Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ulicami Łazarza przeszła "Demonstracja lokatorska" {RELACJA MINUTA PO MINUCIE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ulicami Łazarza przeszła "Demonstracja lokatorska" {RELACJA MINUTA PO MINUCIE}
20-10-2012 12:49   Janusz Ludwiczak
Spod kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 wyruszyła "Demonstracja lokatorska", której uczestnicy protestują przeciwko antyspołecznej polityce mieszkaniowej, a także chcą solidaryzować się z mieszkańcami kamienicy przy Stolarskiej 2, a także lokatorami, którzy byli w podobnej sytuacji. RELACJA NA ŻYWO.

12:49 - Przed kamienicą przy ul.Stolarskiej 2 gromadzą się już demonstranci. Na miejscu jest też już policja. "Demonstracja lokatorska" odwiedzi kamienice m.in.przy ul.Kanałowej,Małeckiego i Niegolewskich.

13:20 - Wiec przed kamienicą przy Stolarskiej. Są m.in. miejski radny SLD Tomasz Lewandowski i prof. Tomasz Polak. W demonstracji "lokatorskiej" biorą udział mieszkańcy kamienicy, anarchiści i widzowie. Trwają przemówienia, m.in. Andrzeja Białasa, przewodniczącego stowarzyszenia "My Poznaniacy" oraz lokatorów kamienicy przy Stolarskiej 2.

13:34 - demonstrancji są na ul. Śniadeckich. Wykrzykują hasła: "Lokatorzy to nie towar".

13:45 - pikietujący przecięli ulicę Głogowską i przez Gąsiorowskich doszli do Kolejowej. Zapraszają mieszkańców do przyłączenia się,gdyż jak twierdzą to może spotkać każdego.

13:50 - Demonstranci są już obok kamienicy przy Kanałowej 10. Sytuacja jest podobna do tej z ulicy Stolarskiej. Demonstrujący skandują hasła: "Jesteśmy z wami!" i "Eksmisjom stop!". Całość zgromadzenia monitoruje i zabezpiecza policja.

14:10 - Maszerujący minęli już kamienice przy Strusia 10 oraz przy zbiegu ulicy Małeckiego i Rynku Łazarskiego. Lokatorzy tych kamienic opowiadali o dramacie, jaki ich spotkał. Demonstrację obserwują okoliczni mieszkańcy robiący zakupy na rynku Łazarskim oraz pasażerowie oczekujący na tramwaj na przystanku. "Demonstracja lokatorska" jest już na ulicy Głogowskiej i zmierza pod kojejny adres - tym razem kamienicę przy Niegolewskich, gdzie rządził "czyściciel kamienic" (Piotr Ś.)

14:12 - "zbliżamy się do kolejnego miejsca na mapie wyzysku" - mówią demonstraci. Z ulicy Głogowskiej skręcili w Sczanieckiej i przez Bogusławskiego dochodzą do kamienicy przy Niegolewskich. Żalą się na brak działań ze strony miasta. "Gdzie jest Grobelny. Gdzie jest Pucek" - skandują.

14:23 - Niegolewskich 20. "Demonstracja lokatorska" pod kolejną kamienicą. O tym jak zostali "wyczyszczeni" przez Piotra Ś.opowiadają następni byli lokatorzy. Protestujący idą teraz pod budynek Urzędu Miasta na Matejki i siedzibę ZKZL.

14:40 - "Demonstracja lokatorska" dotarła pod siedzibę ZKZL. Maszerując ulicą Matejki skandowano "Pucek do kontenera". Pod siedzibę ZKZL przyszli też mieszkańcy z ulicy Piaskowej, którym grozi kolejny raz eksmisja.

14:49 - "Demonstracja lokatorska" zakończyła się pod siedzibą ZKZL przy ul.Matejki 57. Na tym kończymy naszą relację na żywo. Jeszcze dziś szczegółowa relacja. Dziękujemy za uwagę.

ZOBACZ TAKŻE: Ulicami Łazarza przejdzie "Demonstracja lokatorska"


R E K L A M A

Komentarze (8)

24-10-2012 15:21:44
w
@Mieszkanka, zgadzam się w 100% z Twoimi wnioskami.. W poprzednim komentarzu pod innym artykułem, do którego się odnosisz, napisałem o tym, że w dzielnicach takich jak Łazarz mogli znaleźć dla siebie miejsce ludzie bardziej i mniej zamożni. Mogli, ponieważ oprócz mieszkań 90+ w kamienicach były również mieszkania mniejsze, a także mieszkania w oficynach, na poddaszach i suterenach, które naturalnie były tańsze - a więc bardziej dostępne. Jako ciekawostkę dodam, że w dwudziestoleciu międzywojennym budowano "tanie" kamienice czynszowe, w których chociażby dobry rzemieślnik z Ceglorza mógł utrzymać rodzinę na 90-metrowym mieszkaniu. O podobnej sytuacji pisze Hania. Tego co było od 39 do 89 roku nie komentuję, bo to była paranoja jakaś... do dziś, w bólach, z niej wychodzimy.
22-10-2012 01:32:39
Hania
Prosze nie pisac nieprawdy, pochodze z "Osiedla Urzedniczego" czyli z popularnie zwanych "Blokow" przy ul.Glogowskiej obok Liceum Nr 8 dobiegam 60-tki i wiem co pisze. Krociotko tylko, w "Blokach" mieszkali moi dziadkowie od 1930 roku, dziedek byl krawcem, naprzeciwko przez podworko mieszkal szewc, 2 pietra nad nami 2 rodziny kominiarzy po 4 osoby na 90 m kwadratowych. Dalej slusarz, hydraulik, budowniczy. Oprocz inteligencji pracujacej jak mecenas, izynier, dentysta, lekarz itd, itd. mieszkali zwykli, normalni, uczciwi, ciezko pracujacy ludzie, ktorych znalam prawie wszystkich. A na podworku bawily sie dzieci ze wszystkich "klas spolecznych", razem . Na mieszkania kwaterunkowe i mieszkania w kamienicach prywatnych mogli sobie pozwolic wszyscy. Teraz malo kto. Buduje sie dla bogatych, wynajmuje dla bogatych: bo takie CENY a biedniejsi do niedawna normalni ludzie maja isc do slamsow chyba. To co dzieje sie w Poznaniu i nie tylko jest ogolnoswiatowe, wszystko jest nastawione na zarobek, nie wazne jakim i czyim kosztem. Ja to nazywam :Przyszlo nowe. Niestety okazalo sie ze nie lepsze. To jest moje osobiste zdanie i nikomu jego nie narzucam, jedynie dziele sie z Wami. Dzielnica nie moze byc wylacznie dla bogatych bo automatycznie rodza sie fyrtle w Poznaniu do ktorych strach wejsc. Jest to konsekwencja zabijania normalnej, zroznicowanej spolecznie dzielnicy jaka byl Lazarz ale trzeba wspomniec takze i to, ze brak pracy wplynal bardzo niekorzystnie na stan jej mieszkancow. Temat jest powazny i dosc skomplikowany aczkolwiek bardzo prosty jak kostki padajacego domina. Remontowanie i budowanie dla zamoznych i bogatych nie przysporzy powodzenia Lazarzowi, brak Liceum Nr 8 jest gwozdziem do trumny jesli chodzi o mlode pokolenie. Kazdy tylko liczy swoje pieniadze bez wyjatku a normalni mieszkancy placa rachunek w takiej czy innej formie. Napisalam moze haotycznie ale kto bedzie chcial zrozumiec to zrozumie a kto nie przekonywac nie bede :)
21-10-2012 15:32:55
Mieszkanka
Nie wiem, gdzie zniknąły komentarze wcześniejsze, do których chciałam sie odnieść, bo obecne nie wnoszą nic do sprawy wyrażając tylko emocje sfrustrowanych. Nie neguję potrzeby podobnych manifestacji, bowiem są sygnałem istniejących nieprawidłowości, ale: nie jest prawdą, że w przedwojennych kamienicach, gdzie średnia powierzchnia mieszkań była 90+, mieszkali obok siebie sprzątaczka, lekarz, robotnik z Cegielskiego i urzędnik. To były mieszkania średniej i wyższej klasy (ze użyję starej nomenklatury). Dopiero po 1945 decyzjami władz zostały zasiedlone przez nowych lokatorów, po kilka rodzin na jednym duzym mieszkaniu. Teraz po 60 latach skład osobowy w tych lokalach jest bardzo różny, bo są tam i kolejne pokolenia tych, którzy zyskali po 45 i starsze osoby samotne na 90 m+ i studenci i jak to poprzednik napisał menele. Wspólny jest tylko fakt zdegradowanej substancji mieszkaniowej. Każda z tych grup ma inne oczekiwania i w sytuacji remontu kapitalnego wymagającego opuszczenia lokali należy podejść indywidualnie. Z pozycji obserwatora zewnętrznego - Kanałowa 10, stan techniczny kamienicy jest katastrofalny, mieszkańcy mają odcięty gaz od kilku lat ( i nie wiem czy tak głośno jak teraz interweniowali u poprzedniego właściciela) inspektor budowlany zapewne niebawem stwierdziłby zagrożenie bezpieczeństwa i mieszkańcy musieliby opuścić lokale. Należy sie cieszyć, że kolejna kamienica może będzie odbudowana. Na Łazarzu, szczególnie tym "dolnym" należą takowe do wyjątków. Te, należące do miasta, gdzie część mieszkań jest wykupionych, borykają sie z "uciążliwymi" lokatorami, których nikt i nic nie ruszy, a jeżeli wysiłkiem wszystkich zostają wyremontowane, to od razu pojawia się myśl, na jak długo.. Nie uważam, ze wszystkim należą się mieszkania od miasta i to najlepiej jednakowe o wysokim standarcie i tanie. Takie myślenie to anachronizm i jeżeli w starych zaniedbanych dzielnicach Poznania ma się coś zmieniać na lepsze, to raczej nalezy liczyc na prywatnych inwestorów, a nie na miasto, które na nic nie ma pieniędzy.
20-10-2012 22:49:30
mieszkaniec
@Joa: No właśnie, a gdzie był szeryf Łazarza p. Wośkowiak? A zapomniałem to przydup***s Grobelnego.
20-10-2012 22:47:40
Monia
Władze miasta i tak mają to wszystko w pompie...
20-10-2012 22:24:33
Poznaniak
TAK Grobelny wam jeszcze pokarze. Wszak to ON wszystkiemu jest winien...
20-10-2012 21:42:46
Joa
A gdzie reszta Radnych Miejskich
20-10-2012 20:29:37
fir
dziękuję za szczegółowy artykuł - sprawozdanie, czas i chęci
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

27

lis

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Katarzynki
• nauka jazdy tramwajem
• zwiedzanie Izby Pamięci
• wystawa modeli papierowych, w skali HD i z klocków Lego w godz. 12:00-16:00

Dworzec Zachodni
Katarzynki
• wystawa taboru historycznego i współczesnego
• wystawa pojazdów technicznych
przystanek PeSTki - w godz. 12:00-16:00

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: