Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Hieronimem Stawujakiem, kandydatem do Rady Miasta - KWW Ryszarda Grobelnego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Hieronimem Stawujakiem, kandydatem do Rady Miasta - KWW Ryszarda Grobelnego
25-10-2010 01:36   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Hieronimem Stawujakiem, kandydatem do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującym z listy Komitetu Wyborczego KWW Ryszarda Grobelnego.


 1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Miasta Poznania?
  Kandyduję dlatego, bo w ten sposób chcę wyrazić poparcie dla polityki prezydenta Ryszarda Grobelnego, jego działań na rzecz sportu dla dzieci i młodzieży.
 2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pan do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
  - utrzymać stawki dla sportu dla dzieci i młodzieży
  - załatwić polubownie stadion Szyca. Miasto powinno dbać dalej o cele sportowe
  - wybudować boisko miejskie ze sztuczną trawą dla użytku ogólnego, nie tylko piłki nożnej
 3. Jak widzi Pan Łazarz za 4 lata? Jak sądzi Pan, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
  Poprawa bezpieczeństwa, żeby ludzie nie bali się wychodzić na spacer z psem po 22.
 4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
  Targi powinny być własnością miasta, bo są z nim związane. Dlaczego mamy je oddawać Warszawie, w jaki sposób?
 5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
  Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

  Powinny być mniejsze stawki czynszów za m2. Koszty utrzymania mieszkania to jest duży problem. Stawki w mieszaniach komunalnych powinny być atrakcyjne, tak by ludzi było na nie stać.
 6. Co sądzi Pan o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pana zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
  Bardzo prosto. Uważam, że kuria powinna za bardzo niską dzierżawę umożliwić naukę. Uczniowie, którzy chodzą do tego liceum także są katolikami.
 7. Czy jest Pan za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
  Jeśli to zmusi inne centra do obniżenia cen produktów to tak, jestem za jego powstaniem. Obawiam się jednak, że jeśli "Metropolis" powstanie to mogą paść drobne sklepiki. Centrum jest zagrożeniem dla nich. Jeśli chodzi o halę sportową i basen to uważam, że powstaną one dla komercyjnej działalności, a to mi się nie podoba.
 8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do niedawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych.
  Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?

  Na pewno nie da się zrobić z Głogowskiej deptaku, bo jest to droga wylotowa. Większość kamienic jest w rękach prywatnych. Każdy patrzy, żeby zarobić.
 9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
  Byłbym za tym, żeby wprowadzić jakiś parking w stylu Park & Ride. Parking mógłby powstać w okolicach np. dworca PKS.
 10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
  Mamy już strefę na Orzeszkowej i w okolicach targów. Jeśli będzie w takim tempie rosła ilość samochodów, to będzie trzeba coś zrobić, żeby mieszkańcy mieli gdzie pozostawić swój samochód.
 11. Co sądzi Pan o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
  Nie znam dokładnie sprawy. Musiałbym wiedzieć ile jest mieszkańców, jaki jest obszar. Musiałbym zapoznać się ze szczegółami.
 12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
  Czy ta toaleta przeszkadzała i komu? W tym samym miejscu wybudowałbym nową toaletę. Jest to temat śmierdzący i wstydliwy. Można było w miejscu wyburzonego szaletu postawić nowoczesny kontener. Wystarczyłoby podpatrzeć przykłady z Holandii.
 13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
  Uważam, że nie. Dyrektor powinien być menadżerem. W tej chwili jest tak, że Park Wilsona nie jest dla mieszkańców. Przez różne występki pana dyrektora, jego obrażenia park nie jest pozytywnie przyjazny dla mieszkańców. Mam wrażenie duchoty tego parku.
 14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
  Powołałbym grupę specjalistów, która stwierdzić miałaby czy niezbędny jest remont kompleksowy czy w tej chwili wystarczy remont częściowy w miarę posiadanych środków finansowych. Remont kompleksowy jest zbyt drogi, na razie nie ma na to funduszy.
 15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
  Uważam, że tramwaj na os. Kopernika i w ul. Grochowskiej jest potrzebny. Skróciłby on dojazd mieszkańców do pracy. Myślę, że do 2020 roku udałoby się zrealizować te inwestycje.

Hieronim Stawujak (ur. 1956) - ma wykształcenie średnie, jest absolwentem Technikum Mechanicznego w Poznaniu. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 26 jako trener hokeja z przygotowaniem pedagogicznym. Prowadzi również zajęcia w Klubie Sportowym Warta.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (3)

22-05-2012 21:12:04
Tomek
To dobry trener i pracuje za marne pieniądze.A co do orlików zapewne chodziło mu o to że w Poznaniu nie ma boiska na granie w hokeja.Lecz jego 'kampania' wymaga dopracowania.
10-11-2010 08:20:57
kaśka
Żenada? Co to ma być? Poparcie dla prezydenta Grobelnego i tyle. Z wywiadu nie wynika nic więcej. Burak i tyle.
01-11-2010 19:06:05
mateusz
Ale maślak.Kandyduje tylko ,by wyrazić poparcie dla polityki prezydenta Grobelnego.A sam co widzi za ważną sprawę dla Rady Miasta?-zapewnieni e bezpieczeństwa właścicielom psów po 22-psy ich obronią,albo niech wychodzą wcześniej.Nie wie że orliki,tak licznie budowane przez miasto,maja także boiska do użytku ogólnego a nie tylko do piłki nożnej.Brak profesjonalizmu."trzeba będzie coś zrobić" może powiedzieć każdy .Od kandydata na radnego oczekuję więcej.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: