Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

POZnański Łazarz ma 110 lat! - otworzyliśmy okolicznościową wystawę pamiątek - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
POZnański Łazarz ma 110 lat! - otworzyliśmy okolicznościową wystawę pamiątek
09-06-2010 00:08   Janusz Ludwiczak
W piątek, 28 maja otwarta została okolicznościowa wystawa pamiątek zebranych od Mieszkańców i naszych Internautów z okazji 110. rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania. Naszą wystawę można oglądać do 16 czerwca.

1 kwietnia minęła 110. rocznica od momentu przyłączenia ówczesnej wsi Łazarz do miasta Poznania. Tym samym Łazarz stał się wraz z Górczynem, Jeżycami i Wildą dzielnicą Poznania.

Od marca zwracaliśmy się do Państwa z prośbą o udostępnienie pamiątek związanych z Łazarzem. Przez trzy miesiące czekaliśmy na Państwa stare zdjęcia, mapy i plany oraz wszelkiego rodzaju pamiątki począwszy od książek i albumów aż po bilety.

Teraz wszystkie otrzymane od Państwa materiały zaprezentowaliśmy na okolicznościowej wystawie pamiątek, która została otwarta w piątek, w ramach XXI Dni Łazarza.

Po otwarciu wystawy Klub Osiedlowy "Krąg" przygotował dla przybyłych gości koncert rozrywkowy z okazji jubileuszu pod hasłem "Wieczór Łazarski".

Po obchodach stulecia Łazarza zapomniano o tej rocznicy. Okrągła 110 rocznica jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że przejdzie bez echa. Portal lazarz.pl dostrzegł ten fakt i już pod koniec zeszłego roku próbował zaplanować jakieś obchody. W związku z tym wysłane zostały pisma do instytucji i rad osiedli z Łazarza, ale także Górczyna, Wildy i Jeżyc, które także obchodzą 110.rocznicę przyłączenia do Poznania. Niestety odzew z wyjątkiem naszych rad był niewielki. Na dodatek Wilda zrobiła swoje obchody.

Akcja zbierania materiałów była szeroko propagowana, pisało i mówiło o niej wiele mediów, m.in. "Głos Wielkopolski", "Echo Miasta", radia: Merkury i Emaus, a takze portale mmpoznan.pl oraz Echo Poznania czy nasze gazetki osiedlowe - "Wieści Łazarskie" oraz biuletyn Osiedla Targowego. Mimo tego akcja spotkała się z dość umiarkowanym odzewem, otrzymaliśmy sporo cennych pamiątek, ale mogłoby być ich trochę więcej.

Wystawa prezentuje fragmenty planów Poznania prezentujący Łazarz z różnych lat, a także stare zdjęcia od Czytelników portalu w tym szczególnie cenne są przedwojenne fotografie, a największą perełką wystawy, w zasadzie unikatem jest plan Poznania z 1901 roku, na którym widać Łazarz praktycznie z przyłączenia do Poznania.

Okolicznościową wystawę pamiątek można oglądać codziennie (z wyjątkiem sobót i niedziel) do 16 czerwca włącznie w godz. od 14:00 do 20:00 w Klubie Osiedlowym "Krąg", przy ulicy Dmowskiego 37. Po tym terminie większość materiałów pojawi się w formie elektronicznej na naszych łamach.


Komentarze (5)

25-07-2010 22:12:22
K.O. DŁ
Witam! Niektóre z wykorzystanych na wystawie zdjęć można zobaczyć na stronie www.trzyoblicza.klubkrag.pl Strona zawiera bogatą panoramę Łazarza z drugiej połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, na którą składają się zdjęcia raz film "Trzy oblicza Łazarza" autorstwa pana Jan Kurka. Zapraszam do zanurzenia się w te coraz bardziej odległe czasy. A zatem miłego "wspominania" (Inne materiały pochodzące z wystawy prawdopodobnie będzie można zobaczyć na portalu głównego organizatora wystawy} Dziękujmy jeszcze raz wszystkim za udział w naszym wspólnym Łazarskim Jubileuszu
25-07-2010 13:29:41
Eda zynder z Łazarza
Gdzie można zobaczyć teraz zdjęcia z wystawy
17-06-2010 19:59:00
wnuk
Skandal! Dziadek i ja umieśliliśmy w ub. tyg. komentarz! Zostały usuniętę! Za co? Za prawdę?! Mnie żal tylko mojego Dziadka., przyszedła zobaczył wystawę.. i się wnerwił... Czytałem regulamin. Wszystko jest w porzo! Czy do tej wystawy nie mozna miec inne zdanie? To jest dno (tak napisałem) To jest siara! Jeśli taki jest ten portal to znaczy jest oszustwem. Czy ktos widział nasze wpisy? Napiszcie! ( na wszelki wypadek to mam świadfków i mam kopie!)
11-06-2010 23:08:48
halas
sadze ze w w tym miejscu bylo za duzo halau nalezy zaprzestac organizowania takich zbiorowisk w koncu na lazarzu musi byc spokoj
09-06-2010 21:24:15
Sławek
Świetny pomysł. Myślę, że jeżeli zdjęcia będą dostępne na stałe w jakiejś zakładce go mogłoby zachęcić to innych do dosyłania. Marzy mi się strona, gdzie będą zdjęcia posortowane pod kątem miejsca i lat, by móc zobaczyć jak wszystko się zmienia i ocenić, czy aby te zmiany w naszym otoczeniu wpływają dobrze na nas i nasze samopoczucie. Podczas poszukiwań natknąłem się na zdjęcie dziadków, szli uśmiechnięci nie wiedząc jeszcze, że w przyszłości wolny chodnik do spacerów to będzie luksus.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: