Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

(Z)rewitaluzują "Lejek". Miasto szykuje prezent gwiazdkowy dla mieszkańców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
(Z)rewitaluzują "Lejek". Miasto szykuje prezent gwiazdkowy dla mieszkańców
27-11-2009 10:07   Janusz Ludwiczak
Rozpoczęła się dalsza rewitalizacja Lejka Łazarskiego. Do 20 grudnia zostanie wyburzona toaleta i będą wyremontowane chodniki, a także posadzona zostanie nowa zieleń. Przebudowa Lejka Łazarskiego budzi jednak wiele emocji, gdyż spór wywołała propozycja przesadzenia krzewów posadzonych w ciągu minionych siedmiu lat przez Radę Osiedla Świętego Łazarza.

W poniedziałek rozpoczął się remont Lejka Łazarskiego. Drogowcy z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg Roman Dyba Sp. z o.o. na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich wymieniają chodniki i nawierzchnię na Lejku. Dotychczasowe płyty chodnikowe mają zostać zastąpione estetyczną kostką.

Rozpoczęło się już wyburzanie toalety, która swoim wyglądem przypominała raczej barak. Już na początku października wyburzony został pawilon sklepowy ze słodyczami przylegający bezpośrednio to szaletu.

Toaleta, która znajdowała się na Lejku Łazarskim zostanie przeniesiona do zaadaptowanych pomieszczeń w kamienicy przy Rynku Łazarskim 5 (pomiędzy ulicami Niegolewskich, a Małeckiego). Obecnie korzystać można jedynie z toalety położonej parę przecznic dalej - bezpośrednio przy wejściu do Parku Wilsona, przy ulicy Berwińskiego.

Najdalej do 24 grudnia posadzona zostanie też nowa zieleń w górnej części Lejka Łazarskiego, który zamieni się w trawnik.

Miasto, a konkretnie Zarząd Zieleni Miejskiej planował utworzenie w tym miejscu psiej toalety, jednak zdecydowanie przeciwni tej inwestycji byli radni z Osiedla Świętego Łazarza oraz Zakład Usług Komunalnych.

Sporo emocji na początku listopada wywołała koncepcja miasta, która zakładała usunięcie krzewów i drzewek posadzonych w minionych latach przez Radę Osiedla Świętego Łazarza i przesadzenie ich w inną część Łazarza - rozważano m.in. Park Kasprowicza (tzw. "Arenę").

Pierwsze prace związane z rewitalizacją dolnej części Lejka Łazarskiego rozpoczęto w 2002 roku. W latach 2004-2009 Rada Osiedla Świętego Łazarza przeznaczyła w sumie na ten cel 95,9 tysięcy złotych. W ramach tej kwoty przygotowano teren, posadzono całkiem nowe krzewy, kwiaty i drzewka oraz zabezpieczono utrzymanie roślinności przez pielęgnację i nawadnianie.

To co myśmy już zrobili na Rynku Łazarskim za 95 tysięcy złotych nie poszło na marne tylko, żeby wykorzystać, wkomponować całą to zieleń do istniejącej koncepcji, a nie przesadzać krzaki w innej miejsce. Urząd Miasta wcześniej nie konsultował z nami i mieszkańcami. Dlatego podjęliśmy rozmowy - powiedziała Przewodnicząca Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Jak się okazuje nikt z miasta, ani urzędnicy, ani przedstawiciele miejskich jednostek: Zarządu Zieleni Miejskiej, Zakładu Usług Komunalnych i Zarządu Dróg Miejskich nie konsultował z Radą Osiedla Świętego Łazarza planowanej wycinki krzewów z Lejka i przesadzenia ich w inne miejsce dzielnicy.

Dla nas jest to bulwersujące, że to co myśmy od roku 2002 nasadzili chce się przesadzić. Nasze zdanie jest takie, że zgadzamy się na opłotowanie lejka płotem, który ma być taki stylowy, natomiast krzaki powinny być zostawione, bo nie można niszczyć zieleni, która przez tyle lat się w komponowała i tam została nawet przez społeczność nawet dobrze przyjęta, bo nie jest dewastowana. A tutaj nagle taki pomysł wpadł i nie był z nami konsultowany - powiedziała Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Innego zdania jest Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania z PiS, która w rozmowie telefonicznej z portalem lazarz.pl przyznała, że Rada Osiedla Świętego Łazarza zmarnowała pieniądze na posadzenie krzewów, gdyż wiedziała, że będzie robiony generalny remont Lejku. Rada Osiedla miała świadomość, że posadzenie tutaj zieleni będzie rozwiązaniem tymczasowym.

Wszystko wskazuje na to, że postulaty Rady Osiedla Świętego Łazarza zostaną spełnione i przesadzenia krzewów nie będzie.

Odstępuje od zmiany koncepcji tej zieleni. Poszedłem na kompromis, aby zostawić tą zieleń - powiedział portalowi lazarz.pl Maciej Dźwig, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych.

Po zakończeniu remontu, który ma zakończyć się do końca roku odsłonięta zostanie przestrzeń Lejka na ulicę Głogowską. Oprócz ułożenia nowego chodnika i założenia trawnika zamontowane zostanie stylowe ogrodzenie, które będzie komponować się z całym otoczeniem Rynku Łazarskiego.

Wiadomo już, że w Lejku na pewno nie powstanie psia toaleta, którą planował Zarząd Zieleni Miejskiej.

Kierowałem się opinią Rady Osiedla. Lejek ma być miejscem reprezentacyjnym - powiedział Maciej Dźwig, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych.

Zadowolenia nie kryje też Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania i Osiedla Świętego Łazarza:
Skoro ludzie nie mają toalety, to dlaczego mają ją mieć psy - dodaje.

Rynek Łazarski jest jednym z najważniejszych miejsc w dzielnicy. To właśnie tutaj znajduje się jedno z najstarszych i największych miejskich targowisk.
A skąd się wzięła nazwa Lejek Łazarski? Nazwa ta pochodzi od charakterystycznego zwężającego się kształtu skweru, którzy przypomina tradycyjny lejek do wody.

W naszej sondzie pytaliśmy też Państwa (poniekąd trochę z pewnym poczuciem humoru) o przyszłość Lejku Łazarskiego:


Fot: Wojciech Wysocki (fot.1), Janusz Ludwiczak

Komentarze (12)

08-12-2009 18:05:24
madzia
Widać postępy. Najważniejsze, że pozostawione przez radę osiedla drzewka i krzewy pozostają. To byłby bezsens wycinać zieleń. A Dudziakowa niech puknie się w czoło. Jak ona mogła coś takiego powiedzieć, że zmarnowano pieniądze. A jak długo według Pani Radnej miało obowiązywać to rozwiązanie tymczasowe?
01-12-2009 11:52:27
Slawek
najlepszym rozwiazaniem byloby zrobienie parkingu podziemnego, zakaz parkowania na pobliskich ulicach, no ale skoro nie ma kasy na wpuszczenie WC pod ziemie to sa to bardzo odlegle marzenia niestety.
30-11-2009 12:46:45
max
Słuszna uwaga! Ja pamiętam, że toaleta miała być całkowicie zmodernizowana, nawet miał tam być prysznic. Ale popieram filutka: dlaczego WC nie można wybudować pod ziemią?
30-11-2009 12:00:37
filutek
Przy targowisku Łazarskim potrzebne jest miejsce do parkowania samochodów. Warto pomyśleć o tym przy przebudowie "lejka" Obecnie z parkowaniem samochodów jest bałagan, ponieważ po zakupy co chwilę podjeżdżają inne samochody i nieraz trzeba krążyć oczkując na zwolnione miejsce - sztucznie utrudniając ruch uliczny. Odnośnie ubikacji. Dlaczego nie można schować pod ziemię?
29-11-2009 13:01:34
wolf
Dobrze, że wreszcie zabrali się za to miejsce bo chodnik był w strasznym stanie. Co do krzewów które tam są to wg mnie zbyt piękne nie są dlatego nie jestem przeciwny rewaloryzacji zieleni w tym rejonie, bo teraz to są tylko takie krzaki, które zajmują miejsce a mogłaby być dodatkowa alejka. Co do psiej toalety, to mogłaby być ona estetyczna i nikomu nie przeszkadzać, chyba że dla innych będzie to bardziej reprezentacyjne miejsce kiedy cały chodnik będzie zasrany przez psy. Jeśli chodzi o normalną toaletę to współczuje mieszkańcom tej kamienicy gdzie się znajdować teraz ma, można było wybrać inne rozwiązanie, miejmy nadzieję że też będzie oznakowane dojście do niej żeby ludzie wiedzieli, że jest dojście do niej. Inna ważniejsza tutaj kwestia wg mnie jest taka, że przy okazji remontu powinny być ustawione słupki, bo przed remontem czasami ciężko było przejść z powodu samochodów, zajmujących prawie cały chodnik. a co do toalety przy parku Wilsona, to dobrze by było, żeby przy tak ważnym miejscu (park, palmiarnia, blisko targów) nie było to rozwiązanie tylko tymczasowe.
28-11-2009 11:37:58
max
Czy ja powiedziałem, że jesteś upośledzony? Po prostu szukują mnie twoje prednie, które wypowiadasz. jeśli przeszkadza ci hałas wyprowadź się z miasta. na wsi masz spokój, chociaż tam będą ci przeszkadzac pewne krowki i ptaszki.
27-11-2009 22:03:26
Mieszkaniec
Idąc logiką myślenia Pani Radnej należy stwierdzić, że nie należy robić nic, ponieważ remonty będą robione i należy mieć świadomość, że wszystkie rozwiązania są tymczasowe. Czyli drodzy Radni Osiedla: 1. Nie działajcie w sprawie remontu Kolejowej, bo remont będzie zrobiony pewnie za 20 lat i każdy wniosek o łatanie dziur do ZDM lub położenie kawałka chodnika to marnotrawstwo środków i wyrzucone pieniądze. 2. Niepotrzebnie działaliście, żeby podzielona działka na lejku łazarskim, która była oazą dla lokalnych pijaczków została scalona i mogła zostać uporządkowana. Lejek miał być lejkiem w dosłownym sensie tego słowa... 3. Po co kupować sprzęt dla policji, po co remontować boiska - to jest marnowanie pieniędzy przecież. Aż się uśmiecham czytając te słowa bo pamiętam jak lejek wyglądał kiedyś i jak nikt poza Radą Osiedla nie myślał o tym, żeby go uporządkować.
27-11-2009 12:47:15
Slawek
raz tylko max odpisze http://www.lazarz.pl/?menu=2&NR=1328 tu zdiagnozowales i zaproponowales metode leczenia mojego upsledzenia. Teraz co chwila zabiegasz o polemike ze mna. przyjmij prosze do wiadomosci ze do mementu az sie nie wylecze uznaje ze polemika z taka osoba jak max przerasta moje intelektualne mozliwosci. p.s. za nastepna taka diangoze postaram sie przygotowac wieksze atrakcje niz odpowiedz na forum.
27-11-2009 12:45:45
madzia
W końcu zniknie ta ohydna toaleta. Sławek ma poniekąd racje - sama słyszałam, jak w zeszłym roku mówiło się o przebudowie toalety, a nawet utworzeniu tam łaźni z przysznicami. I co na gadaniu się skończyło?
27-11-2009 12:31:57
REDAKCJA
Zgadza się. Naruszyłeś regulamin: Komentarze naruszające dobra innych osób oraz zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne będą kasowane. W przypadku kolejnego komentarza link dopuszczam, gdyż jest do strony miasta. Usuwane są komentarze reklamowe.
27-11-2009 12:30:00
max
Czemu usunięto mój tekst? Może faktycznie za bardzo pojechałem do radnej Dudziakowej. Sławek, czy Ty jesteś poważny? A co chciałbyś mieć ładną toaletę w tym paskustwie? Nie mniej współczuje mieszkańcom kamienicy przy Rynku Łazarskim 5, ale weź pod uwagę jedną rzecz. Przecież w swoim mieszkaniu też masz kibel!
27-11-2009 12:15:06
Slawek
Zamiana toalety publicznej na "obslugujaca targowisko" http://www.poznan.pl/mim/public/budzet/object.html?lhs=budzet&rhs=search&id_klasy=2533&id_obiektu=43664&lang=pl. O ile sie nie myle to targowisko to prywatna sprawa. Miec toalete w mieszkaniu obok - o tym marzy pewnie kazdy z nas. Na zapytanie do MPU w zwiazku z postepowaniem administracyjnym jak bedzie rozwiazana kwestia wentylacji by nie bylo smrodu nie dostalem odpowiedzi. Potraktowanie rady osiedla pozostawiam bez komentarza, swiadczy to o tym co taka rada "moze". Jestem ciekaw co przyniesie reforma jednostek pomocniczych. Na razie nie zyje zarzadzanie centralne!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: