Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powitano nowego proboszcza Parafii Chrystusa Sługi {►WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powitano nowego proboszcza Parafii Chrystusa Sługi {►WIDEO}
02-07-2017 21:24   Janusz Ludwiczak
Uroczystością liturgicznego wprowadzenia wraz z obrzędem wręczenia kluczy do świątyni powitano ks. kanonika Rafała Czerniejewskiego, nowego proboszcza Parafii Chrystusa Sługi.

Na początku mszy świętej ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz przeczytał dekret ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego:

"Swoje obowiązki ksiądz będzie wypełniał jako pasterz zatroskany o powierzoną mu wspólnotę pamiętając, że wykonuje zadania nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym, powołany do uczestnictwa w posłudze samego Chrystusa. Z dniem 1 lipca mianuję ks. kan. Rafała Czerniejewskiego proboszczem Parafii Chrystusa Sługi".

Następnie ks. dziekan przedstawił wiernym nowego proboszcza.

Ksiądz Rafał jest kapłanem od 36 lat. Przybywa na Łazarz, do dzielnicy mu bliskiej, ponieważ stąd pochodzi, z Parafii Matki Boskiej Bolesnej, w której w 1981 roku miał swoją msze św. prymicyjną. Mogę powiedzieć, że ks. Rafał jest gorliwym duszpasterzem, zatroskanym o powierzony mu lud Boży i o kościół. Ks. proboszcz Rafał pełnił szereg bardzo odpowiedzialnych funkcji. W latach 90. był sędzią w Sądzie Metropolitarnym w Poznaniu, był dziekanem dekanatu Poznań-Starołęka, a później Poznań-Jeżyce. Był wizytatorem w parafiach archidiecezji przed kanonicznymi wizytacjami biskupimi. W ostatnim czasie był wojewódzkim kapelanem Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Poznaniu. Jest kanonem honorowym kapituły kolegiackiej w Poznaniu – powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz.

Przebywasz do bardzo młodziutkiej parafii, liczącej niecałe 14 lat, ale duchowo bardzo ożywionej, także rozwiniętej w wymiarze duszpasterskiej. Jest to bardzo żywa wspólnota. Mogłem śledzić rozwój tej parafii od samego początku, gdyż jej część wywodzi się z Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Życzę Tobie, by udało się tą żywą wspólnotę w takiej kondycji poprowadzić dalej – dodał ks. Eugeniusz Antkowiak.

Następnie nowego proboszcza powitali przedstawiciele rady parafialnej, po czym dziekan wręczył klucze do świątyni nowemu proboszczowi słowami: "Od tej chwili nowy proboszcz podejmuje pośród was pasterskie zadania. Otoczmy go wspólną modlitwą".

W trakcie nabożeństwa odbyło się również nietypowe wyznanie wiary, które przed wiernymi złożył proboszcz. Wcześniej dziekan uprzedził wiernych o indywidualnym składaniu wyznania wiary przez proboszcza:

"Ja, ks. Rafał Czerniejewski wiarą mocną wierzę we wszystkie i poszczególne prawdy zawarte w Symbolu wiary i wyznaję je, a mianowicie:
Wierzę w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi [...] Wierzę również mocno w to, co jest zawarte w słowie Bożym, spisanym lub przekazanym przez Tradycję, a co Kościół jako objawione przez Boga, podaje do wierzenia, tak w Nauczaniu uroczystym, jak i zwyczajnym Nauczaniu powszechnym. Z przekonaniem przyjmuje i uznaję również wszystkie i poszczególne prawdy, które Kościół w sprawach wiary i moralności podaje w sposób ostateczny. Przyjmuję nadto z religijnym posłuszeństwem woli i umysłu naukę głoszoną przez Papieża, czy też przez Kolegium Biskupów sprawujących autentyczny Urząd Nauczycielski, także wtedy gdy nie jest ona podawana z intencją definitywnego jej określenia".

Ks. kan. mgr lic. Rafał Czerniejewski poprzednio przez dwa lata był proboszczem Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach.

Z ogromnym szacunkiem odnoszę się do dzieła Księdza Proboszcza Mariana Ciesielskiego, który tworzył od podstaw parafię Chrystusa Sługi i wraz z parafianami wzniósł świątynie, która stanęła na pograniczu Łazarza i Górczyna. Życzę Księdzu Marianowi, który tak jak ja rozpoczyna posługę w nowej parafii, aby Chrystus prowadził go szczęśliwie na drogach kapłańskiego posługiwania – powiedział ks. Rafał Czerniejewski, nowy proboszcz Parafii Chrystusa Sługi.

Ks. Rafał Czerniejewski święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1981 roku. Pochodzi z Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Lata pracy wikariuszowskiej upłynęły mi w Sierakowie - parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, w Śremie - parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa oraz w Poznaniu - parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Fara) – opowiada ks. kan. Rafał Czerniejewski.

Przypomnijmy, że ks. Marian Ciesielski decyzją Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z dniem 1 lipca 2017 roku został proboszczem parafii św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim w powiecie międzychodzkim.


Komentarze (1)

03-07-2017 14:50:19
eka z małeki
Nie chcę nikogo zgorszyć ani broń Boże obrazić,ale takie roszady kojarzą się jednoznacznie.Jestem osobą bardzo wierzącą,widzę co się dzieje na tym łez padole mam prawo do wypowiedzenia się w ten sposób,choć niekoniecznie jest to po myśli wszystkich!!!JESZCZE raz przepraszam!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: