Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Policzono wiernych. W mszach świętych uczestniczy 20,9% mieszkańców Łazarza - Lazarz.pl - poznański portal dzielnicowy
Policzono wiernych. W mszach świętych uczestniczy 20,9% mieszkańców Łazarza
niedziela, 26 października 2014, 14:06   Janusz Ludwiczak
W przedostatnią niedzielę października odbyło się "badanie praktyk niedzielnych w parafiach", na podstawie których oblicza się procent parafian uczestniczących w mszy świętej i przyjmujących komunię. W niedzielę we wszystkich czterech łazarskich parafiach uczestniczyło 7 661 osób, co daje 20,9%. Rok temu w mszach świętych uczestniczyło o 709 wiernych więcej.

Liczenie wiernych przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. W niedzielę 20 października ministranci, wolontariusze i członkowie rad parafialnych liczyli ile osób uczestniczy w mszach świętych. W formularzu zaznaczono liczbę kobiet i mężczyzn, a także osób przystępujących do komunii. W badaniu nie brano pod uwagę dzieci poniżej 6. roku życia.

W przedostatnią niedzielę października we wszystkich czterech łazarskich parafiach uczestniczył w sumie 7 661 osób spośród 36 714 zameldowanych mieszkańców, co daje 20,9%. Dla porównania równo rok temu w mszach świętych uczestniczyło w sumie 8370 osób (22,6%).

Na terenie parafii mieszka sporo osób starszych, którzy mają problemy ruchowe i zdrowotne, siedzą w domach. Sporo osób jest zameldowanych na terenie parafii, a nie mieszka pod danym adresem. W danych dotyczących zameldowania nie uwzględnia się studentów. Dużym problemem jest jednak wyludnianie Łazarza - powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz.

Maleje liczba wiernych, ale wzrasta osób bardziej praktykujących i zaangażowanych religijnie. I tak na przykład w kościele Chrystusa Sługi przy ul. Palacza do komunii przystąpiło o prawie 30 osób więcej. Z kolei w kościele Św. Anny komunię przyjęła prawie połowa wiernych z uczestniczących w eucharystii (46,4%).

Zameldowanych w naszej parafii jest 7520 osób, parafian - osób, które przyjmują kolędę 6230. Na mszach świętych było u nas 1582 wiernych. Do komunii przystąpiło 734 wiernych. W porównaniu z ubiegłorocznym liczeniem wiernych było to 68 osób więcej - wskazuje ks. Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

W tym roku najbardziej religijni są mieszkańcy Parafii Chrystusa Sługi. W mszach świętych wzięło udział 29,1% parafian. Z kolei w mszach św. najmniej uczestniczyli mieszkańcy Parafii Michała Archanioła - 17,4%.

W porównaniu do roku ubiegłego najbardziej spadła liczba wiernych w Parafii Matki Boskiej Bolesnej, bo aż o 807 osób (w tym roku w mszach św. uczestniczyło 2762 wiernych, w 2013 r. - 3569). Wzrosła za to liczba wiernych w Parafii Św. Anny - o 68 osób więcej i Michała Archanioła - o 27 osób więcej. Praktycznie nie uległa zmianie liczna wiernych uczestniczących w mszach św. w Parafii Chrystusa Sługi.

Średnio we wszystkich czterech łazarskich parafiach w niedzielę, 19 października 2014 r. uczestniczyło 7 661 osób, co daje 20,9%.:
Parafia Michała Archanioła - 17,4% (liczba wiernych: 1558, liczba parafian: 8930)
Parafia Św. Anny - 21,0% (liczba wiernych: 1582, liczba parafian: 7520)
Parafia Matki Boskiej Bolesnej - 19,4% (liczba wiernych: 2762, liczba parafian: 14219)
Parafia Chrystusa Sługi - 29,1% (liczba wiernych: 1759, liczba parafian: 6045).

Liczenie wiernych w 2013 r. - 8370 osób = 22,6%.:
Parafia Michała Archanioła - 17,1% (liczba wiernych: 1531, liczba parafian: 8930)
Parafia Św. Anny - 19,8% (liczba wiernych: 1514, liczba parafian: 7628)
Parafia Matki Boskiej Bolesnej - 25,1% (liczba wiernych: 3569, liczba parafian: 14219)
Parafia Chrystusa Sługi - 28% (liczba wiernych: 1756, liczba parafian: 6270).


REKLAMA

Niezapominajka

06

mar

do 08-03-2026
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Rybomania - targi wędkarskie

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert duetu PiaVo - Film, Musical, Operetka

09

mar

18:00
Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
19. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
► porządek obrad

13

mar

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
II Konkurs Piosenek Disneya

[ wszystkie ]

Sonda

Jak oceniasz w skali szkolnej nową wersję portalu Lazarz.pl?

6

5

4

3

2

1

LAZARZ24