Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Winklera powstanie przejście dla pieszych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Winklera powstanie przejście dla pieszych
01-10-2015 07:42   Janusz Ludwiczak
Zieleń na ulicy Stablewskiego, projekt budowy przejścia dla pieszych na ul. Głogowskiej przy skrzyżowaniu z Winklera, wstrzymanie decyzji w sprawie przebudowy ul. Kolejowej oraz nadanie skwerowi przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Szylinga imienia Wincentego i Ireneusza Wierzejewskich - tym zajmowała się Rada Osiedla Św. Łazarz podczas wtorkowej, ósmej sesji.

Na początku posiedzenia przedstawiciel Zarządu Dróg Miejskich przedstawił koncepcję rewitalizacji ulicy Stablewskiego i Łukaszewskiego. Projekt przewiduje nasadzenie nowej zieleni, montaż słupków ograniczających parkowanie i zmianę organizacji ruchu. Rada Osiedla Św. Łazarz wyraziła sprzeciw wobec pomysłu wprowadzenia parkowania równoległego na ul. Łukaszewicza na odcinku od Granicznej do Calliera.

Jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone prace. Na ulicy Stablewskiego, pomiędzy Jarochowskiego a Kasprzaka przywrócona zostanie zieleń, w pasie drogowym pojawią się drzewa i krzewy – wyjaśnia Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Łazarscy radni spotkali się również z przedstawicielami Miejskiego Inżyniera Ruchu oraz zespołem pracowni projektowej, która przygotowała pięć wariantów budowy przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, przy skrzyżowaniu z Winklera.

Wszystkie warianty przewidują zwężenie jednego pasa ruchu w kierunku Górczyna, na jezdni miałaby powstać wysepka. Ponadto jeden z projektów przewiduje również utworzenie prawoskrętu z ulicy Głogowskiej w Winklera. Po wybudowaniu przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, pomiędzy Palacza a Winklera byłyby w sumie trzy przejścia dla pieszych - przed skrzyżowaniem z Palacza, na końcu wysepki - za przystankiem tramwajowym w kierunku Górczyna oraz przy skrzyżowaniu z ul. Winklera.

Wysepka będzie musiała się pojawić, gdyż takie są wymogi prawne i przepisy. Wysepka dla pieszych musi się pojawić przy dwupasmowych drogach i przebiegającej linii tramwajowej. Wysepka miałaby szerokość 2,5 metrów i długość ok. 4 m – objaśniał radnym mgr inż. Michał Krüger, projektant.

Ostatecznie łazarscy radni wybrali projekt 1 i 3. Oba przewidują utworzenie przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, za skrzyżowaniem z Winklera.

Na tą chwilę nie powiem kiedy to przejście może powstać. Zależy to od środków finansowych. Obecnie jesteśmy etapie na projektowania tego przejścia. Nie znamy kosztorysu. Projekt przewiduje wybudowanie sygnalizacji świetlnej i wysepki – tłumaczy Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Podczas wtorkowej sesji łazarscy radni omawiali również sprawę przebudowy ulicy Kolejowej. Okazało się, że decyzję lokalizacyjną uchylił wojewoda.

Jedna z mieszkanek złożyła odwołanie do wojewody. Chodzi o podział działek. Wojewoda po przeanalizowaniu decyzji stwierdził, że nie jest możliwe wydanie pozwolenia na realizację inwestycji. Wystąpiły błędy proceduralne – wskazywał Łukasz Prymas, członek Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Oznacza to, że wojewoda całkowicie wstrzymał przebudowę ulicy Kolejowej, a cała procedura związana z rozpoczęciem inwestycji musi ruszyć od nowa.

9 milinów złotych przeznaczono na przebudowę Kolejowej i teraz projekt idzie do kosza? Chcemy w końcu, by ulica ta została wyremontowana – mówiła podczas sesji Lilianna Krantz-Domasłowska, mieszkanka ulicy Kolejowej.

W tej sprawie Rada Osiedla Św. Łazarz spotka się niebawem z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich, ZTM i Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Rada Osiedla Św. Łazarz zaopiniowała również pozytywnie nadanie skwerowi przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Szylinga imienia Wincentego i Ireneusza Wierzejewskich, wojskowych, harcerzy, zasłużonych mieszkańców Poznania.

Kolejna sesja Rady Osiedla Św. Łazarz ma odbyć się 28 października. Do sprawy przebudowy ulicy Kolejowej wrócimy.

Szczegółowe projekty uchwał zamieszczamy w serwisie na stronie www.radaosiedla.lazarz.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Uchwały i frekwencja » Sesja VIII (zwyczajna) 29.09.2015


Komentarze (7)

05-10-2015 21:40:25
mieszkaniec
@józek: nie byłbym tego taki pewien. to dopiero jest projekt
05-10-2015 20:48:23
józek
no nareszcie będzie przejście przez głogowską , hurrraaa !!!!! tyle lat czekałem na to i się doczekam !!!
03-10-2015 23:45:44
L.Domasłowska
Niestety sprawa Kolejowej, została zaopiniowana negatywnie. Nie wnikając już w przyczyny (chociaż koszt projektu był znaczny, a rozbudzone nadzieje mieszkańców jeszcze wieksze), należy zastanowić się konstruktywnie, co dalej. Pierwszym krokiem powinno być spotkanie z mieszkańcami, aby mogli wypowiedzieć się na temat koncepcji remontu. Jak sadzę, znakomita większość nie chce poszerzonej ulicy, wielkiej arterii i usuniecia zieleni, czy autobusu pod oknem. Może z tego pierwotnego projektu da się coś "wykroić", aby uzyskać jakis konsensus. Potrzebna jest jednak dobra wola desydentów, którzy póki co, woleli wszystko zresetować łącznie z kwotami, które według wcześniejszych zapewnień miały "czekać". Może ze względów proceduralnych nie mogły (cieszę się radością tych, którzy dzięki nim będą mieli jednak nowy chodnik), ale mieszkańcy Kolejowej nie otrzymali w zamian nic, nawet informacji, co dalej. Musimy więc głośniej domagać się rzetelnej informacji, konsultacji i gwarancji remontu Kolejowej.
01-10-2015 23:38:08
Zawiedziona z ul. Kolejowej
Jak wierzyć naszym radnym w obietnice? Cieszyliśmy się ,że wreszcie nasza ulica będzie wyglądała na miarę XXI wieku i co? Powyłamywane chodniki,jezdnia brukowa na wysokości nr 34 ,14 i 15 po niedawnym przeprowadzonym ciepliku ułożona fatalnie ,szerokie szpary,zagłębienia, nikt tej pracy nie kontroluje, nie odbiera? Czujemy się odstawieni na boczny tor. Ulica Kolejowa może poczekać tak? Na co ? Na nowe wybory i nowe obietnice.
01-10-2015 18:02:45
emeryt
Skwer na Łukaszewicza-Stablewskiego był niedawno odnowiony.Jak wygląda każdy widzi. Dlaczego znowu wydaje się pieniądze jeśli nikt zaś oto nie dba. To samo dotyczy Głogowska-Strusia.
01-10-2015 11:10:24
AndrzejJ
Zwężenie wiecznie zakorkowanej ulicy Głogowskiej w kierunku Komornik jest fatalnym pomysłem...
01-10-2015 09:42:36
mieszkanka Kolejowej
Czyli jednym słowem Kolejowa była kiełbasą wyborczą. Nie chcemy szerokiej arterii i wielkiej przebudowy. Nie chcemy żadnego zabytkowego bruku. Chcemy mieć asfalt i równe chodniki.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: