Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Cerkwii przy Marcelińskiej odprawią czterogodzinne nabożeństwo - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Cerkwii przy Marcelińskiej odprawią czterogodzinne nabożeństwo
19-04-2014 07:39   Janusz Ludwiczak
Wielkanoc obchodzą również wyznawcy obrządków wschodnich. W Wielką Sobotę pół godziny przed północą rozpocznie się główna celebracja uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, która potrwa do 4 nad ranem.

W tym roku w tym samym czasie Wielkanoc obchodzą zarówno katolicy jak i prawosławni. W ubiegłym roku wyznawcy obrządków wschodnich święto Zmartwychwstania obchodzili 5 maja, a to dlatego, gdyż prawosławni posługują się kalendarzem juliańskim. Katolicy świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, tymczasem Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: Niedziela Wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.

W Wielką Sobotę o godz. 23:30 rozpocznie się główna celebracja uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, która potrwa do 4 nad ranem.

Celebracja składa się z połunoszcznicy (ostatniego wielkopostnego nabożeństwa przy płaszczanicy - całunie w Grobie Pańskim), procesji rezurekcyjnej dookoła Cerkwi, jutrzni paschalnej, paschalnych godzin kanonicznych i uroczystej Eucharystii - Liturgii św. Jana Chryzostoma. Na końcu uroczystości odbywa się poświęcenie pokarmów wielkanocnych (in aurora). Dopełnieniem świętowania Niedzieli Zmartwychwstania są uroczyste i żywiołowe nieszpory paschalne o g. 17 - powiedział o. protoijerej Paweł Minajew, proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Świątynia prawosławna, która znajduje się przy ul. Marcelińskiej 20 została konsekrowana 13 kwietnia 1924 roku, zaś sam budynek pochodzi z początku XX wieku, pierwotnie służący jako stajnia dla pułku kawalerii. Zanim powstała cerkiew wierni prawosławni (głównie Grecy) spotykali się we własnych domach. Obecnie parafia należy do dekanatu łódzkiego diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W cotygodniowych nabożeństwach sprawowanych w soboty o godzinie 17:00 i w niedziele o godz. 10:00 uczestniczy około 120 osób.

Cerkiew prawosławna jest jednym z największych wyznań chrześcijańskich na świecie i liczy ok. 350 milionów osób. W Polsce jest ok. 700 tysięcy wiernych wyznania prawosławnego, głównie zamieszkałych na wschodzie kraju.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: Cerkiew na Marcelińskiej ma 90 lat

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: