Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co nas czeka? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co nas czeka?
02-01-2014 16:44   Janusz Ludwiczak
Jaki będzie 2014 rok dla Łazarza? Sprawdzamy jakie wydarzenia będą miały miejsce przez najbliższe 12 miesięcy, 52 tygodnie, 365 dni, 8 760 godzin, 525 600 minut i 31 536 000 sekund.

Tylko jeden piątek trzynastego i aż siedem dłuugich weekendów
W tym roku przypadnie tylko jeden piątek, 13-go - w czerwcu.
Nie powinno zabraknąć okazji do wypoczynku. Okazję do pierwszego długiego weekendu mamy już w tym tygodniu. Trzech Króli wypada w poniedziałek. 1 maja przypadnie w czwartek. Biorąc wolne w piątek, 2 maja zyskamy 4 dni wolnego.
Boże Ciało przypadnie 19 czerwca. Kolejny długi weekend możemy mieć w sierpniu, gdyż święto Wniebowzięcia NMP przypadnie w piątek, 15 sierpnia.
Wszystkich Świętych przypadnie w sobotę, ale za to Święto Niepodległości 11 listopada wypada we wtorek.
Okazję do dłuższego wypoczynku możemy mieć również pod koniec roku. Święta Bożego Narodzenia przypadną w czwartek i piątek.


Będzie taniej za prąd, ale więcej zapłacimy za gaz
Rachunki za prąd w gospodarstwach domowych w pierwszym półroczu nowego roku będą niższe średnio o 2,5 procent. Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, będą niższe o 6,2–6,5%. Z drugiej strony stawki opłat dystrybucyjnych wzrosną średnio o ok. 2,1%. Nowe taryfy obowiązywać będą od początku roku do 31 lipca 2014.
Z kolei o 1,5% wzrosną ceny gazu. Wzrost wynika głównie ze zmiany taryfy przez PGNiG. Firma musiała, zgodnie z rozporządzeniem URE, zlikwidować stawkę sieciową i zastąpić ją stawką dystrybucyjną bądź przesyłową. Skończył się również rabat, oferowany spółce przez Gazprom do końca III kwartału 2013 r.


Będzie to rok jubileuszów
Sporo rocznic przypadnie w tym roku:

 • 40-lecie obchodzić będzie Młodzieżowy Dom Kultury nr 3
 • 1 kwietnia przypadnie 90-lecie Marcinka
 • W kwietniu będziemy mieli również 90. rocznicę konsekracji Cerkwi przy ul. Marcelińskiej
 • W maju obchodzić będziemy 85. rocznicę Powszechnej Wystawy Krajowej, tzw. PeWuKi
 • 7 czerwca 90-lecie świętować będzie VIII LO
 • 28 czerwca minie 40 lat od otwarcia hali Arena
 • We wrześniu 95. urodziny obchodzić będzie II LO.
 • Z początkiem roku szkolnego 2014/2014 rozpoczną się obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 90 przy ul. Chociszewskiego
 • Na 20 i 21 września zaplanowano 10-lecie kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Łaski Bożej i Centrum Parafialnego.


Wydarzenia:

 • Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wyprowadzka "Ósemki" z ul. Głogowskiej. 7 czerwca VIII LO będzie obchodzić 90-lecie istnienia, a już pod koniec czerwca rozpocznie się wyprowadzka szkoły z budynku przy ul. Głogowskiej 92. "Ósemka" musi opuścić budynek, gdyż należy on do kurii. W 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące. Uczniowie VIII LO we wrześniu rozpoczną zajęcia w nowej siedzibie - w budynku przy ul. Cegielskiego, gdzie mieścił się Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego.
 • 1 maja wprowadzona ma zostać PEKA - czyli Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna, dzięki której będziemy płacić m.in. za ilość przejechanych przystanków.
 • Pod koniec maja już po raz trzeci będziemy wybierać nowych członków Parlamentu Europejskiego w kadencji na lata 2014-2018.
 • W czerwcu Międzynarodowe Targi Poznańskie planują zorganizować "PeWuKę bis". Wystawa, która zorganizowana zostanie w ramach targów ITM ma zaprezentować dorobek polskich firm i przedsiębiorstw na przełomie lat 1989-2014 z okazji 25-lecia wolnej Polski.
  Udało nam się uzyskać aprobatę prezydenta dla pomysłu, aby przy okazji targów ITM zorganizować tzw. "PeWukę bis". Wystawa nie będzie co prawda na 80 hektarach i nie zadłuży miasta, ale będzie prezentować dorobek firm, którym się udało w ciągu ostatnich 25 latach od 1989 do 2014 roku. Wystawa miałaby przedstawić firmy i przedsiębiorstwa nie tylko państwowe, ale również te, które zostały sprywatyzowane, przejęte przez polskich lub zagranicznych nabywców, które nie zginęły z powierzchni ziemi, wniosły swój wkład, zostały unowocześnione, stały się potencjalnymi graczami. Jest ogromne zainteresowanie przedstawicieli wszystkich sektorów. Mamy nadzieję, że będzie to bardzo sympatyczna i pouczająca ekspozycja - zapowiada Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.
 • W tym roku uchwalony ma zostać również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza. Czy spowoduje on, że przy ul. Reymonta nie powstanie pięć 18-piętrowych wieżowców, a pływalnia i hala Arena doczekają się remontu?
 • Jesienią czekają nas wybory samorządowe. Pod koniec listopada powinniśmy już wiedzieć czy będziemy mieli nowego prezydenta Poznania czy Ryszard Grobelny będzie piątą kadencję gospodarzem grodu Przemysława.
 • 12 października już po raz 15 odbędzie się Poznań Maraton. Po raz trzeci start zlokalizowany będzie na ul. Grunwaldzkiej, a meta znajdzie się na Targach.
 • Ważnymi wydarzeniami będzie również:
  • zimowa olimpiada w Soczi (7-23 lutego),
  • 15. rocznica wstąpienia Polski do NATO (12 marca),
  • 1. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka (13 marca),
  • kanonizacja Jana Pawła II (27 kwietnia),
  • 10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja),
  • 25. rocznica wolnych wyborów (4 czerwca),
  • 100. rocznica wybuchu I wojny światowej (28 lipca),
  • 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia),
  • 75. rocznica wybuchu II wojny światowej (1 września),
  • 30. rocznica zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki (19 października),


Inwestycje:

 • Już w poniedziałek, 13 stycznia tramwaje mają powrócić na Rondo Kaponiera, jednak tylko w relacji północ-południe, tzn. ulicą Roosevelta od Mostu Teatralnego w kierunku Targów, a to dlatego, że prowadzona będzie przebudowa Mostu Uniwersyteckiego.
  Wszystko wskazuje na to, że na Łazarz powróci "piątka" i "ósemka". Przez Rondo Kaponiera mają kursować także tramwaje linii nr 10, 11, 13, 15 i 18. Dołem, tzn. nową trasą PeSTki do Dworca Zachodniego będą jeździć "dwunastka", "czternastka" oraz "dziewiętnastka". "Jedenastka" pojedzie z Piątkowskiej przez Sołacz, Roosevelta i Głogowską na Starołękę, zaś "osiemnastka" z Ogrodów przez Jeżyce, Roosevelta, Most Dworcowy, Rondo Rataje, trasę Kórnicką i tunelem na Franowo.
 • Do 12 lutego ma zakończyć się budowa nowego pawilonu 8a. Natomiast 15 kwietnia powinien być gotowy łącznik, który połączy "czteropak", czyli kompleks pawilonów 7, 7a, 8 i 8a z centrum kongresowym, czyli pawilonem nr 15, w którym znajduje się Sala Ziemi. Inwestycja, którą realizuje firma Wechta będzie w sumie kosztować 35 mln zł.
  W przyszłym roku MTP planują budowę kolejnego łącznika, który ma połączyć największy pawilon - nr 5 z pawilonem 6. Targi przeprowadzą również modernizację "trójki". Ma zmienić się fasada pawilonu znajdującego się od strony ul. Roosevelta.
 • W przyszłym roku wyremontowane mają zostać chodniki na ul. Niegolewskich (na odcinku Bogusławskiego-Głogowska strona południowa, strona północna-uzupełnienie ubytków) oraz na ul. Jarochowskiego (na odcinku Winklera-Palacza po stronie zachodniej). Na oba zadania Rada Osiedla Św. Łazarz przekaże w sumie 290 tysięcy złotych.
 • Na ulicy Głogowskiej ma pojawić się mała architektura - m.in. ławki i nowe drzewa.
 • W tym roku rozbudowany ma zostać również plac zabaw przy ul. Dmowskiego.
 • W Parku Kasprowicza pojawi się m.in. stolik z szachownicą do gry w szachy czy warcaby oraz stolik do gry w piłkarzyki. W kilku miejscach Łazarza ustawione zostaną kolejne dystrybutorów na worki na nieczystości po psach.
 • W wakacje przeprowadzony zostanie w końcu remont boiska na terenie Szkoły Podstawowej nr 26, które jest w katastrofalnym stanie.
 • Wiele inwestycji czeka również mieszkańców Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Wymieniona zostanie winda w wieżowcu przy ul. Dmowskiego 5/7b oraz Bogusławskiego 16. Przeprowadzona zostanie także termomodernizacja bloku przy ul. Kasprzaka 11 i Krauthofera 35.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: