Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Hanną Brendel, kandydatką do Rady Miasta - My.Poznaniacy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Hanną Brendel, kandydatką do Rady Miasta - My.Poznaniacy
09-11-2010 01:10   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Hanną Brendel, kandydatką do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującą z listy Komitetu Wyborców Porozumienie My.Poznaniacy.


 1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Miasta Poznania?
  Działając w Stowarzyszeniu "Piękne Jeżyce" przekonałam się, jak trudno przekonać władze miasta do współpracy dla dobra mieszkańców. Uważam, że pora zmienić sposób myślenia o Poznaniu i sposób działania dla dobra miasta.
 2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pani do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
  Przywrócenie atrakcyjności śródmieścia i dzielnic historycznych dla mieszkańców, budowa systemu transportu zbiorowego w celu „odkorkowania” miasta, tworzenie współpracy zarządców i właścicieli budynków prywatnych, komunalnych, spółdzielczych, developerskich itp. w celu opracowania programu mieszkań czynszowych dostępnych dla mało- i średniozamożnych mieszkańców.
 3. Jak widzi Pani Łazarz za 4 lata? Jak sądzi Pani, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
  Uporządkowane i bezpieczne ulice, wyremontowane domy, zadbane tereny zielone, aktywna współpraca władz miasta i mieszkańców. Ale to marzenie dla całego Poznania....
 4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
  Według mnie nie to jest najistotniejsze, ważna jest formuła działania Targów i ich obecność w mieście. Tereny targowe powinny być albo przeniesione, albo bardziej otwarte dla miasta.
 5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
  Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

  Konieczne jest to, co z sukcesem od lat robią miasta na zachodzie Europy, głównie w Niemczech - prawidłowo prowadzony, społeczno-gospodarczo-przestrzenny program rewitalizacji - to zupełnie co innego, niż nazywane tym słowem dotychczasowe działania władz Poznania. Ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na otoczenie, bo o własne mieszkanie potrafią zadbać sami. Władze miasta powinny opracować preferencyjne stawki czynszu zachęcające od pozostania w mieście, bo obecne nie są adekwatne do jakości życia w centrum. Spadek dochodów pewnie by się szybko zwrócił dzięki przypływowi ludzi i wzrost podatków z handlu i usług, które z napływem mieszkańców musiałyby się rozwijać.
 6. Co sądzi Pani o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pani zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
  Tradycja i dobre wyniki szkoły, niezależnie od własności budynku, zobowiązują do utrzymania 8 LO. Może Kuria powinna coś zrobić dla dobra mieszkańców Poznania? - na przykład niekonieczne traktować budynek jako miejsce do osiągania dużych zysków.
 7. Czy jest Pani za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
  Uważam, że w centrum nie powinno już powstać żadne centrum handlowe, zdecydowanie korzystniejsze byłaby aktywizacja okolicznych terenów.
 8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do nie dawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych.
  Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, poprzez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?

  Głogowska jest jedną z ważniejszych ulic komunikacyjnych i nie ma szans stać się deptakiem. Ale może być ruchliwą ulicą handlowo-usługową, jeśli miasto stworzy warunku powrotu mieszkańców do zaniedbanych dzielnic śródmieścia. To nie turyści, ale mieszkańcy zapełnią sklepy, kawiarnie, kina itp.
 9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
  Konieczne jest tworzenie dobrej komunikacji zbiorowej i budowa wielopoziomych parkingów - już można z nich zrobić zupełnie dobrą architekturę.
 10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
  Sama strefa parkowania nie rozwiąże problemu, jeśli nie zostanie powiązana z systemem transportu publicznego.
 11. Co sądzi Pani o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
  [BRAK ODPOWIEDZI NA PYTANIE]
 12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
  Toaleta ma być chyba przeznaczona głównie dla kupców z Rynku Łazarskiego, więc może zaadaptować jakieś toalety w pobliskich sklepach czy innych lokalach i udostępnić je kupcom? Na pewno publiczna toaleta nie może przeszkadzać okolicznym mieszkańcom.
 13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
  Park powinien służyć mieszkańcom i być atrakcyjny np. także dla odwiedzających palmiarnię, wymaga więc większej dbałości. Urządzenie placu zabaw wydaje się konieczne, bo na Łazarzu nie ma dużo terenów dla dzieci. Są już bardzo pomysłowe i dobre plastycznie projekty urządzeń, więc park może tylko na tym zyskać.
 14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
  Ulica Kolejowa jest jedną z brzydszych w mieście, powinna być nie tylko wyremontowana, ale zagospodarowana. Wymaga więc od zaraz opracowania studium zagospodarowania przestrzennego
 15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
  Jako nowa kandydatka nie wiem, kiedy może zostać zrealizowana linia tramwajowa, ale na pewno jest potrzebna, bo tramwaj jest najmniej kolizyjnym środkiem transportu.

Dr Hanna Greszczuk-Brendel (ur. 1954 r.) - historyk sztuki, wykładowca na Politechnice Poznańskiej, współzałożyciel Stowarzyszenia Piękne Jeżyce. Autorka licznych artykułów o architekturze Poznania, zajmuję się historią architektury, kultury i sztuki, problemami rewitalizacji.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

05-02-2011 17:47:31
Student
Nie pozdrawiam.
09-11-2010 16:48:51
wolf
Żadnej konkretnej odpowiedzi właściwie nie ma.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: