Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Warsztaty kaligrafii, pokazy kuchni marokańskiej, noc z designem i muzeum kiczu religijnego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Warsztaty kaligrafii, pokazy kuchni marokańskiej, noc z designem i muzeum kiczu religijnego
21-05-2016 00:12   Janusz Ludwiczak
W sobotę odbędzie się kolejna Noc Muzeów, podczas której będzie można zobaczyć meczet, wziąć udział w warsztatach designu czy zajrzeć do Muzeum Kiczu Religijnego.

Od 1977 roku 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, dlatego w okolicach tej daty organizowana jest Noc Muzeów. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się już po raz czternasty. W sobotę, 21 maja na poznaniaków czeka 30 otwartych instytucji kultury i 150 wydarzeń towarzyszących stałym wystawom.


Muzułmanie pokażą meczet

Noc Muzeów odbędzie się również na Łazarzu. Już po raz piąty do poznania kultury arabskiej zaprasza Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe przy ul. Biedrzyckiego 13. Muzułmanie pokażą meczet - salę modlitewną, wygłoszą prelekcje o islamie, a także zaproszą na warsztaty kaligrafii, wiązania chusty i pokazy tańca jemeńskiego.

Program Nocy Muzeów w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, ul. Biedrzyckiego 13:
17:00 – powitanie gości i omówienie podstaw wiary muzułmańskiej
17:30 – oprowadzenie po galerii z eksponatami z różnych krajów muzułmańskich
18:00 – wykład: „Struktura etniczna i językowa świata muzułmańskiego”
19:00 – „Podróż poprzez muzykę współczesną” występ kapeli. Mini lekcja języka arabskiego. Rozmowa z muzułmanką/muzułmaninem
20:00 – pokaz kaligrafii muzułmańskiej połączony z warsztatem kaligrafii. Wykład: „Hijab-inne oblicze” i warsztat wiązania chusty na różne sposoby i style
21:00 – modlitwa muzułmańska Maghreb
21:30 – oprowadzenie po galerii z eksponatami z różnych krajów muzułmańskich, pokaz kuchni marokańskiej
22:00 – wykonanie tańców jemeńskich
22:30 – pokaz kaligrafii muzułmańskiej połączony z warsztatem kaligrafii, mini lekcja języka arabskiego
23:30 – rozmowa z imamem
Przez cały czas na dziedzińcu Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego będzie można spróbować: kawy arabskiej, herbaty marokańskiej, daktyli oraz zakosztować potraw arabskich. Będzie czynne stoisko z henną oraz takie, gdzie można otrzymać napisane pismem arabskim na ozdobnym papierze swoje imię.


Powstanie Muzeum Kiczu Religijnego

W sobotę o godz. 20:00 Cafe Przymiarka przy ul. Wyspiańskiego 15 (narożnik Drużbackiej) otworzy Muzeum Kiczu Religijnego.

Wśród kilkudziesięciu eksponatów przedmioty kultu, zdjęcia i przezrocza z obszaru chrześcijańskiego kiczu – zapowiadają organizatorzy.

Wstęp co łaska. Wystawę będzie można zobaczyć również w niedzielę od godz. 15:00 oraz we wtorek, 24 maja od godz. 18:00.


Dezajnersko...

Na "Noc z Designem" zaprasza School of Form przy ul. Głogowskiej 18 (pawilon 1 MTP). Będzie można zobaczyć pracownie, wystawę "Graduation Show 2" oraz prac semestralnych studentów, a także wziąć udział w warsztatach poświęconych designowi oraz na temat języka komunikacji w internecie. Kulminacyjnym punktem programu będą prezentacje wykorzystania robotów w projektowaniu.

"Noc z Designem" - program (School od Form, ul. Głogowska 18 - pawilon 1 MTP):
18:00–23:00 – wystawa dyplomowa GRADUATION 2 oraz wystawa projektów semestralnych studentów. Równoległe warsztaty w pracowniach School of Form
20:00 – wykład: logo to nie wszystko. zasady tworzenia języka komunikacji wizualnej
21:00 – Do roboty! Wykorzystanie robotów przemysłowych w projektowaniu i edukacji projektantów.


Opowiedzą czym jeździli nasi dziadkowie

Z kolei w Muzeum Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy ulicy Głogowskiej będzie można zobaczyć w jakich niegdyś mundurach chodzili motorniczowie i konduktorzy. Jedną z prezentowanych ekspozycji jest makieta PeSTki, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. W skali 1:87 można zobaczyć jak wygląda jedna ze stacji. Nie zabraknie również prezentacji starych biletów, pamiątek związanych z poznańską komunikacji, a także modeli tramwajów i autobusów.

Muzeum Komunikacji będzie można zwiedzić w godz. od 17:00 do 21:30. Do placówki będzie można wybrać się specjalną linią tramwajową M, którą obsługiwać będą zabytkowe bimby, które odjeżdżać będą o godz. 17:00, 17:45, 18:30, 19:15, 20:00, 20:45 i 21:30 z zajezdni Madalińskiego. Dalej "eMka" z Głogowskiej pojedzie przez Most Teatralny, Plac Wielkopolski, Śródkę, Most Rocha, Gwarną na Wildę. Tramwaje zatrzymywać będą się na przystankach: Most Teatralny, Plac Wielkopolski, Katedra, Kórnicka, Wrocławska, Gwarna, Półwiejska i Zajezdnia Madalińskiego, dzięki czemu będzie można zwiedzić inne muzea w Poznaniu.


Również na Grunwaldzie

Noc Muzeów również na Grunwaldzie. W godz. od 16:00 do 24:00 zwiedzić będzie można Muzeum Instrumentów Geodezyjnych w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych przy ul. Szamotulskiej 33. Zwiedzający będą mogli zobaczyć w jaki sposób działają instrumenty geodezyjne, a także skosztować wojskowej grochówki i chleba ze smalcem.

W sobotę o godz. 17:15, 19:15, 21:15 i 23:15 będzie można zobaczyć również schron przy ul. Babimojskiej oraz wystawę "30 lat po Czarnobylu". Zwiedzanie schronu odbywać się wyłącznie w zorganizowanych grupach (do 20 osób) po wcześniejszych zapisach: projektschron@gmail.com (w tytule należy podać godzinę, imię, nazwisko i miejscowość zamieszkania). Każdy uczestnik musi posiadać latarkę lub inne źródło światła z baterią co najmniej na pół godziny.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: