Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pod koniec przyszłego roku PeSTka dojedzie do Dworca Zachodniego i dalej wjedzie w Głogowską - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pod koniec przyszłego roku PeSTka dojedzie do Dworca Zachodniego i dalej wjedzie w Głogowską
15-07-2011 00:31   Janusz Ludwiczak
Krakowska firma ZUE S.A. wygrała przetarg na przedłużenie trasy szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego. Inwestycja, która ma być gotowa do końca przyszłego roku będzie kosztować 94 mln zł, o 31 mln zł mniej, niż zakładał to poprzedni przetarg, który unieważniono.

W poniedziałek, w siedzibie spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012 rozstrzygnięto przetarg na przedłużenie trasy szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej do ulicy Głogowskiej.

Do przetargu zgłoszono pięć ofert. Najkorzystniejszą złożyła Grupa ZUE S.A. z Krakowa.

Pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się w sierpniu. Pierwszy tramwaj do Dworca Zachodniego ma dojechać pod koniec 2012 roku.

Dzięki wydłużeniu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej włączenia jej do istniejącego torowiska w ciągu ulicy Głogowskiej znacznie skróci się dojazd z Piątkowa, Winograd i północnych części miasta do jego centrum. Bezkolizyjna trasa ma także za zadanie odciążyć węzły Most Teatralny, Rondo Kaponiera i Most Dworcowy.

W pobliżu Dworca Zachodniego powstać ma dodatkowo pętla. Nową trasą mają kursować tramwaje linii nr 12, 14 i 26.

Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skróci się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 5-7 minut. Łatwiejszy ma być też dojazd z Łazarza na deptak, a to dlatego, gdyż "dwunastka" ma zatrzymywać się także na obecnym przystanku "Dworzec Zachodni" i dalej będzie skręcać w Most Dworcowy, gdzie stałą trasą dojeżdżać będzie na Starołękę.

Nowa trasa tramwajowa ma mieć długość 2 km, a na jej trasie powstaną dwa przystanki o długości peronów 60 m (pod Rondem Kaponiera oraz na peronie 7 Dworca Zachodniego).

Inwestycje dofinansuje Unia Europejska. Prawie 42,8 mln zł pochodzić będzie z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
29

sty

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
Koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Parents and Firends”

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: