Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Osiedle Bonapartego
W tym roku przypada 200.rocznica stołeczności Poznania, a ściślej 200.rocznica pobytu Napoleona Bonaparte w Poznaniu. Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy proponuje nazwać wieżowce i inne bloki w obrębie ulic Arciszewskiego, Palacza, Kuźnicza - Osiedlem Napoleona Bonapartego. W kwadracie tych ulic znajduje się kilka 10-piętrowych wieżowców, które nie mają ścisłej nazwy osiedla. Jako przykład osiedli na Łazarzu posiadających już swoją nazwę możemy podać kwadrat ulic: Hetmańska, Głogowska, Dmowskiego, Palacza. Obszar ten niegdyś Osiedlem Hipolita Cegielskiego jest Osiedlem Hetmańskim. Osiedle Hetmańskie stanowi 8 wieżowców przy ul.Hetmańskiej, Głogowskiej i Dmowskiego, w pobliżu zajezdni i siedziby MPK oraz skrzyżowania ulic Głogowska/Hetmańska. Są to bloki: Głogowska nr 129, Dmowskiego nr 62 oraz Hetmańska nr 52, 54, 56, 58a, 60 i 62.
To nie koniec. Na Łazarzu istnieje Osiedle Święty Łazarz - obejmujące teren w obwodzie ulic: Palacza - Krauthofera - tory kolejowe wzdłuż ulicy Kolejowej - Śniadeckich - Głogowska - Berwińskiego - Wyspiańskiego - Reymonta - Palacza oraz Osiedle Łazarz - zrzeszające budynki mieszkaniowe Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", wymienione wcześniej Osiedle Hetmańskie a także niedawno powstałe Osiedle Targowe. Budowane są też nowe bloki w pobliżu ulic Wojskowej, Grunwaldzkiej, Ułańskiej i Wyspiańskiego, które wejdą w skład nowo utworzonego Osiedla Ułańska.
Uczcijmy przybycie Napoleona Bonaparte do Poznania. Nadajmy wysokopiętowym blokom mieszkalnym nazwę Osiedla Napoleona Bonapartego.
Upamiętnijmy pobyt Napoleona Bonaparte w Poznaniu, 200.rocznicę stołeczności Poznania, czasu, gdy Poznań był "stolicą Europy" po przez nadanie blokom w obrębie ulic Arciszewskiego, Palacza, Kuźnicza nazwę Osiedla Napoleona Bonapartego.
Sprawdziliśmy. Nie ma w Poznaniu ulicy Napoleona Bonapartego! Utwórzmy Osiedle Napooleona Bonapartego. Nasza propozycja nie wiązałaby się z kosztami dla mieszkańców. Przykładem mogą być właśnie bloki przy ul.Głogowska/Hetmańska/Dmowskiego. Jest to co prawda Osiedle Hetmańskie, ale np. mieszkańcy bloku przy ul.Hetmańskiej 52 mają adres ulica Hetmańska 52, a nie Osiedle Hetmańskie 52. Tak samo byłoby w przypadku Osiedla Bonaparte. Nie zmieniłyby się adresy dotychczasowych bloków. Powstałaby tylko okoliczna nazwa Osiedle Napoleona Bonapartego.
Parę lat temu miasto przemianowało prawie wszystkie ulice na Świerczewie, usuwając komunistycznych patronów ulic. Niedawno część ulicy Majakowskiego przekształciła się w Arcybiskupa Baraniaka oraz Arcybiskupa Dymka, a Nowe Zawady stały się ulicą Prymasa A.Hlonda. W sierpniu 2005 roku powstały Rondo i Aleje Solidarności z okazji 25-lecia Solidarności. Rondo na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej/Przybyszewskiego/Reymonta decyzją Rady Miasta Poznania stało się Rondem Jana Nowaka Jeziorańskiego.
Nie chcemy wprowadzać kolejnej zmiany i przemianowania ulic. Chcemy po prostu upamiętnić przybycie Napoleona Bonaprtego do Poznania po przez nadanie blokom mieszkalnym przy ul.Arciszewskiego, Palacza i Kuźniczej nazwę Osiedle Napoleona Bonapartego.
Dodajmy, że 2006 rok jest 50.rocznicą Czerwca'56. To także 105.rocznica konsekracji Kościoła pw.Matki Boskiej Bolesnej.
W tym roku także nowa poznańska ulica otrzyma imię Stanisława Hejmowskiego - adwokata, który jesienią 1956 r. wspaniale bronił oskarżonych o udział w "Krwawym Czwartku". Imię otrzyma wąska asfaltowa nitka odchodząca na północ od ul. Solnej - pomiędzy budynkiem Szkoły Muzycznej a terenem zielonym na wschód od szkoły. Dróżka ta nie ma nazwy i jest ślepa. W przyszłości - w ciągu najdalej dwóch lat - ma zostać pociągnięta do ul. Kościuszki. Ulice te wybrano z rozmyśleniem - w najbliższych latach stanie przy niej gmach Prokuratury Okręgowej.


Teren gdzie miałoby powstać osiedle Napoleona Bonapartego oraz


Zdjęcia wieżowców przy zbiegu ulic Arciszewskiego, Palacza i Kuźniczej.Co sądzą Państwo o tym pomyśle? Czy powinno powstać Osiedle Napoleona Bonapartego?
Czkamy na Państwa opinie: redakcja@lazarz.pl
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

21

lut

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
63. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: