Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PeSTka dojedzie na Zachodni i wjedzie w Głogowską na Euro2012? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PeSTka dojedzie na Zachodni i wjedzie w Głogowską na Euro2012?
20-01-2011 01:20   Janusz Ludwiczak
Pod koniec grudnia podpisano umowę o dofinansowanie projektu "Przedłużenie trasy PST do Dworca Zachodniego". Jest jednak zagrożenie, że inwestycja może nie powstać przed Euro 2012, gdyż jedna z firm złożyła protest do Ministerstwa Infrastruktury.

Pod koniec ubiegłego roku w siedzibie Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, w obecności prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego i wicemarszałka województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka podpisana została umowa o dofinansowanie projektu "Przedłużenie trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST) do Dworca Zachodniego w Poznaniu".

Decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego projekt przedłużenia "PeSTki" do Dworca Zachodniego został umieszczony na liście kluczowych projektów o szczególnym znaczeniu dla regionu.

Dzięki wydłużeniu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej do włączenia jej do istniejącego torowiska w ciągu ulicy Głogowskiej znacznie skróci się dojazd z Piątkowa, Winograd i północnych części miasta do jego centrum. Bezkolizyjna trasa ma także za zadanie odciążyć węzły Most Teatralny, Rondo Kaponiera i Most Dworcowy.

W pobliżu Dworca Zachodniego powstać ma dodatkowo pętla. Wiadomo już, że nową trasą mają kursować tramwaje linii nr 12, 14 i 26.

Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skróci się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 5-7 minut. Łatwiejszy ma być też dojazd z Łazarza na deptak, a to dlatego, gdyż "dwunastka" ma zatrzymywać się także na obecnym przystanku "Dworzec Zachodni" i dalej będzie skręcać w Most Dworcowy, gdzie stałą trasą dojeżdżać będzie na Starołękę.

Nowa linia tramwajowa ma mieć długość 2 km (4 km toru pojedynczego w jednym kierunku), a na jej trasie powstaną dwa przystanki o długości peronów 60 m (pod Rondem Kaponiera oraz na peronie 7 Dworca Zachodniego). Koszt inwestycji szacowany jest na prawie 97 mln zł z czego prawie 42,8 mln zł pochodzić będzie z środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Według założeń pierwszy tramwaj do Dworca Zachodniego ma dojechać wiosną przyszłego roku. Jest jednak możliwe, że "PeSTka" nie powstanie na Euro 2012, a to z powodu protestu, jaki złożyła do Ministerstwa Infrastruktury jedna z firm. 10 stycznia miał zakończyć się pierwszy etap przetargu, w którym wyłoniony zostałby wykonawca prac. Mimo odrzucenia protestu termin rozpoczęcia inwestycji został przesunięty o miesiąc.


Fot: Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu sp. z o.o.

Komentarze (7)

29-01-2011 01:41:37
ehh
Powinni zburzyc caly poznan razem z panem Ryszardem G. i wybudowac na nowo
22-01-2011 17:32:27
Artur
Pamietajmy, ze budynek Dworca Zachodniego jest zabytkowy. Fajny pomysl jesli nie zburza Dworca (Lazarskiego), jesli zburza to lipa.
22-01-2011 11:46:26
Kac-per
Czyli wniosek z tego taki, że gdyby wszyscy uprawnieni do głosowania głosowali, Grobelny nie wygrałby tych wyborów i szanse na to, że cokolwiek powstanie w Poznaniu do Euro 2012 byłyby większe. Tak więc poznaniacy sami są sobie winni.
21-01-2011 08:38:08
kaska
Też się sama nad tym zastanawiam, ale zobacz ile % z uprawnionych do głosowania go poparło - tylko 26%, czyli 1/4.
21-01-2011 07:18:55
Kac-per
Dokładnie to samo chciałem powiedzieć. A wszystko przez kogo? Przez Grobelnego. Nie wiem jakim cudem został wybrany na kolejną kadencję.
20-01-2011 14:25:53
pyruś
Co się dziwić, w Poznaniu zawsze się dużo mówi, planuje, pokazuje piękne wizutalizacje, a jak przychodzi co do czego to kicha. Gdzie to już tramwaj nie miał jechać, gdzie to już nie miały powstać wysokościowce.
20-01-2011 08:45:42
Marcin
No tak zaraz wyjdzie, że niczego nie będzie na Euro. Nie będzie Kaponiery, Franowa, teraz pestki. Po prostu świetnie.
Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: