Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Lidią Dudziak, "jedynką" PiS do Rady Miasta z okręgu Łazarz-Jeżyce - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Lidią Dudziak, "jedynką" PiS do Rady Miasta z okręgu Łazarz-Jeżyce
18-10-2010 01:17   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Lidią Dudziak, kandydatką do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującą z komitetu Prawa i Sprawiedliwości (PiS).


 1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Miasta Poznania?
  Ponieważ otrzymałam taką propozycje, zachęcali mnie do tego moi wyborcy, a poza tym bardzo lubię pracować dla naszego miasta i jego mieszkańców.
 2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pani do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
  To że radny widzi sprawę do załatwienia to nie znaczy że Rada Miasta też tak widzi, a poza tym najważniejsze jest zdanie Prezydenta przy konstruowaniu budżetu. Jeśli pomysł Radnego nie pociąga za sobą dużych środków finansowych jest szansa, że przekona się do niego merytoryczna komisje a potem pozostałych radnych.
  W najbliższej kadencji trzeba wrócić do nowelizacji Studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego- ważny dokument musi wychodzić naprzeciw mieszkańcom oczywiście nie zapominać o interesach miasta.
  Przeznaczyć więcej środków na budowę mieszkań: komunalnych, socjalnych , i w TBS. Nie każdego stać na zaciągniecie kredytu w banku, a w związku z tym ludzie nie maja stabilizacji zamieszkiwania. Najważniejsze dla człowieka jest dach nad głową, a jeśli już jest to czynsz musi być taki aby można go było opłacać.
 3. Jak widzi Pani Łazarz za 4 lata? Jak sądzi Pani, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
  Miasto będzie się rozwijało, choć wolniej, jeśli zostanę radna na nast. kadencje będę dalej walczyła , przekonywała decydentów, żeby uruchomiono linię tramwajową łączącą Górczyn przez Most Dworcowy w kierunku Rataj/postulat wszystkich środowisk, placówek oświatowych i organizacji na Łazarzu.
  Zagospodarowanie pod wzgl. sportu i rekreacji Parku Kasprowicza/Arena/, budowa na tym terenie dzielnicowej pływalni.
  Publiczna debata, na temat budowy wieżowców na Arenie, jestem zdecydowanie przeciwna
 4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
  Na Targi Poznańskie miasto powinno mieć wpływ dlatego jestem za komunalizacją.
 5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
  Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

  Mieszkańcy Łazarza, ale nie tylko uciekają z miasta z różnych przyczyn; coraz gorszy komfort zamieszkiwania, bardzo wysokie podatki, czynsze w prywatnych kamienicach zmuszają ludzi do przeprowadzki, jeśli stać ich na kupno mieszkania to wolą kupić domek za granicami miasta.
  Jeśli nie zmieni się w tym zakresie polityka władz miasta , a tę w dużej mierze będzie kreował nowo wybrany Prezydent, to zjawisko będzie narastało. Obecny Prezydent przyznał, że nie przeszkadza mu że mieszkańcy wyprowadzają się z centrum.
 6. Co sądzi Pani o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pani zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
  Miasto już dawno powinno poważnie pomyśleć o nowej siedzibie dla 8, w samym centrum miasta jest zabytkowy kompleks szkolny mogło to być docelowe miejsce dla 8 ,powinien być określony czas przeniesienia, do tego czasu czynsz powinien być rozsądny, uczą się tam nasze dzieci. Ale to zadanie nie zależy od radnego, a przede wszystkim od woli i determinacji Prezydenta Miasta.
 7. Czy jest Pani za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
  Za dużo w naszym mieście centrów handlowych, które to centra zabijają drobny handel, nie każdy drobny kupiec będzie mógł sobie pozwolić ,aby przenieść swoja działalność do centrum handlowego, a w związku z tym zapewne nie przetrwa ,a to jest utrata miejsc pracy, i problemy. W naszej dzielnicy potrzeba miejsc rekreacyjnych, sportowych, które zintegrują mieszkańców i ożywią naszą dzielnicę.
 8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do nie dawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych.
  Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?

  To wszystko zależy jaką wizję będzie miał nowo wybrany Prezydent miasta i większość radnych. Taki pomysł musi być poprzedzony badaniami i konsultacjami z fachowcami w tej dziedzinie. Myślę, że deptak będzie trudny do zaakceptowania ponieważ zbyt dużo środków przeznaczono na remonty trasy tramwajowej i sąsiadującej infrastruktury, a poza tym jeśli nie powstanie alternatywna trasa przejazdu to nie będzie to możliwe.
 9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
  Brakuje nam parkingów, choć polityka parkingowa została uchwalona, potrzebna jest w tej dziedzinie wola Prezydenta dokument jest uchwalony, może działać.
 10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
  Jeśli tak, to po konsultacji z Radą Osiedla, która powinna jasno określić warunki/mieszkańcy ,którzy mieszkaliby w strefie powinni być zwolnieni z opłat, do czasu ,aż nie stworzy im się innej alternatywy parkowania.
 11. Co sądzi Pani o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
  Nie ma już co oceniać , decyzja została podjęta. Osobiście byłam za tym, aby inicjatywa była oddolna, mniejszy teren to większa integracja społeczności lokalnej itd.. Jestem sama ciekawa jak ten nowy projekt sprawdzi się w życiu.
 12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
  Przez wiele lat zbiegałam na środki na remont Lejka Łazarskiego, w końcu po latach udało się , ale okazało się, że Prezydent chce przeznaczyć mniej środków niż zakładano pierwotnie./w pierwotnym planie Prezydenta toaleta miała być pod ziemią/zlikwidowano stary szalet, przystąpiono do remontu. Mówiąc krótko uporządkowano ten teren, a problem pozostał. Nie jestem za tym aby toaleta publiczna mieściła się w kamienicy, po drugiej stronie rynku są komunalne lokale użytkowe, można by pomyśleć o tej lokalizacji. Jeszcze trzeba powalczyć o dalsze środki na to zadanie.
 13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
  Nie będę oceniała Pana Dyrektora, powiem tylko że jako dyr. Palmiarni jest wielkim pasjonatem i zrobił wiele dobrego dla tej instytucji.
  Jeśli chodzi o plac zabaw, to będzie dzięki między innymi interwencji Komisji Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta, której jestem członkiem, to po stanowisku jako sformułowała komisja, po zaangażowaniu w sprawę Pani Konserwator Zabytków dyrektor zmienił zdanie.
 14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
  Nie jest to prawda, w mijającej kadencji co roku zgłaszam poprawkę do budżetu miasta niestety nie zostaje ona uznana i przegłosowana przez radnych (co się dziwić radnym z innych okręgów, skoro radni z okręgu Łazarz głosowali przeciw). Cały czas rozmawiam z ZDM, który widzi problem jednak zasłania się brakiem środków i decyzji ze strony Prezydenta. Temat nie został przyduszony i żyje, jeśli zostanę wybrana radną na nast. kadencję będzie to zadanie numer jeden dla mnie.
 15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
  Uważam że to są marzenia niektórych osób, nie mające pokrycia w jakichkolwiek badaniach. Sprawa na ten czas nierealna.

Lidia Dudziak (ur. 1957 r.) - poznanianka od urodzenia. Politolog, menager sportu. Mąż Tomasz, dwaj synowie Michał i Maciej mają swoje rodziny, czwórka wnucząt Majka Antosia, Maksymilian, Franciszek, a wkrótce przyjdzie na świat Marysia.
Radna Miasta Poznania od 1998 r. W kadencji 2006-2010 pracowała w pięciu komisjach stałych i dwóch doraźnych. Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania, Wiceprzewodnicząca Miejskiej Komisji ds. Wyborów Osiedlowych, Przewodnicząca Kapituły Złotej Róży.
Działa w Stowarzyszeniu Solidarność z Bezrobotnymi oraz Caritas. Członek Komitetu Obchodów Rocznic Poznańskiego Czerwca 1956. W 2003 roku głosami czytelników "Głosu Wielkopolskiego została wybrana "Superradną". W tym samym roku redakcje sportowe nazwało ją "Przyjacielem Sportu". W 2005 roku została Człowiekiem Roku Łazarza.
Współpracuje ze stowarzyszeniami patriotycznymi i kombatanckimi. Prezes Honorowy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego (koszykówka dziewcząt).
Interesuje się sportem, śpiewem chóralnym i historią.


Komentarze (10)

16-11-2010 14:52:11
qaf
Radna Miasta od 1998 roku!!! O nie, tej pani już dziękujemy!!! Czas na nowych ludzi, którzy przez 4 lata będą chcieli coś zrobić. Pani Dudziak niech się weźmie do porządnej pracy, a nie będzie tylko związkowcem w zntk.
19-10-2010 19:12:37
@ kaska
A powiem Tobie, że działam aktywnie i nie muszę być radnym miasta żeby coś dobrego robić. A Ty właśnie tą wypowiedzią sama sobie zaprzeczyłaś :-). Z jednej strony jeździsz po p. Panu Wośkowiaku i Pani Dudziak pisząc, że nic nie zrobili, nie mają konkretów, a z drugiej piszesz, że radni i tak nie podejmują decyzji. To powiedz mi, co zmienią radni jak Prezydent i tak będzie ten sam???
18-10-2010 23:01:32
kaśka
Do "@ kaśka" a ty co mądralo startujesz na radnego? Ja zaproponowałabym wiele, gdybym tylko jako radna miała taką możliwość. Niestety większość decyzji podejmuje prezydent miasta i dyrektorzy wydziałów. radni moga tylko przyklepac
18-10-2010 21:54:12
Roman
Kończ - wstydu oszczedz
18-10-2010 21:36:32
@ kaska
Startujesz do Rady? Dawaj zatem konkrety - czekam. Co zrobiłabyś na Łazarzu? Jeśli zaoferujesz mi konkrety to chętnie na Ciebie zagłosuję.
18-10-2010 16:43:20
tonny
"Uważam że to są marzenia niektórych osób, nie mające pokrycia w jakichkolwiek badaniach. Sprawa na ten czas nierealna. " - czyli budowie tramwaju na Ratajczaka i Naramowice pani też jest przeciwna?
18-10-2010 15:27:07
seba
A czego wy się spodziewacie po pisie?
18-10-2010 13:11:13
kaska
ta pani nigdy nie miala zadnych konkretow.
18-10-2010 11:03:47
Rozbawiony
no to pani radna się popisała! co to za banialuki: "W najbliższej kadencji trzeba wrócić do nowelizacji Studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego- ważny dokument musi wychodzić naprzeciw mieszkańcom oczywiście nie zapominać o interesach miasta." Albo: "Przeznaczyć więcej środków na budowę mieszkań: komunalnych, socjalnych , i w TBS." Czysty populizm bez konkretów
18-10-2010 08:31:40
Mieszkaniec
Nie zawsze zgadzam się z formą działań Pani Radnej, ale tym razem przyznaję rację. Ludzie za bardzo przeceniają znaczenie Radnego, jego możliwości i przełożenia na to, co w mieście się dzieje. Bardzo ale to bardzo dużo zależy od Prezydenta i radnych, ale tylko tych, którzy znajdują się w większości. No i wiele zależy od urzędników wspierających Prezydenta - a jak na wyższych stanowiskach pełnią oni funkcję już od 12 lat to trudno się dziwić, że pewne sprawy przychodzą im trudniej. Przydałoby się trochę przewietrzenia w Urzędzie, nowej wizji. Niestety w Polsce przewietrzenie równa się zwolnienia, a mnie chodzi o przesunięcia np. do innych tematów innych działań, wprowadzenie jakichś elementów motywacyjnych, żeby praca nie była tylko pracą ale misją. Ale co ja gadam, w naszych warunkach to utopia.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: