Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Straż miejska usunęła ponad 480 wraków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Straż miejska usunęła ponad 480 wraków
11-03-2014 00:36   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym roku strażnicy miejscy doprowadzili do usunięcia 482 wraków z terenu całego Poznania. Takie auta "retro" nie tylko zajmują cenne miejsca parkingowe, ale przede wszystkim szpecą otoczenie, a w wielu przypadkach stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska.

Na terenie Poznania zarejestrowanych jest ponad 395 tys. pojazdów. Tylko w 2012 roku Wydział Komunikacji UMP wydał ponad 137 tys. dowodów rejestracyjnych stałych i okresowych. Liczby te obrazują skalę problemów jaką niesie rozwój motoryzacji - od problemów z przepustowością dróg, poprzez miejsca do parkowania, a na pojazdach wyeksploatowanych kończąc.

Stąd tak ważnym staje się wiedza właścicieli pojazdów nieużywanych o ich obowiązkach wynikających z przepisów prawa, a w szczególności, o procedurach wyrejestrowania pojazdu, o darmowej utylizacji, a także o obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia OC.

Samochody pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub te, których stan wskazuje na to, że nie są używane od długiego czasu, mogą zostać usunięte z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza. Niebagatelną rolę w procesie usuwania wraków pełnią zarządcy dróg (ZDM, spółdzielnie mieszkaniowe i inne podmioty). Na wniosek właściwego zarządcy strażnik wzywa pomoc drogową i wskazany wrak zostaje odholowany na parking strzeżony.

Co zrobić z wrakiem?
Właściciel pojazdu zobowiązany jest do kontynuowania obowiązkowego ubezpieczenia OC, dbałości o jego stan techniczny i dopilnowania sposobu jego użytkowania, a także powiadomienia Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta o zbyciu pojazdu.
Po złomowaniu należy wyrejestrować pojazd - na podstawie zaświadczenia o demontażu.

Przestrzegaj ważnych terminów: okresowych badań technicznych, przed upływem ważności - przedłuż polisę OC, do 30 dni - złóż wniosek o zbyciu pojazdu lub wyrejestrowaniu.


Aktualności
Niezapominajka
22

sty

17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11

lut

do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: