Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Otwarcie Garden City i Gala "Zmysły i Żywioły" – Targi świętowały jubileusz 95-lecia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Otwarcie Garden City i Gala "Zmysły i Żywioły" – Targi świętowały jubileusz 95-lecia
27-10-2016 11:12   Janusz Ludwiczak
To dzięki Targom po wojnie Poznań był oknem na świat. To tutaj zachodni wystawcy zza żelaznej kurtyny pokazywali nam swój świat, produkty, technologie i idee. To oni pokazali nam czym jest wolność, demokracja – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak, podczas jubileuszu 95-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W środę Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodziły jubileusz 95-lecia. Na początku otwarte zostało Garden City, czyli kompleks restauracyjny znajdujący się w centrum kongresowo-konferencyjnym w pawilonie 15, o którym szerzej w artykule: Na Targach powstało Garden City, które będzie miało pierwszą w Poznaniu zieloną ścianę.

Trudność przy projektowaniu tego miejsca polegała na połączeniu skrzydła tego budynku z Salą Ziemi i pozostałą częścią pawilonu. Wymyśliliśmy klatkę schodową o trójkątnych kształcie, dzięki czemu udało nam się połączyć zróżnicowane kondygnacje i pomieszczenia na różnych czterech poziomach. Sale nazwaliśmy skarbami ziemi, stąd mamy piasek, kryształ, kamień, powietrze i wodę – powiedział Tomasz Wojtkowiak, architekt i projektant Garden City z pracowni ToyaDesign.

Z okazji jubileuszu Targów w Sali Ziemi odbyła się Gala 9.5 Zmysły i Żywioły. W nowych pomieszczeniach na gości czekały występy artystyczne - taniec baletowy w Sali Powietrza, bębniarze i capoeira w Sali Piasku, modern dance w Sali Wody, kapelusznik i królowe lody w Sali Kryształu czy break dance w Sali Ognia.

Kiedyś podobnie jak dworzec kolejowy byliśmy na obrzeżach miasta, teraz jesteśmy w jego centrum, a jak powstaną Wolne Tory wtedy będziemy w jego ścisłym środku. Służymy temu miastu. Póki istnieje wola spotkań, istniejemy my – powiedział podczas gali Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.
I jak dodał: Od spotkania zaczęły się w ogóle Międzynarodowe Targi Poznańskie. Był taki kupiec Mazurkiewicz, który ze swoimi kolegami w restauracji Varsovia przy pl. Wolności postanowił zorganizować targi.

Kiedyś obraz smaku coca-coli, samochodu, który był marzeniem każdego Polaka czy obraz spotkania z idolem. Dzisiaj Targi dalej są inspiracją dla wiedzy i zmysłów, przeglądem światowych trendów i nowości – zaznaczył Tomasz Kobierski, wiceprezes Targów.

95 lat Międzynarodowych Targów Poznańskich to piękny kawałek historii Poznania. To dzięki Targom po wojnie Poznań był oknem na świat. To tutaj zachodni wystawcy zza żelaznej kurtyny pokazywali nam swój świat, produkty, technologie i idee. To oni pokazali nam czym jest wolność, demokracja – stwierdził Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to ważny rozdział w historii Wielkopolski, ale i Polski. W 1929 roku kiedy prezydent Mościcki otwierał Powszechną Wystawę Krajową zwrócił uwagę, że pokazuje ona wszechstronny dorobek Polski i udany sukces zjednoczenia wszystkich polskich ziem. Dziś mamy wolną, niepodległą Polskę, wolną gospodarkę i zjednoczony kontynent – podsumował Konrad Szymański, wiceminister Spraw Zagranicznych.

Gwoździem gali jubileuszowej był premierowy koncert projektu muzycznego "Poznanianki", podczas którego siedem artystek: Aga Czyż, Ewa Jach, Kasia Klich, Ewa Nawrot, Marta Podulka, Kasia Rościńska i Kasia Wilk pod opieką artystyczną Jacka Piskorza przygotowały osiem polskich muzycznych takich jak: "Daj mi tę noc", "Kiedyś cię znajdę", "Papierowy księżyc", "Dzień dobry kocham cię", "Tyle słońca w cały mieście" czy "Lepszy model" w zupełnie nowych aranżacjach.

ZOBACZ TAKŻE: Mają 23 hektary powierzchni, ich historia sięga 1911 roku - MTP świętują 95. urodziny


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: