takie przejście pomiędzy ulicą Winklera a zajezdnią tramwajową, doskonale się sprawdziło. Zgłaszaliśmy Zarządowi Dróg Miejskich, by takie przejście powstało – tłumaczy Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu, Rada Osiedla Św. Łazarz.

Okazuje się, że problem z przejściem przez ulicę Głogowską na 350-metrowym odcinku między Hetmańską a Palacza mieli również poznańscy radni.

– Podczas wizji lokalnej na ulicy Głogowskiej mieliśmy problem, by przejść na drugą stronę ulicy. Musieliśmy iść po prostu zwyczajnie na "szagę". Tak nie powinno być, że na 350-metrowym odcinku nie ma przejścia dla pieszych, zwłaszcza, że przejście to funkcjonowało w trakcie remontu wiaduktu Górczyńskiego – mówił kilka lat temu Mariusz Wiśniewski, ówczesny przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta, obecnie wiceprezydent Poznania.

Pierwotnie przejście dla pieszych miało powstać właśnie na wysokości zajezdni tramwajowej i ulicy Winklera. Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz przekazała ponad 25 tys. zł na wykonanie projektu, który zakładał wybudowanie wysepek i zwężenie jezdni do jednego pasa w każdą stronę.

– Wysepka będzie musiała się pojawić, gdyż takie są wymogi prawne i przepisy. Wysepka dla pieszych musi się pojawić przy dwupasmowych drogach i przebiegającej linii tramwajowej. Wysepka miałaby szerokość 2,5 metrów i długość ok. 4 m – objaśniał radnym podczas sesji w październiku w 2015 r. mgr inż. Michał Krüger, projektant.

Jednak przejście dla pieszych na Głogowskiej przy Winklera i Głogowskiej jednak nie powstanie.

– Zarząd Dróg Miejskich przeanalizował możliwość uzupełnienia o przejście dla pieszych na ulicy Głogowskiej pomiędzy ulicami Hetmańską a Palacza. Wstępna propozycja wskazywała lokalizację w pobliżu ulicy Winklera. Analiza lokalizacji i potoków ruchu pieszego, tramwajowego i samochodowego wskazywała, że budowa przejścia dla pieszych w tej lokalizacji spowoduje ograniczenie w ruchu tramwajowym, w tym także obsługę zajezdni – tłumaczy Krzysztof Olejniczak, zastępca dyrektora ZDM ds. Inżynierii Ruchu w piśmie do Rady Osiedla Św. Łazarz.

Przejście dla pieszych powstanie jednak po południowej stronie skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. O "pasach" w tym miejscu nie pomyślano w 2006 roku, kiedy "krzyżówka" była gruntownie przebudowywana.

Piesi, którzy chcą dostać się np. z przystanku autobusu linii nr 79 w kierunku Dębca na os. Hetmańskie lub przesiąść się na "jedynkę", "siódemkę" lub "jedenastkę", albo też doładować sieciówkę w punkcie ZTM przy ul. Głogowskiej 133 (przy zajezdni) muszą skorzystać aż z trzech przejść dla pieszych i pokonać dodatkowo dystans ponad 150 metrów, a także tracić minuty w oczekiwaniu na zielone światło. Teraz ma się to zmienić.

– Jako optymalne wskazano rozbudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej o przejście dla pieszych przez południową część skrzyżowania. Powyższe rozwiązanie w stopniu minimalnym ograniczy zakłócenie ruchu tramwajowego, a poprawi komfort podróży pieszych przechodzących przez ulicę Głogowską – tłumaczy Krzysztof Olejniczak, zastępca dyrektora ZDM ds. Inżynierii Ruchu.

Nowe przejście ma pojawić się jesienią.

– Projekt brakującego przejścia z sygnalizacją na skrzyżowaniu Głogowska/Hetmańska jest gotowy i oczekuje na zatwierdzenie Miejskiego Inżyniera Ruchu. Jak tylko otrzymamy zatwierdzenie zostanie przygotowana procedura przetargowa i następnie wybrany wykonawca. Prace powinny się zakończyć jesienią tego roku – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Dodajmy, że to nie jedyna nowa sygnalizacja świetlna jaka powstanie w tym roku na Łazarzu. ZDM ogłosił właśnie przetarg na budowę "świateł" na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego o czym pisaliśmy we wtorek.


Komentarze (1)

20-07-2018 22:11:34
stefan
No nareszcie przywrócą pasy dla pieszych z południowej części skrzyżowania. Za komuny to funkcjonowało i było super a potem to bezsensownie usunięto. Te pasy powinny powstać jak najszybciej żeby rozładować ruch pieszych na chodnikach.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

do 26-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów - targi kulinarne

26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

27

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"MAMMA MIA SHOW"- koncert przy znanych przebojach polskich i światowych z lat 80`

29

wrz

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: