Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

450 km pieszo z Poznania do Krakowa w 16 dni [zdjęcia] - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
450 km pieszo z Poznania do Krakowa w 16 dni [zdjęcia]
25-07-2008 00:15   Janusz Ludwiczak
2 522 osoby wzięły udział w 74. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce, z czego 142 pielgrzymów poszło dalej z Częstochowy do Krakowa. Regularnie nasi korespondenci zdawali relacje z swojej wyprawy.

6 lipca wyruszyła 74. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Codziennie pielgrzymi mieli do pokonania od 20 do 50 kilometrów i to w dodatku pieszo. Upał czy deszcz, ulewa czy słońce nie przeszkadzało pątnikom, którzy idąc modlili się w różnych intencjach. Licealiści dziękowali za zdaną maturę, studenci za zdane egzaminy, a ludzie starsi pewnie za zdrowie. Podczas pielgrzymki jej uczestnicy nie tylko się modlili i szli, ale też zagrali w mecz piłkarski, uczestniczyli w pogadankach, zabawach i grach. Zaś osoby, które po raz pierwszy wzięły udział w pielgrzymce przyjęły chrzest. Podobnie jak w harcerstwie nowoochrzeni pielgrzymi musieli najpierw wyznać przysięgę do własnej grupy, a następnie zjeść nietypowe potrawy (np.musztardę z colą i papryką), w dodatku nałożyć sobie wianki. Chrzestny symbolicznie pokropił wodą z garnuszka.

Poznańscy pielgrzymi dotarli na Jasnę Górę po 10 dniach i ponad 300 kilometrach w nogach dokładnie 15 lipca w południe. W sumie w 74. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce udział wzięło 2382 pątników, 29 kapłanów, 3 diakonów, 36 kleryków, 18 sióstr zakonnych, 4 braci zakonnych, 14 lekarzy i 36 pielęgniarek i pielęgniarzy – w sumie 2522 osoby.
Najstarszy pielgrzym miał 81 lat, a najmłodszy 5 miesięcy. Rekordzista szedł już po raz 43. Wśród pielgrzymów było 2 Holendów, 2 Amerykanów, 1 Niemiec i 1 Austriak.

Wśród pielgrzymów byli też mieszkańcy Łazarza – po raz kolejny przewodnikiem grupy 1 był ks.Przemysław Konieczny, wikariusz Parafii Matki Boskiej Bolesnej oraz Paweł Kirchner czy Piotr Garasz, którzy na bieżąco relacjonowali nam poznańską pielgrzymkę.

W pielgrzymce udział wzięła też Czesława Kuśnierek, dzięki której mogli Państwo śledzić na bieżąco pielgrzymkę. Była to już jej 21 pielgrzymka i 2 do Krakowa Łagiewnik. Wyprawa, licząca około 450 kilometrów potrwała ponad dwa tygodnie, dokładnie 16 dni.
A wszystko zaczęło się dokładnie w 1983 roku, kiedy w legalnej już pielgrzymce udział wzięło ponad 10 tysięcy osób, a grupy liczyły po 700 osób. Wtedy pielgrzymów prowadziła jeszcze milicja. Były to czasy, kiedy nie można było śpiewać pieśni patriotycznych. Dwa lata temu udało się Pani Czesi po raz pierwszy pójść dalej z Częstochowy do Krakowa. W tym roku także.
Pielgrzymi nie tylko spotykają się na pielgrzymkach, ale w co miesięcznych spotkaniach, od września przygotowując się do kolejnych pieszych wypraw. Pątnicy pamiętają także o gospodarzach, którzy ich wysyłają pozdrowienia z wakacji czy życzenia świąteczne.

Redakcja portalu lazarz.pl składa najserdeczniejsze podziękowania Czesławie Kuśnierek, Pawłowi Kirchnerowi i Piotrowi Garaszowi za relacjonowanie pieszej pielgrzymki, a Państwu dziękujemy za śledzenia relacji, które były naszym debiutem.


Fot: Czesława Kuśnierek
(fot. z telefonu komórkowego)

Mapa: Janusz Ludwiczak, źródło: maps.google.pl

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: