Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

70. rocznica wyzwolenia Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
70. rocznica wyzwolenia Poznania
23-02-2015 09:10   Janusz Ludwiczak
Dokładnie 70 lat temu - 23 lutego 1945 udało się zdobyć bronioną przez hitlerowców Cytadelę. Dziś przypada 70. rocznica zakończenia walk o Poznań, czyli wyzwolenia Poznania.

W 1945 roku, na przełomie stycznia i lutego trwały ciężki walki o Poznań. Niemcy zamienili nasze miasto w twierdzę, broniąc ją przed Armią Czerwoną. Dokładnie 67 lat temu, 23 lutego 1945 r. udało się wyzwolić Poznań od okupacji hitlerowskiej zdobywając Cytadelę.

Co prawda rocznicę wyzwolenia Poznania obchodzimy 23 lutego, to sam Łazarz był już wolny 29 stycznia 1945 roku. Dwa dni wcześniej udało się Armii Czerwonej dojść do Rynku Łazarskiego, a także Wildeckiego.

Już w lutym 1945 roku kiedy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania w Szkole Podstawowej u zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego prowadzone były zajęcia lekcyjne w języku... polskim.

Wyzwalanie Poznania trwało trzydzieści dwa dni. Podczas walk zniszczona została w mieście ponad połowa budynków. 70 lat temu w czasie wyzwolenia miasta poważnie została naruszona konstrukcja Wieży Górnośląskiej, znajdującej się w miejscu, gdzie obecnie mieści się Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wieża Górnośląska zbudowana jako wieżę ciśnień powstała po niemieckiej wystawie przemysłowo-rolniczej z 1911 roku i towarzyszyła też Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 roku. Obiekt zaprojektował architekt Hans Poelzig, czołowy przedstawiciel niemieckiego ekspresjonizmu. Wieży nie udało się naprawić, a częściowa konstrukcja budowli wykorzystana została do obecnej Iglicy.


Fot: "Dzieje Poznania", zbiory archiwalne, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Janusz Ludwiczak (fot.11-12)

ZOBACZ TAKŻE: "33" obchodzi 70. urodziny - pierwsza szkoła, w której rozbrzmiał język polski

Komentarze (7)

13-03-2015 00:11:04
Daniel
Już widzę gebelsowską taktykę okłamania ludzi. Świetnie ją opanował człowiek, który podpisał się moim imieniem. Mój dziadek był demobilizowany we wrześniu 1945 roku (bo armia jeszcze walczyła z Japonią na innym końcu świata) i, dzięki Bogu, już nigdy nie wrócił do wojska. Jak mówiłem, jest naukowcem (fizykiem), zrobił kilka wybitnych odkryci naukowych, uznanych przez cały świat (jego prace naukowe zostały przetłumaczone i wydane przez NASA, o czym on dowiedział się tylko po rozpadzie ZSRR), zrobił dużo dla nauki białoruskiej, kiedy był przez 18 lat Prezesem Akademii Nauk BSRR, w tym nawiązał intensywne stosunki pomiędzy BAN i PAN, które, niestety, przez ostatnie 25 lat zdegradowały. Więc, nie może być mowy o żadnym udziale tego człowieka w tych dziejach. Osobiście ja jestem człowiekiem o poglądach demokratycznych i zawsze potępiał każdego rodzaju tłumienie praw i wolności ludzi. I nie ma znaczenia - to w Polsce, w ZSRR, w Czechosłowacji lub w USA. Nie mam poglądów komunistycznych, więc, nie ma do czego się czepiać. Tomek, 10 000 to nie ruskich było. Tam były wszystkie narodowości. Mój dziadek jest białorusinem i ja też. Stalin wogóle był gruzinem - dla czego cały czas czepiacie się Rosji w sprawie tych dziej historycznych? Proszę wszystkie pretenzji kierować do gruzinów. Zrozumiej, człowiku: tą wojnę wyniosli na siebie proste ludizie, proste żołnierzy - nie Stalin, nie komuniści. Ci ludzi stracili swoich matek, dzieci, braci - Białoruś straciła 1/3 wszystkich mieszkańców, w twoim kraju przez nazistów też było zamordowano dużo ludzi (na pewno więcej, niż kiedykolwiek przez Rosjan). Szacunek musi być dla tych ludzi, a nie dla Stalina i innych polityków, które grali losami całych narodów. W każdym razie, jeżeli by nie było tego zwycięstwa - tam, gdzie dzisiaj jest Białoruś i Polska, byłyby kolonie niemieckie a ty (jeżeliby w ogóle urodził się) byłby po prostu niewolnikiem III Rzeszy. Dla mnie wojsko radzieckie i wojsko polskie - to bohaterzy, które wyzwolili cały świat od nazizmu, koniec, kropka.
24-02-2015 07:30:18
Daniel
W czerwcu napiszę relację o tłumieniu buntu robotników przez bohaterskie oddziały milicji i UB. Oczywiście nie zabraknie wątku mojego dziadka.
23-02-2015 18:43:34
Tomek
Panie Danielu, nie ma co płakać po tych 10 000 ruskich najeźdźcach. Gdyby nie 17.09.39 może nie musiałoby ginąć ich tylu w Poznaniu. Co ma Białoruś do walk o Poznań? Jeśli uważał Pan na lekcjach historii to po wyzwoleniu Poznania Białoruś jeszcze przez ponad 40 lat była pod okupacją (podobnie jak Polska). Dobrze, że u nas nie świętuje się Żadnego Dnia Obrońcy Ojczyzny, ważniejszą dla nas datą powinna być data 15.02., gdy oficjalnie Polska odzyskała Wielkopolskę. Wielu Poznaniaków nie wie, że świętując 11.11 nie świętują niepodległości swych ziem, które jeszcze ponad 4 miesiące były w granicach Rzeszy.
23-02-2015 18:43:19
Hania
Danielu, zazdroszcze Ci, ze masz dziadka, ktory bral udzial w wyzwalaniu Poznania i innych bitwach wyzwolenczych, jest to czlowiek chodzaca historia i nalezy sie Jemu SZACUNEK. Masz najzupelniej racje w tym co piszesz, podzielam Twoje zdanie. Niektorzy ludzie nie chca oddac szucunku i honoru Tym, ktorzy na to zasluzyli bo akurat byli to Rosjanie, ktorzy wyzwolili Poznan. Z Rosjan drwia i szydza, mowia obelzywe rzeczy, niszcza groby na Cytadeli itd. A Niemcom ? Niemcom Polacy tylki caluja, ciekawe nie ? Moi dziadkowie, mama i Jej rodzenstwo wraz z innymi lokatorami przesiedzieli w strachu w piwnicy/ i to nie jeden dzien/, podczas tych walk wyzwolenczych i wczesniej. Dziadek to wlasciwie przesiedzial w piwnicy cala okupacje bo byl Powstancem Wlkp i byl na liscie Graizera, na liscie do wykonczenia wiec sie ukrywal aby przezyc. Dwoch Jego braci tez Powstancow Wlkp. zostali zamordowani zaraz w 1939 roku. Wiem z opowiadania babci, ze Rosjanie stancjonowali na podworkuw obrebie Osiedla Urzedniczego przy ul.Glogowskiej. Rosjanie zachowywali sie godnie, mieszkancy Osiedla Urzedniczego przyjeli ich cieplo i serdecznie. Kazdy szanujacy sie Poznaniak powinien jechac zlozyc kwiaty na Cytadele.
23-02-2015 16:17:50
Daniel
Dzisiaj w niektórych byłych krajach radzieckich obchodzą dość specyficzne święto - Dzień Obrońcy Ojczyzny. Na szczęście, nigdy nie miałem okazji czegoś bronić, oprócz samego siebie. Jednak jest w mojej rodzinie człowiek, dla którego jest to prawie zawodowe święto (mimo tego, że z zawodu on jest naukowcem, a nie wojskowym). Bezpośrednio z tym człowiekiem jest związana inna pamiętna data - dokładnie 70 lat temu, 23 lutego 1945 r., wojska radzieckie i polskie wyzwoliły Poznań od okupacji hitlerowskiej. Człowiek, o którym mówię, brał udział w długiej (prawie przez miesiąc) bitwie o Poznań. Przed tym wyzwalał od hitlerowców Białoruś, potem - miasta Kowel, Chełm, Majdanek, Łódź. Później brał udział w bitwie o Berlin. Jest to mój dziadek - Mikółaj Barysewicz, w grudniu tego roku będzie obchodził 92 lata. Nigdy nie upuszczam okazji opowiedzieć o nim, ponieważ jest dla mnie przykładem Prawdziwego Człowieka. Jestem bardzo dumny, że miałem okazję studiować w mieście, które on wyzwalał. Wiadomo, że daleko nie wszyscy przeżyli tej wojny. W bitwie o Poznań poległo prawie 10 000 żołnierzy radzieckich i 700 polskich. Uważam, że moim osobistym obowiązkiem jest pamiętać o wszystkich ludziach, które walczyli przeciwko nazizmu. Jeżeliby nie oni, nie sądzę, że dzisiaj każdy z nas byłby na tym świecie, mało wiarygodnym też wydaje się to, że na mapie politycznej świata istniałyby Białoruś i Polska. Moje najlepsze życzenia z okazji rocznicy wyzwolenia stolicy Wielkopolski dla mieszkańców pięknego Poznania i całego województwa wielkopolskiego!
23-02-2015 11:06:13
Do Glos rozsadku
Nie, lepiej pokazywac swiatowanie urojonych 25 lat wolnosci i pogrzeb Mazowieckiego. Pajac
23-02-2015 09:53:18
Głos rozsądku
OHO, widzę że świętujemy "wyzwolenie". Brawo redakcja! Czekam na relacje z pogrzebu Jaruzelskiego.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: