Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Grunwald Południe chce przełożenia "pseudo konsultacje" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Grunwald Południe chce przełożenia "pseudo konsultacje"
21-04-2016 14:28   Janusz Ludwiczak
"Jako mieszkańcy Grunwaldu pragniemy zaprotestować przeciwko trybowi przeprowadzania konsultacji w sprawie koncepcji budowy dróg rowerowych w ul. Grunwaldzkiej. Mieszkańcy nie są traktowani poważnie" – pisze w liście Zarząd Osiedla Grunwald Południe.

Dziś o godz. 17:00 w II LO przy ul. Matejki, trzy tygodnie po konsultacjach, które zorganizowała Rada Osiedla Św. Łazarz miasto raz jeszcze chce porozmawiać z mieszkańcami o koncepcji budowy drogi rowerowej na Grunwaldzkiej. Informacja o konsultacjach pojawiła się dopiero na stronach Urzędu Miasta w piątek popołudniu. O przesunięcie terminu konsultacji apeluje Zarząd Rady Osiedla Grunwald Południe.

Oto treść oświadczenia Zarządu Osiedla Grunwald Południe:

Pierwsze oficjalne informacje przekazano Radom Osiedli Grunwaldzkich w poniedziałek dnia 18.04.2016 r. do godziny 16.00 poprzez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, zapraszając przedstawicieli Rad Osiedla do odebrania plakatów z informacją o miejscu i czasie zorganizowanych konsultacji – co w praktyce uniemożliwia w sposób rzetelny i prawidłowy poinformowanie mieszkańców o tym fakcie.

Tak ważny projekt, którego skutki dotkną mieszkańców Łazarza, Starego Grunwaldu, Grunwaldu Południe i Junikowa wymaga naszym zdaniem bardzo starannych ustaleń i szerokich konsultacji w trybie umożliwiającym jak najszerszy udział w nich wszystkich zainteresowanych.

Tego wymagają zasady konsultacji społecznych w tym m.in. zasada „powszechności”. Ograniczanie uczestnictwa w konsultacjach z mieszkańcami jest niezgodne z prawem, a tak należy potraktować powiadomienie przedstawicieli Rad Osiedlowych na 3 dni przed terminem konsultacji. Ponieważ w takim terminie dotarcie z taką informacją do większości mieszkańców jest niemożliwe, można sądzić, że celem było ograniczenie dostępu do możliwości konsultacji ogółu mieszkańców. Czas zaproponowany do powiadomienia mieszkańców osiedli jest stanowczo zbyt krótki aby mogli w konsultacjach wziąć udział wszyscy zainteresowani nie zaś jedynie wybrańcy.

Złamana została także zasada „Koordynacji”- konsultacje powinny mieć gospodarza. Zaczynając proces konsultacji, należy więc wskazać organ lub osobę do niego zapraszającą. Tego również brakuje w tym pospiesznym działaniu.

Do tej pory nie zostały podsumowane konsultacje prowadzone w sprawie drogi rowerowej na ul. Grunwaldzkiej prowadzonej przez ZDM na stronie internetowej. Po każdym procesie konsultacji zgodnie z zasadą „dobrej wiary” należy go podsumować. Obecnie mijają już 2 miesiące od zakończenia poprzedniego etapu i brak jest jakichkolwiek informacji podsumowujących. To oznacza, że kolejna zasada „responsywności”, która oznacza, że każdemu, kto zgłosi opinię, należy się merytoryczna odpowiedź w rozsądnym terminie, została złamana.

Zasada „responsywności”, daje jasny sygnał mieszkańcom, że urząd traktuje konsultacje poważnie i jest gotowy do współpracy z mieszkańcami. Tego elementu brak. Można wyciągnąć wniosek, że mieszkańcy nie są traktowani poważnie….

Co więcej zaproszenie na „Spotkanie konsultacyjne dot. koncepcji budowy dróg rowerowych w ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ronda Skubiszewskiego do skrzyżowania z ul. Bukowską i Roosevelta” powinno odnosić się do koncepcji dostępnej dla mieszkańców w taki sposób, aby mogli się do niej odnieść.

Koncepcja dróg rowerowych na ul. Grunwaldzkiej nie jest nigdzie prezentowana. Co więc ma być przedmiotem konsultacji?

Konsultacje w najprostszym ujęciu to wymiana informacji i argumentów, wzajemne wysłuchanie racji, dyskusja propozycji rozwiązań otwarta na nowe pomysły. Aby ta wymiana mogła zajść, uczestnicy muszą dowiedzieć się o konsultacjach i zainteresować nimi. Wszyscy potencjalnie zainteresowani muszą mieć szansę zapoznać się z materiałami poddawanymi konsultacjom. Informacje te powinny być ogólnodostępne, pełne, rzetelne, przejrzyste i zrozumiałe oraz aktualizowane na bieżąco.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o przełożenie terminu tej pseudo konsultacji aby poinformować o tym fakcie możliwie największą liczbę mieszkańców Grunwaldu.

Aby skutecznie móc poinformować mieszkańców wymagany jest przynajmniej 14 - dniowy termin przygotowawczy do konsultacji. Oczekujemy również rzeczywistych działań informacyjnych prowadzonych przez organizatora konsultacji z wykorzystaniem wszystkich dostępnych mediów.

W dniu dzisiejszym, w tym samym czasie organizowane jest – zaplanowane od miesiąca spotkanie przedstawicieli grunwaldzkich rad osiedli z grunwaldzką policją, w komendzie dzielnicowej na ul. Rycerskiej, w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Odbędzie się też zaplanowane przeszło miesiąc wcześniej uroczyste posiedzenie Rady Osiedla Grunwald Południe.

Tak napięty kalendarz spotkań, zaplanowanych wcześniej, wyklucza w nim praktycznie udział radnych Osiedla Grunwald Południe – zainteresowanych projektem przebudowy ul. Grunwaldzkiej.

Z poważaniem,
Jacek Sobczak
Przewodniczący Zarządu Osiedla Grunwald Południe


Komentarze (2)

22-04-2016 13:44:44
Fan Poznania
Co za głupoty. Nie rada zaprotestowała tylko zarząd osiedla. A tam radnych jest tylko pięciu. Dziesięciu radnych jest za zmianami na Grunwaldzkiej, a sześciu się nie wypowiadało. Podobnie jest w radzie Stary Grunwald i Kwiatowe. Tylko na Junikowie większość jest przeciwna zmianom. A pan redaktor nadaje sensacyjne tytuły dlatego, że klikalność czy sam jest przeciwny?
21-04-2016 21:49:40
kol
Zwezenie Grunwaldzkiej jest zlym pomyslem!Ratujmy MTP
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: