Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Ryszardem Śliwą, kandydatem do Rady Miasta - KWW Ryszarda Grobelnego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Ryszardem Śliwą, kandydatem do Rady Miasta - KWW Ryszarda Grobelnego
22-10-2010 01:26   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Ryszardem Śliwą, kandydatem do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującym z listy Komitetu Wyborczego KWW Ryszarda Grobelnego.


 1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Miasta Poznania?
  Politykiem nie wystarczy być trzeba również myśleć jak to można wykorzystać dlatego też zostałem radnym po to by mieć wpływ na to co się dzieje w naszym mieście, no i oczywiście tam gdzie mieszkam aby mieć możliwość działania na rzecz społeczności lokalnej.
 2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pan do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
  Trudno wybrać tylko trzy sprawy ale jak trzeba to proponuję:
  - Poprawę bezpieczeństwa mieszkańców bo to jest zawsze aktualne
  - Przyspieszenie uchwalania miejscowych planów zabudowy, co zapobiegnie budowie nie zawsze zgodnej z planami miasta i jego mieszkańców.
 3. Jak widzi Pan Łazarz za 4 lata? Jak sądzi Pan, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
  Mam nadzieję, że teren zwany Parkiem Kasprowicza będzie nim rzeczywiście, a nie tak jak dzisiaj wybiegiem dla psów. Udało się wreszcie coś zrobić z tzw. "lejkiem łazarskim" jednak trzeba coś jeszcze zrobić z samym rynkiem.
 4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
  Oczywiście, że powinny być skomunalizowane przecież powstały dzięki miastu.
 5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
  Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

  To jest temat bardzo złożony, trzeba bowiem pamiętać, że kiedyś w mieszkaniach mieszkały dwie trzy rodziny a teraz najczęściej jedna. Młodzi ludzie wyprowadzają się na Rataje, Piątkowo czy też w inne obszary miasta bo chcą mieszkań bardziej funkcjonalnych lepiej wyposażonych, no i chcą mieszkać sami.
 6. Co sądzi Pan o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pana zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
  Trudna i delikatna materia ale dopóki toczą się rozmowy jest nadzieja na pozytywne rozwiązanie, choć nie ukrywam, że oczekiwanie Kurii są wygórowane biorąc pod uwagę ile płacą miastu szkoły katolickie.
 7. Czy jest Pan za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
  Z moich rozmów z mieszkańcami wynika, że są zainteresowani budową centrum handlowo-rozrywkowego w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
 8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do niedawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych.
  Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?

  Inna jest sytuacja na Dąbrowskiego i Głogowskiej, które są ulicami wylotowymi i nie mają dróg alternatywnych i tam trudno zrobić tam deptaki. Z ulicą Św. Marcina, która jest w centrum jest to rozważenia choć należy zapytać czy przy wieżowcach jest klimat na kafejki. Wszyscy musimy jednak sami sobie odpowiedzieć czy jeżeli powstanie pomysł z pieszo jezdnią nie będzie oporów mieszkańców, którzy do centrum udają się samochodem.
 9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
  Przy tak gęstej zabudowie możliwe są tylko parkingi wielopoziomowe tylko biorąc pod uwagę budżet miasta nie wiadomo czy będą na to chętni prywatni inwestorzy.
 10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
  Żeby określić rejony potrzeba analizy, ale jak widać dotychczas strefa powoduje większą rotacje pojazdów a osoby jadące dotychczas samochodami do pracy liczą czy się to opłaca.
 11. Co sądzi Pan o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
  Jak myślę zbyt wcześnie na wnioski, czas pokaże jak samorządy będą potrafiły wykorzystać te zmiany.
 12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
  Niewątpliwie jest ona niezbędna, ale jak myślę trzeba na nią znaleźć inną lokalizację niż ta zaproponowana w kamienicy.
 13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
  Trudno oceniać Pana Wągrowskiego przez pryzmat placu zabaw choć akurat w tym przypadku nie rozumiem skąd były te opory, przecież park jest dla wszystkich również dla dzieci, które muszą mieć miejsce do zabawy.
 14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
  ZDM tworzy plany remontów ulic a rolą radnych osiedlowych i miejskich jest dopilnowanie aby ulice będące w złym stanie były ujęte w tych planach. Stan ul. Kolejowej wymaga rzeczywiście remontu i o to trzeba zadbać.
 15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
  Biorąc pod uwagę bardzo trudno przewidzieć czy i kiedy będzie można o tych Inwestycjach rozmawiać..

Ryszard Śliwa (ur. 1953 r.) - żonaty, ma dwójkę dzieci i troje wnuków. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechnik Poznańskiej. Prowadzi działalność gospodarczą.


Komentarze (3)

02-11-2010 22:27:57
Andrzej
A może tak jakieś przykłady ! Może nie wiesz ale komisja działa kolegialnie poprzez głosowania. Pewnie Radny Śliwa sprzedał stadion Warty, może taż podpalił Arenę, słabo się orientujesz w tym temacie, ale są wybory...
02-11-2010 18:37:35
Piciu
Panie Kazimierzu, skąd takie informacje? Radny Śliwa doskonale wywiązał się ze swoich obowiązków, wspierając rozwój infrastruktury sportowej naszego miasta! Po Pana komentarzu widać, jak bezduszna potrafi być kampania polityczna
30-10-2010 21:16:24
Kazimierz
Radny Sliwa pracował w komisji sportu. Wyróżniał się arogancją i decyzjami,które doprowadziły do dewastacji obiektów sportowych Poznania. Oczywiście,że odradzam głosowanie na taką kandydaturę
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: