
800 dni, 22 kraje, 117 podróżników, ponad 33 tysiące kilometrów - to bilans dwuletniej sztafety śladami Kazimierza Nowaka, która wyruszyła z Poznania 4 listopada 2009 roku i zakończyła się w 115. urodziny słynnego podróżnika, który był zapomniany przez ostatnie lata.
Wystartowaliśmy 4 listopada 2009 roku. Wyprawa trwała 800 dni i wzięło w niej udział 117 osób, wśród których byli inżynierowie, pracownicy, naukowcy, studenci, dziennikarze, przedsiębiorcy, biolog. Najwięcej, bo aż 19 osób wzięło udział z Poznania, 17 uczestników było z Warszawy, 8 z Krakowa, 6 ze Szczecina, a także z Wrocławia, Opola czy Leszna. W sumie przejechaliśmy ok. 33,5 tysiąca kilometrów. Spotkaliśmy czterech naocznych świadków podróży Kazimierza Nowaka, m.in. w Libii natrafiliśmy na wnuczkę państwa Wiśniewskich, którzy przyjmowali Nowaka w RPA. W Afryce pozostawiliśmy ślad po sobie - 73 tabliczki w 22 krajach, które poświęcone są pamięci Kazimierza Nowaka - wyjaśnia Piotr Sudoł, szczecinianin, jeden z pomysłodawców sztafety "Afryka Nowaka".
Uczestnicy ostatniego, finałowego etapu Marsylia - Paryż przyjechali do Poznania pociągiem o godz. 7:55. Na Dworcu Głównym powitali ich uczniowie Gimnazjum nr 5, którego patronem jest Kazimierz Nowak, a także ci uczestnicy sztafety, który już powrócili z Afryki.
Naśladowcy Kazimierza Nowaka pojechali na rowerach na Cmentarz Górczyński, gdzie złożyli kwiaty i znicze pod symbolicznym miejscem pamięci słynnego Poznaniaka, a na ulicy Lodowej obejrzeli mieszkanie, w którym mieszkał Kazimierz Nowak.
A dlaczego uczestnicy sztafety postanowili przemierzyć Afrykę podobnie jak Kazimierz Nowak?
Zdecydowałem się wziąć udział w sztafecie dlatego, gdyż bardzo cenie sobie postać Kazimierza Nowaka. Zawsze marzyłem o tym, by chociaż w części powtórzyć jego wyczyn. Uczestniczyłem w etapie trzecim przez Egipt, a także w etapie specjalnym przez Maroko.
Czy Afryka jest bezpiecznym kontynentem? Etap przez Sudan i Sudan Południowy pokazał, że mamy wiele stereotypów na temat Afryki. To były bezpieczne etapy. Przejechałem w sumie 3 400 km. Zamierzam wrócić jeszcze kiedyś do Afryki, która jest imponująca pod względem przyrodniczym i mieszkańców. Jest to przepiękny kontynent. Nie zrażajmy się tym co widzimy w pokazywanych w telewizji obrazkach. To jest tylko wycinek tej rzeczywistości - przekonuje Piotr Romejko, uczestnik sztafety śladami Kazimierza Nowaka.
To była bardzo fajna przygoda. Przyznam się szczerze, że przed podjęciem decyzji o udziale w sztafecie tak jak wiele osób nie miałam pojęcia kim był Kazimierz Nowak. Zdecydowałam się na udział w wyprawie po spotkaniu z uczestnikami pierwszych etapów Afryki Nowaka. Stwierdziłam, że jest to bardzo dobra inicjatywa.
Wzięłam udział w etapie trzynastym, który prowadził przez Namibię oraz w etapie specjalnym przez Maroko. Zamierzam jeszcze wrócić kiedyś do Afryki, która mnie urzekła. Udało mi się pokonać ok. 2 100 km. Dziennie przejechaliśmy od 50 do 80 km - mówi Magdalena Węglarz, uczestniczka wyprawy "Afryka Nowaka"
Możliwe, że już za rok na budynku kamienicy przy ul. Lodowej 32, gdzie mieszkał Kazimierz Nowak odsłonięta zostanie tablica poświęcona temu słynnemu podróżnikowi.
Już w poprzedniej kadencji rady myśleliśmy o upamiętnieniu tej nietuzinkowej postaci, jaką był podróżnik Kazimierz Nowak. Chcielibyśmy ufundować tablicę pamiątkową na budynku kamienicy przy ul. Lodowej, gdzie mieszkał. Myślę, że warto przekazać pamięć następnym pokoleniom. Podejmiemy stosowne działania. Musi najpierw być zgoda członków rady osiedla, właścicieli kamienicy, ponieważ budynek jest własnością prywatną. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie by taka tablica zawisła najpóźniej za rok, w 116. urodziny Kazimierza Nowaka. Nie będzie to pierwsza tablica. Do tej pory zawisły tablice poświęcone pamięci dr Witaszka, Stanisława Strugarka, Henryka Zygalskiego, księży prałatów czy płk Ignaszaka. To byłaby kolejna osoba, która w tej formie zostałaby upamiętniona - tłumaczy Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, Radny Miasta Poznania.
Kazimierz Nowak w latach 1931-1936, jako pierwszy człowiek na świecie pokonał Czarny Ląd w samotnej wyprawie rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie oraz łodzią. Po powrocie z Afryki mieszkał na Łazarzu, przy ul. Lodowej. Zmarł w niespełna rok po powrocie z podróży na zapalenie płuc. Został pochowany na cmentarzu Górczyńskim.
ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)
Fot: Janusz Ludwiczak
WIDEO w lepszej jakości na kanale YouTube
ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)
ZOBACZ TAKŻE: O łazarskim podróżniku i afrykańskich wyprawach - czat z Łukaszem Wierzbickim
ZOBACZ TAKŻE: Wyruszyli śladami Kazimierza Nowaka by przemierzyć Afrykę
ZOBACZ TAKŻE: Słynny podróżnik ma już swoje miejsce pamięci {WIDEO}
ZOBACZ TAKŻE: Plac imienia Kazimierza Nowaka – na Łazarzu powstanie skwer słynnego podróżnika?
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Park Wilsona obszarem zagrożonym wścieklizną – wprowadzono zakaz wyprowadzania niezaszczepionych psów
(22-04-2025 08:13)
· Seniorzy zasiedli do wspólnego śniadania wielkanocnego
(22-04-2025 07:20)
· Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ}
(22-04-2025 03:05)
· Zmarł Papież Franciszek
(22-04-2025 02:13)
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
maj
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: