Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Dziewiątka" obchodziła półwiecze i 150-lecie istnienia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Dziewiątka" obchodziła półwiecze i 150-lecie istnienia
10-02-2009 13:35   Janusz Ludwiczak
Szkoła Podstawowa nr 9 im. dr Witaszka przy ul. Łukaszewicza obchodziła swoje 50. urodziny. Okazja do świętowania była podwójna, gdyż równocześnie odbyły się obchody 150-lecia szkoły stopnia podstawowego w ówczesnej wsi Święty Łazarz.

W piątek 16 stycznia z udziałem władz miasta, przedstawicieli oświatowych, zaproszonych gości, absolwentów oraz uczniów i pracowników szkoły odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 9 im. doktora Wincentego Witaszka. Już od pół wieku "dziewiątka" mieści się w budynku przy ulicy Łukaszewicza 9/13 i zbiegu z ulicą Calliera.

W ramach obchodów, w piątek 16 stycznia w szkole odbyła się uroczystość, w której udział wzięli zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele miasta, Wydziału Oświaty UM, absolwenci szkoły oraz pracownicy i obecni uczniowie szkoły. Na obchodach 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 9 oraz 150-lecia szkoły na Łazarzu pojawił się także ks. prałat Eugeniusz Antkowiak - proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej oraz jedna z absolwentek szkoły - radna Lidia Dudziak.

Podczas uroczystości uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości przedstawienie prezentujące historię szkoły. Łezka pojawiła się u wielu osób podczas zwiedzania okolicznościowej wystawy. Szczególnym uznaniem cieszyła się przygotowana stara ławka szkolna, do której ponownie zasiedli dawni uczniowie "dziewiątki".

Medalami Przyjaciela Szkoły nagrodzeni zostali miejska radna Lidia Dudziak, która jest absolwentem "dziewiątki" oraz wieloletni nauczyciel szkoły - Jerzy Sobczak.

Sto pięćdziesiąt lat temu w ówczesnej wsi Święty Łazarz powstała szkoła stopnia podstawowego, a ściślej Szkoła Powszechna nr IX. Tuż po wyzwoleniu, w mocno zdewastowanym budynku przy ul. Strusia 12 przystąpiono do organizowania szkoły. Przeprowadzony w szybkim tempie remont pozwolił na otwarcie Szkół Powszechnych Nr 3 i 4. Wkrótce Szkołę Powszechną Nr 3 przeniesiono na ulicę Berwińskiego, a szkole nr 4 przywrócono dawniejszą numerację i stała się ponownie Szkołą Powszechną Nr 9.
W lipcu 1956 roku rozpoczęto budowę nowego budynku szkoły u zbiegu ulic Calliera i Łukaszewicza. W sierpniu 1958 roku nastąpiła ostateczna przeprowadzka Szkoły Podstawowej nr 9 z otrzymaniem nowego adresu przy ulicy Łukaszewicza 9/13. Dziewięć lat później, w 1967 roku szkoła otrzymała patrona szkoły, którym został doktor Franciszek Witaszka.

W szkole mieszczą się 24 sale lekcyjne, w tym pracownia komputerowa, sale nauczania początkowego i pracownie przyrody. Biblioteka szkolna wyposażona jest w nowoczesne Interaktywne Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane przez szkołę w ramach programu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W 2003 roku "dziewiątka" otrzymała tytuł "Szkoła z klasą". Tego samego roku, w listopadzie Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przyznała SP9 złoty medal "Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej", na wniosek współpracującego ze szkołą Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska.

"Dziewiątka" przeprowadza cykliczne warsztaty samorządowe, uczestniczy w wielu olimpiadach naukowych i zmaganiach sportowych - jest m.in. organizatorem międzyszkolnego Łazarskiego Turnieju Piłki Nożnej. Szkoła odnosiła też wiele sukcesów podczas festiwalów teatrów szkolnych.

SP9 oferuje także wiele kół zainteresowań dla uczniów. Wśród nich są koło teatralne języka angielskiego, koło teatralne dla klas I-III oraz IV-Vi, zespół taneczny i wokalny, koło plastyczne, informatyczne, warcabowo-szachowe oraz szkolnych reporterów. Ponadto uczniowie mogą korzystać z oferty klubu europejskiego. Uczący się w "dziewiątce" wydają także regularną gazetkę szkolną "Kurierek Dziewiątki".

W "dziewiątce" uczy się ponad 500 dzieci, rzecz jasna oczywiście z terenu Łazarza.


Fot: Szkoła Podstawowa nr 9 (01-15,51-73), Janusz Heller (21-46), Janusz Ludwiczak (47-50)

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: