
Od jesieni 2004 roku w każdy ostatni piątek miesiąca na ulice miasta wyjeżdża Poznańska Masa Krytyczna. Rowerzyści chcą zwrócić uwagę władzom i społeczeństwu na ignorowanie ich problemów.
W Poznaniu działamy już dziewięć lat. Pierwsze masy krytyczne odbyły się w San Francisco w 1992 roku i stamtąd rozprzestrzeniły się na cały świat. W Polsce masa krytyczna odbywa się przeważnie w ostatni piątek miesiąca. Jedziemy wtedy przez miasto. Chcemy zamanifestować swoją obecność i przypomnieć kierowcom o tym, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, a urzędnikom, żeby pamiętali o tym, że też potrzebujemy dobrej drogi do jazdy - objaśnia Kamila Sapikowska ze Stowarzyszenia Poznańska Masa Krytyczna.
Największym naszym sukcesem było osiągnięcie praw człowieka do wolności zgromadzeń. W 2009 roku przez prezydenta Poznania został wydany zakaz zorganizowania masy krytycznej pod pozorem tego, że w ustawie o zgromadzeniach publicznych jest mowa o przejściu a nie przejeździe. Wojewoda ten absurdalny zakaz uchylił, ale na tym się nie skończyło, ponieważ to uchylenie zakazu otrzymaliśmy już po dacie planowanego zgromadzenia. Po przejściu całej polskiej drogi prawnej w 2011 roku skierowaliśmy skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przy współpracy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Udało się również zmienić regulamin przewozów dla rowerzystów w autobusach i tramwajach, jednak bywa z tym różnie, bo rowerzyści są wypraszani z pojazdów - wskazuje Kamila Sapikowska.
W piątek wieczorem rowerzyści przejechali trasą o długości 27 kilometrów, która prowadziła przez siedem dzielnic Poznania - Stare Miasto, Jeżyce, Grunwald, Łazarz, Górczyn, Świerczewo i Wildę. Poznańska Masa Krytyczna pojawiła się m.in. na ulicy Polnej, Marcelińskiej, Wojskowej, Wyspiańskiego, Głogowskiej, Chociszewskiego, Kasprzaka i Palacza.
A jak cykliści oceniają stan dróg rowerowych na Łazarzu i czy powinna powstać kolejna na ulicy Głogowskiej?
Z jednej strony można się cieszyć, że infrastruktura rowerowa powstaje przy głównych drogach tranzytowych, które przecinają Grunwald i Łazarz. W tragicznym stanie jest jednak droga rowerowa w ciągu ulicy Hetmańskiej. W nawierzchni są dziury, spękania i ta droga nagle kończy się na ul. Dmowskiego. Do 2015 roku musi być realizowany program rowerowy, który wskazuje budowę drogi rowerowej m.in. na ul. Arciszewskiego. Teoretycznie istnieje szansa, ale zobaczymy jak będzie kształtować się budżet na przyszły rok - sądzi Kamila Sapikowska z Masy Krytycznej.
Ulica Głogowska jest taką autostradą miejską prowadzącą do prawdziwej autostrady. To jest ulica, która w pierwszej kolejności wymaga korekty jeśli chodzi o zaspokojenie bezpieczeństwa rowerzystów. Marzę o tym, aby ruch na tej ulicy został zredukowany do jednego pasa. Biorąc pod uwagę kolejne inwestycje w centrum miasta - przebudowę ulicy Roosevelta i Ronda Kaponiera wątpię w to, by droga rowerowa powstała na Głogowskiej. Ulicy tej powinien zostać przywrócony ludzki wymiar. Kilka lat temu remontując Głogowską na odcinku górczyńsko-łazarskim stworzono tak naprawdę przedłużenie autostrady - podsumowuje Kamila Sapikowska.
ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)
Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)
WIDEO w lepszej jakości na kanale YouTube
ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)
WIDEO w lepszej jakości na kanale YouTube
ZOBACZ TAKŻE: Skradziono trzy rowery z piwnicy przy Łukaszewicza - mieszkanka prosi o pomoc
ZOBACZ TAKŻE: Rowerowy rajd radiosłuchaczy {WIDEO}
ZOBACZ TAKŻE: Na Winklera rowerzyści mogą korzystać z kontrapasu. Jarochowskiego czeka od wiosny
ZOBACZ TAKŻE: Przy wejściu do Parku Wilsona stanie stacja rowerów miejskich?
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Park Wilsona obszarem zagrożonym wścieklizną – wprowadzono zakaz wyprowadzania niezaszczepionych psów
(22-04-2025 08:13)
· Seniorzy zasiedli do wspólnego śniadania wielkanocnego
(22-04-2025 07:20)
· Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ}
(22-04-2025 03:05)
· Zmarł Papież Franciszek
(22-04-2025 02:13)
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
maj
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: