Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przed 8 LO miał powstać pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, budowniczego szkoły - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przed 8 LO miał powstać pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, budowniczego szkoły
22-09-2012 23:51   Janusz Ludwiczak
Przed budynkiem VIII Liceum Ogólnokształcącego w 2008 roku miał stanąć pomnik ks. dr Czesława Piotrowskiego, budowniczego i założyciela szkół przy Głogowskiej. Powstał nawet Społeczny Komitet Organizacyjny Upamiętnienia Postaci Ks. dr Czesława Piotrowskiego. Pomnik jednak nie stanął, gdyż wtedy wybuchł spór pomiędzy miastem a kurią.

Ks. dr Czesław Piotrowski był nauczycielem, działaczem społecznym i patriotą. Stał na czele Dyrekcji Odbudowy Katedry, która w latach 1946 - 1956 zajmowała się odbudową świątyni po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej. Był również dyrektorem Drukarni i Księgarni św. Wojciecha. To dzięki placówce tej udało się przetrwać przez trudne lata 1947-1963. Również dzięki niemu powstał "Katechizm Podstawowy", który trafił do wielu szkół w powojennej Polsce.

Dzięki ks. dr Czesławowi Piotrowskiemu powstały dwie szkoły przy Głogowskiej - Męskie Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza (obecnie VIII Liceum Ogólnokształcące) oraz Żeńskie Gimnazjum im. J. Słowackiego (dziś Zespół Szkół Muzycznych).

W 2000 roku podczas Dni Łazarza i obchodów 100. rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania ks. dr Czesławowi Piotrowskiemu przyznany został tytuł Człowieka 100-lecia Łazarza. Osiem lat później przed budynkiem VIII LO miał stanąć jego pomnik. W tym celu powstał nawet Społeczny Komitet Upamiętnienia Postaci ks. dr Czesława Piotrowskiego, którego sekretarzem był ks. Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Pomnik miał powstać w uznaniu zasług ks. Czesława Piotrowskiego. Był to człowiek renesansu. To on ruszył szkolnictwo po wojnie, przyczynił się do odbudowy Katedry, dzięki niemu przetrwało Wydawnictwo Świętego Wojciecha. Ks. Czesław Piotrowski to człowiek zasłużony dla Łazarza. Dzięki niemu młodzież może uczyć się w "Ósemce". - wyjaśnia Jerzy Babiak, inicjator budowy pomnika ks. dr Czesława Piotrowskiego, przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Budowa pomnika miała być połączona z remontem chodnika na ul. Głogowskiej i rekultywacją placu przed VIII LO, aby nawiązywał wyglądem do stanu z okresu czasów przedwojennych.

Projekt pomnika został nawet zaopiniowany pozytywnie przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Niestety planów budowy pomnika nie udało się do dziś zrealizować, ale jest za to gotowy odlew - model pomnika - mówi Jerzy Babiak.

Projekt pomnika i jego model opracował poznański artysta rzeźbiarz Krzysztof Jakubik. Niestety planów nie udało się do dziś zrealizować, a z powodu sporu pomiędzy miastem a kurią.


Komentarze (3)

25-09-2012 23:02:16
Hania
Tak, w Polsce jest nie konczaca sie moda na stawianie pomnikow, odslanianie tablic itd. Oczywiscie, ze miasto Poznan mialo zaplacic za pomnik ksiedza, dam sobie glowe uciac.
25-09-2012 19:30:32
Poznaniak
wow te zdjęcia robią wrażenie heheh
24-09-2012 16:20:53
ptyś
"Budujmy pomniki trwalsze niż ze spiżu" powiadał poeta. Ciekawe, kto miałby zapłacić za ten pomnik.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: