Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Marią Łazarz, kandydatką do Rady Miasta - lista SLD - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Marią Łazarz, kandydatką do Rady Miasta - lista SLD
19-10-2010 02:32   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Marią Łazarz, kandydatką do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującą z listy komitetu Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).


 1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Miasta Poznania?
  To jest moment, w którym czuję, że mogę zrobić coś jeszcze. Nie tylko na Łazarzu . Nie tylko Łazarz dla Łazarza, ale Łazarz dla poznania/Poznania. Nie będę używać górnolotnych powodów dla których kandyduję. Chciałabym zmienić coś w funkcjonowaniu miasta na lepsze i myślę że praca w Radzie ułatwiła by to. Działalność w organizacji pozarządowej , w Radzie Osiedla dały mi doświadczenie, które pomoże w pracy dla miasta. Nie muszę już zabiegać o sprawy zawodowe, mogę poświęcić czas na poprawę życia mieszkańców Poznania i jego lepszy wizerunek.
 2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pani do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
  - Działając w Radzie Osiedla św.Łazarza zajmowałam się oświatą i kulturą , sprawami społecznymi .W Radzie Miasta chciałabym dalej angażować się w te sprawy, dbać o poprawę jakości życia wszystkich mieszkańców
  -Jako radna będę zabiegała o poprawę bezpieczeństwa w mieście. Monitoring powinien objąć jak najwięcej ulic . Straż Miejska powinna mieć swoją siedzibę blisko mieszkańców. Nieporozumieniem jest siedziba Straży dla Łazarza na ul. Janickiego. Straż i Policja powinna mieć swoje dyżury na Łazarzu a przede wszystkim być widoczna na ulicach. . Chciałabym kontynuować akcję Bezpieczny Senior na terenie innych osiedli.
  -Zmiana sposobu zarządzania miastem , uwzględniająca potrzeby mieszkańców a nie określonych grup. Chcę być radną , która wsłuchiwać się będzie w uwagi i spostrzeżenia mieszkańców.
 3. Jak widzi Pani Łazarz za 4 lata? Jak sądzi Pani, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
  Jak widzę Łazarz za 4 lata, to trudne pytanie. 4 lata to dużo, ale jednocześnie mało jeśli trzeba zmienić charakter miasta, dzielnicy. Mam nadzieję że zmieni się charakter ulicy Głogowskiej… Park Wilsona będzie pełen dzieci ,Rynek Łazarski będzie uporządkowany , w pobliżu będzie nowoczesna toaleta, chodniki będą z równych płytek, po ulicach będą jechały ciche niskopodłogowe tramwaje i autobusy, przy nowoczesnym Dworcu będzie duży parking wielopoziomowy, wszędzie dużo zieleni i roześmianych ludzi. Cóż pomarzyć dobra rzecz, a marzenia się spełniają.
 4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
  Targi od lat dwudziestych ubiegłego stulecia wpisane są w krajobraz miasta. Zawsze były jego wizytówką i znakiem rozpoznawczym. "Sprzedanie" Targów inwestorowi Prywatnemu, dbającemu tylko o zysk i pozbawienie miasta wpływu na dalsze ich funkcjonowanie byłoby niewybaczalnym błędem. Miasto Poznań powinno posiadać większościowy udział w spółce i mieć realny wpływ na funkcjonowanie Targów i zagospodarowanie terenów targowych. Skarb Państwa może sprzedać udziały każdemu, ale należy czynić starania o przekazanie takiej ich części Miastu, abyśmy mieli wpływ na ich funkcjonowanie.
 5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
  Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

  Należy się zastanowić, co może zachęcić ludzi do wprowadzania się i pozostawania na Łazarzu . Niewątpliwie będzie to bliskość do centrum , dogodne połączenia tramwajowe i szeroka oferta placówek oświatowych i kulturalnych. Niestety mieszkania na Łazarzu do tanich nie należą, należy stworzyć młodym ludziom możliwość wykupienia niedrogich mieszkań w centrum poprzez tanie budownictwo. Niestety to marzenia do realizacji których potrzeba całościowej zmiany polityki miasta mającej na celu ożywienie Centrum. Myślę że nowa Rada taką politykę będzie promować i odpływ poznaniaków poza centrum zostanie zatrzymany.
 6. Co sądzi Pani o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pani zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
  Sądzę, że miasto trochę za długo szukało rozwiązania tego problemu. VIII Liceum jest symbolem dzielnicy i nie wyobrażam sobie tej szkoły w innym miejscu. Przecież ten budynek powstał ze składek Poznaniaków na cele oświatowe i tej idei służy. Miasto powinno zaproponować Kurii inny budynek w zamian za ósemkę , a jeśli chodzi o utracone korzyści . Cóż należy negocjować a jednocześnie na rynkowych zasadach traktować Kościół w innych przypadkach.
 7. Czy jest Pani za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
  Moja opinia o Metropolis nie jest popularna, generalnie nie jestem zwolenniczką dużych centrów handlowych., jednakże uważam że w tym przypadku należałoby na tym terenie wybudować coś sensownego. Na Łazarzu potrzebne jest centrum kulturalno-rekreacyjne. Kino, urządzenia sportowo-rekreacyjne, kawiarnie ,pływalnia i niewielkie centrum handlowe w tym zaniedbanym miejscu na pewno się przyda. Ale… musi być zmieniony układ komunikacyjny, należy zapewnić wystarczającą ilość miejsc parkingowych, warunkiem jest modernizacja ul. Kolejowej i budowa ul. Nowoopolskiej. Nie możemy także zniszczyć zieleni , pozostawić jak największą jej ilość. Ponadto na tym terenie mieszka wiele rodzin, należy zapewnić im możliwość zmiany miejsca zamieszkania. Z koncepcji architektonicznej centrum „Metropolis” wynika, że obiekt ten może być dobrą inwestycją , ożywi ten teren, stworzy nowe miejsca pracy, spowoduje że mieszkańcy nie będą zmuszeni przemieszczać się do innych dzielnic w celach kulturalno –rekreacyjnych. Pamiętam obawy związane z budową Starego Browaru, a obecnie nie wyobrażamy sobie Poznania bez tego centrum kulturalnego.
 8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do nie dawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych.
  Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, poprzez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?

  Niestety nie widzę szans na przywrócenie dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami. Te piękne czasy już nie wrócą, nie oznacza to jednak że nie może to być w przyszłości ulubione miejsce spacerów poznaniaków.
  Nowe chodniki, przyjazna komunikacja i zmiana charakteru lokali użytkowych przywróci chociaż trochę blasku ulicy. Myślę że niedługo ekonomia zmusi banki do częściowego opuszczenia Głogowskiej. Aby banki miały klientów, dzielnica musi tętnić życiem. Odpływ ludzi z dzielnicy, to straty dla banków, coraz więcej klientów korzysta z usług internetowych.. Rynek wymusi na wynajmujących lokale zmiany użytkowników i mam nadzieję że powrócą tutaj kawiarnie takie jak kiedyś Pół czarnej, czy restauracja Soplica. Po koncertach w odmienionym Parku Wilsona ,rodzinnie będzie można iść na lody .Ze statystyk policyjnych wynika że Łazarz stracił niechlubne pierwsze miejsce w ilości popełnianych przestępstw, jest więc realna szansa na poprawę stanu bezpieczeństwa. Należy także „wychować” mieszkańców do konieczności sprzątania po swoich czworonogach, wybudować toalety dla piesków, a torebki na odchody powinny być dostępne w wielu miejscach. Jako Rada Osiedla wielokrotnie prosiliśmy o to Straż Miejską , niestety bez rezultatów . Łazarz był kiedyś jedną z piękniejszych dzielnic Poznania. To miejsce ma olbrzymi potencjał i samorząd lokalny przy pomocy Miasta powinien go rozwinąć.
 9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
  Nie ten pomysł nie jest najlepszym rozwiązaniem problemów z parkowaniem. Myślę że znajdzie się na Łazarzu czy Jeżycach miejsce na parking buforowy. Może teren Wolnych Torów, Dworzec Górczyn byłyby dobrym miejscem Parkowanie w mieście a zwłaszcza blisko centrum zawsze stanowi problem. . Wybudowanie wielopoziomowego parkingu przez prywatnego inwestora byłoby pewnym rozwiązaniem tego problemu. Dobrze zaplanowana komunikacja miejska także rozwiązałaby problemy dużej liczby samochodów w centrum.
 10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
  Nie ten pomysł nie jest najlepszym rozwiązaniem problemów z parkowaniem. Strefa w bezpośrednim sąsiedztwie targów tak, w pozostałej części nie.
 11. Co sądzi Pani o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
  Reforma ma na celu zapewnienie większego wpływu mieszkańców Poznania na decyzje władz miasta odnoszące się do ich najbliższego otoczenia oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego . Po przeprowadzonej reformie rad osiedli ma być mniej, wzrosną za to ich kompetencje. Nowe rady będą rozwiązywały problemy szkół, dróg na podległym im terenie. Do prawidłowej ich działalności potrzeba aktywnych radnych. Na terenie Osiedla Świętego Łazarza i Osiedla Targowego Rady działały prężnie, mam nadzieję że po połączeniu Osiedle będzie funkcjonować jeszcze lepiej. Wspólnym wysiłkiem obydwu Rad powstaje plac zabaw w Parku Wilsona
 12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
  Jest to niewątpliwie duży problem. Błędem było wyburzenie starego szaletu, bez uprzedniego wybudowania nowych toalet. Przenośne toalety to rozwiązanie na kilka tygodni ,nie na lata. Należy koniecznie wybudować nową toaletę wolnostojącą, przystosowaną dla niepełnosprawnych. Wokół Rynku są miejsca które można na ten cel przeznaczyć.
 13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
  Trudno jednoznacznie ocenić Dyrektora Zb. Wągrowskiego. Jako dyrektor Palmiarni zrobił bardzo dużo dla tej placówki i trudno odmówić mu osiągnięć. Jednak powierzenie mu administrowania Parkiem Wilsona nie było dobrym pomysłem. Parkiem Wilsona powinien zarządzać administrator, który zrozumie potrzeby mieszkańców. Zabytkowy Park musi żyć, bez dzieci , spacerujących rodzin ,osób starszych będzie martwym skupiskiem zieleni .A to przecież perełka Łazarza . Muszę przyznać, trudno się rozmawiało z Dyrektorem o budowie placu zabaw , ale udało się i mam nadzieję niedługo brać udział w jego otwarciu . Rada Os. Św. Łazarza przeznaczyła na ten cel 18 tysięcy złotych. Myślę że Miasto poczyni starania aby mogły na terenie Parku odbywać się imprezy podobne do Majówki z roku 2009 , czy obchody Dni Łazarza.
 14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
  Na przestrzeni lat na terenie ulicy Kolejowej nie były prowadzone żadne działania inwestycyjne. Miasto nie ma pomysłu na modernizację ulicy Kolejowej. Rada Osiedla Św. Łazarza zgłosiła ulicę do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Miasta , został wystosowany wniosek do Zarządu Dróg Miejskich o naprawy chodnika i jezdni. Zarząd Dróg Miejskich nie przewiduje remontu ze względu na ograniczone środki budżetowe miasta. Ulica Kolejowa nie została też ujęta w "Programie budowy dróg lokalnych na terenie miasta Poznania na lata 2005-2015".
  Remont ulicy Kolejowej do tej pory był odkładany ze względu na planowaną budowę ulicy Dolna Głogowska, która miała przebiegać równolegle do ulicy Kolejowej /wzdłuż torów kolejowych/ w stronę Lubonia. Głównym zadaniem projektowanej ulicy Dolna Głogowska miało być przejęcie ruchu z ulicy Głogowskiej i obsługa nowych terenów z tzw. "Wolnych Torów". Dolna Głogowska miała połączyć nowy dworzec kolejowy - z planowanym centrum -usługowo-rekreacyjnym "Metropolis", które powstanie u zbiegu ulic Krauthofera, Dmowskiego i Hetmańskiej.
  Projektowana ulica Dolna Głogowska miała kończyć się przy skrzyżowaniu z Hetmańską, gdzie jej kontynuacją miała być ulica Nowo Opolska. Na chwilę obecną wiemy, że ulica Dolna Głogowska raczej nie powstanie. W przedstawionym do konsultacji projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla planowanego centrum "Metropolis znajduje się tylko ulica Nowo Opolską, która kończyć będzie na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Kolejowej. Rada Osiedla św. Łazarza w uwagach zgłoszonych do projektu postawiła warunek powstania ulicy Dolna Głogowska i remontu ul. Kolejowej.
 15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
  Tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny, na pewno to rozwiązanie problemów komunikacyjnych. Jednak w najbliższych latach nie widzę możliwości realizacji tego przedsięwzięcia.

Maria Łazarz (ur. 1954 r.) - urodziła się na Jeżycach. Jest absolwentką IV Liceum Ogólnokształcącego. Ukończyła pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą na UAM. W 1990 roku przeprowadziła się na Łazarz. Od 1977 roku działa w organizacji pozarządowej Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, obecnie jest prezesem jego wielkopolskiego oddziału.
W latach 1988 - 2010 pracowała w Szkole Podstawowej nr 26 w Poznaniu ul. Berwińskiego jako kierownik i wychowawca świetlicy. Od 10 lat jest też kierownikiem świetlicy środowiskowej w tej samej szkole.
Od siedmiu lat działa w Radzie Osiedla Świętego Łazarza (aktualnie jest Przewodniczącą Zarządu). W 2000 roku otrzymała tytuł "Przyjaciel Łazarza", a rok później "Człowiek Roku Osiedla Łazarz 2001".
W 2006 roku została odznaczona "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" przez Marszałka Wielkopolskiego. Oprócz tego otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej.
Ma 13-letnią córkę. Interesuje się turystyką, historią, a w szczególności pasjonują ciekawostki związane z Poznaniem i Wielkopolską. Ponadto działa w Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Do Rady Miasta chce dostać się wystosowując hasło "Łazarz dla Łazarza".


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: