Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pół wieku temu powstało kąpielisko przy Arenie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pół wieku temu powstało kąpielisko przy Arenie
11-07-2016 00:08   Janusz Ludwiczak
Po przerwie powracamy do naszego nowego cyklu "Łazarz od środka - architektura dzielnicy". Lato rozpoczęło się dopiero dwa tygodnie temu, wakacje w pełni zaglądamy więc na pływalnię letnią w Parku Kasprowicza. Okazuje się, że kąpielisko przy Arenie zostało oddane do użytku dwa lata przed otwarciem hali widowiskowo-sportowej, w 1972 r. Budowa kompleksu rozpoczęła się równo pół wieku temu, w 1966 roku.

Na początku lat 60. ubiegłego wieku zapadła decyzja, że w Parku Kasprowicza powstanie część sportowo-rekreacyjna. I tak 1 lipca 1972 roku rozpoczęto budowę hali widowiskowo-sportowej Arena, którą otwarto dwa lata później, 28 czerwca 1974 r. Z kolei w 1966 r. rozpoczęto budowę pływalni letniej.


W czynie społecznym

Budowa pływalni rozpoczęła się w 1966 roku. Otwarto ją w czerwcu 1972 roku. Od tego czasu niewiele się tutaj zmieniło. Jak powstała w takim stanie, praktycznie w takim samym jest do dziś – mówi Arkadiusz Dratwa, mieszkaniec jednego z bloków przy ul. Chociszewskiego, który pamięta jak powstawał obiekt.

Obecny teren, na którym znajduje się pływalnia wyglądał zupełnie inaczej. Były tutaj liczne pagórki. Do kopania basenów zaangażowano nawet wojsko. Wszystkie prace były wykonywane w czynie społecznym. W ramach rekompensaty budowniczowie mogli jako pierwsi skorzystać z basenów. Były czasy, gdzie na pływalni było nawet 5 tysięcy osób, wtedy wszyscy siedzieli koc przy kocu. Było tak w latach 70. i 80. – wspomina Arkadiusz Dratwa.

Przy budowie kąpieliska przy Arenie zaangażowali byli również uczniowie szkół budowlanych.

Będąc uczniem trzeciej klasy technikum budowlanego Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych z Raszyna w czynie społecznym pracowałem przy budowie basenów. Był to przełom 1970 i 1971 roku. Miałem wtedy 16 lat. Kopaliśmy wszystko ręcznie łopatami, nie było koparek. Trzeba było doprowadzić wodę. Przez teren Parku Kasprowicza do ulicy Jarochowskiego musieliśmy wykopać dziurę, w której zakopano rury doprowadzające wodę – opowiada Hieronim Kozłowski, radny Osiedla Św. Łazarz, który pracował przy budowie pływalni.

Od czasu otwarcia pływalni niewiele się zmieniło. Budynek szatni od samego początku tak samo wyglądał, zawsze były trzy baseny. Jedynie w latach 90. dobudowano zjeżdżalnię – dodaje Hieronim Kozłowski.


Baseny, które miały zostać zlikwidowane

O tym, że na pływalni niewiele inwestowano świadczy chociażby sytuacja z 2014 roku. Przeciekające dno w brodziku i średnim basenie, korzenie drzew niszczące nieckę dużego basenu, wysłużona aparatura do flirtowania i uzdatniania wody - tak wyglądało wtedy kąpielisko przy Arenie. W połowie marca 2014 r. zapadła decyzja o przeprowadzeniu remontu. 12 osób przez miesiąc robiło wszystko, by prace zakończyły się przed wakacjami. W ramach inwestycji, która kosztowała 364 655 złotych przeprowadzono remont chlorowni, niecki brodzika dla dzieci wraz z hydroizolacją basenu, remont placu przy brodziku, a także remont niecki średniego i dużego basenu. Zadanie obejmowało również modernizację zewnętrznych pryszniców przy basenach kąpielowych, wymianę rur, remont cząstkowy chodników z płyt betonowych. Wymienione zostały także drewniane siedziska i toalety.


Zmodernizują kąpielisko?

Niestety zakres remontu okazał się zbyt skromny. W sierpniu zeszłego roku dwukrotnie w dużym basenie pojawiła się brudna woda. Zamiast przezroczystej woda w basenie była zielona, a dno było klejące. Dzierżawca obiektu wymienił wodę i oczyścił dno basenu. Po kilku tygodniach sytuacja się powtórzyła. Na dnie basenu tworzyły się osady i odpadała farba.

Jesienią ma ruszyć remont chlorowni, filtrów oraz zaplecza technicznego. POSiR chce tą inwestycje rozpocząć najwcześniej we wrześniu, po zakończeniu sezonu kąpielowego.

Chcemy rzetelnie przygotować się do realizacji inwestycji i wyłonienia wykonawcy prac. W obawie, że remont mógłby się przedłużyć i opóźnić rozpoczęcie sezonu kąpielowego, podjęta została decyzja o realizacji od września. Na ten rok planuje się wymianę filtrów wraz z automatyką dozowania, co wpłynęłoby na jakość wody – tłumaczył w marcu Błażej Daracz, rzecznik POSiR.


Restauracja w budynku szatni i zmniejszenie basenów?

O przyszłości kąpieliska przy Arenie rozmawiali pod koniec kwietnia mieszkańcy Łazarza i osiedlowi radni z przedstawicielami POSiR i inwestora podczas nadzwyczajnej sesji.

Jak już informowaliśmy w lutym Fundacja Wielkopolski Boks chciała na terenie pływalni w Parku Kasprowicza, w szatniach i pomieszczeniach zaplecza technicznego pozyskać miejsce na salę treningową. W grę wchodziło zajęcie nieruchomości o powierzchni ok. 300 m kw. Jak powiedział nam Błażej Daracz z POSiR nie ma planów zajęcia części terenu pływalni przez sportową organizację związaną z boksem.

Tymczasem prywatny inwestor, spółka Foodie Trade, która prowadzi głównie działalność cateringową chce w budynku szatni pływalni stworzyć restaurację na 160 miejsc. Tym samym zmniejszona zostałaby część socjalna.

Restauracja byłaby ogólnodostępna, jednak nie przeznaczona dla plażowiczów i amatorów kąpieli słonecznych, bowiem niemile widziane byłyby tutaj osoby w strojach kąpielowych. W lokalu miałby odbywać się przede wszystkim wesela, komunie i przyjęcia firmowe. Goście restauracji mogliby przez szklaną ścianę obserwować to co dzieje się na pływalni. Inwestor deklaruje, że w zamian wyremontuje niecki basenów, budynki pływalni a także wybuduje wodny plac zabaw. Ponadto dla osób korzystających z pływalni organizowane miałyby być zajęcia animacyjne dla dzieci czy wodnego aerobiku.

Chcemy polepszyć standard pływalni, by był to obiekt na skalę europejską, a nie przypominał głęboką komunę. Nasze plany zakładają otworzenie restauracji. Umowa, która będzie nas obowiązywała z POSiRem nie będzie pozwalała na zamknięcie kąpieliska. W ramach inwestycji wyremontujemy dwie niecki i stworzymy wodny plac zabaw. Zmodernizujemy również cały budynek socjalny. W planach mamy również organizację zajęć animacyjnych dla dzieci i wodnego aerobiku – powiedział portalowi lazarz.pl Piotr Gurzyński, inwestor.

POSiR twierdzi, że koszty utrzymania pływalni są duże. Kąpielisko funkcjonuje tylko przez dwa miesiące, a na budowę krytego basenu pieniędzy nie ma. Umowa z inwestorem miałaby zostać podpisana na 10 lat. Jeśli do tego by nie doszło POSiR rozważa zmniejszenie dużego basenu o połowę. Zasypana miałaby zostać również znaczna część średniego basenu. Pozostałaby tylko część z lądowiskiem od zjeżdżalni.

Mieszkańcy nie zostaną pozbawieni pływalni. Żeby ten obiekt działał całorocznie i był miejscem spotkań potencjalny najemca czy dzierżawca musi prowadzić działalność komercyjną na poziomie odpowiednim do możliwości i kieszeni mieszkańców. Taką funkcją może być część gastronomiczna. Rozmawiamy z inwestorem, który chce to miejsce polepszyć – tłumaczy Łukasz Miadziołko, zastępca dyrektora POSiR ds. Rozwoju.

Od tego roku pływalnią nie zarządza już dotychczasowy administrator Andrzej Chyliński, który kierował obiektem przez ostatnie ponad 10 lat. POSiR obiekt powierzył firmie Arena Park Poznań. Z basenów przy Arenie będzie można korzystać w godz. od 10:00 od 19:00, a bilety kosztują 7 złotych (ulgowy) i 10 zł (normalny).

Z pływalni będzie można korzystać w godz. od 10 do 19. Klienci otrzymują opaski, które upoważniają do opuszczenia pływalni i powrotu bez konieczności kupowania kolejnego biletu w danym dniu. Zapewniamy lody, napoje, słodkie. Są również food tracki, w których można posilić się burgerami. Planujemy przygotować animacje dla dzieci i konkursy – powiedział Maciej Szeramka.

Zastrzeżenia do działalności nowego zarządu pływalni mieli przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz.

Dostaliśmy zapewnienie, że firma cateringowa będzie w tym roku tylko zarządzać pływalnią bez gastronomii. Na terenie pływalni stoją trzy food tracki i stoisko z napojami. Samochody wjeżdżają po alejkach wyremontowanych z "naszych" środków. Od niedzieli w Parku Kasprowicza ma działać Letni Targ przy Arenie. Lokalni wystawcy i społecznicy zaplanowali to dla mieszkańców. Czyżby "tajne" ustalenia POSiR i firmy cateringowej utrudniają jak mogą rozpoczęcie tej oddolnej inicjatywy? Będziemy chcieli uzyskać odpowiedź od POSiR dlaczego dopuścił do handlu na terenie pływalni i ani jednym słowem nie wspomniał o takiej dodatkowej działalności – wskazuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Pływalnia letnia w Parku Kasprowicza ma być czynna do końca sierpnia. Na terenie kąpieliska przy Arenie znajdują się trzy baseny – duży o wymiarach 50x20 m, średni oraz brodzik dla małych dzieci. Chętni oprócz pływania mogą skorzystać z 65 metrowej zjeżdżalni, zagrać w koszykówkę lub siatkówkę. Do dyspozycji plażowiczów jest też wypożyczalnia leżaków.


Ciekawostki:

  • W lipcu 2014 r. na pływalni zorganizowano "Pool Party". W basenie przy dźwiękach muzyki serwowanej przez DJ studenci poznańskich uczelni tańczyli, pluskali się i moczyli na materacach, w kołach ratunkowych czy grając w piłkę wodną. W trakcie imprezy wybrano również miss mokrego podkoszulka i mistera "Słonecznego Patrolu" - następcy sławnego Mitch`a.
  • Wiosną zeszłego roku na terenie pływalni spotkali się studenci II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym, którzy uczestniczyli w wykładach i warsztatach rysunkowych. W ramach wydarzenia "Krzyk" zaplanowano również medytacje i wspólne śniadanie przy jednym stole. Całość uwieńczyła wystawa plenerowa, dostępna dla wszystkich zainteresowanych osób.


Komentarze (4)

16-08-2016 09:11:39
Hania
@"z Lazarza" prosze czytac dokladnie moj wpis, dotyczy Rynku Wildeckiego nie Rynku Lazarskiego.
15-08-2016 19:46:39
z Łazarza
Proszę dokładnie czytać komunikaty miejskie.Toaleta na Rynku została wybudowana w kamienicy , otwarta dwa lata temu i to nie jest żadna budka.A 40 lat temu otwarto pływalnię to po co mieli ją od razu remontować?
15-08-2016 18:16:22
Hania
Nic nie robiono przez 44 lata, zadnego konkretnego, gruntownego remontu, plywalnia zostala zupelnie zapomniana przez wladze miasta. Przez 44 lata nie bylo pieniedzy i nadal nie ma, ciagle narzekania na brak funduszy, przepraszam 6 milionow sie znalazlo tylko zapytuje na co bedzie przeznaczone te 6 milionow ?, chce widziec konkretna liste, punkt po punkcie i kosztorys tych punktow. Czytalam na stronie UM, ze bedzie przeprowadzona rewitalizacja WC na Rynku Wildeckim, jesli ktos byl to wie o czym mowie, mala budka i na rewitalizacje tej malej budki miasto przeznaczylo 800 tysiecy zl !!!!! za 800 tysiecy zl mozna wybudowac ladny dom i urzadzic. Bardzo chce wiedziec na co pojdzie te 6 milonow jesli chodzi o remont plywalni. Mam wrazenie ze ceny sa zawyzane i to solidnie na "uslugi" dla miasta.
02-08-2016 09:06:05
Negatyw
Zrobić wszystko, aby ta przestrzeń wyglądała jak dawniej - za komuny!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: