Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Krzysztofem Skrzypinskim, "jedynką" PO do Rady Miasta z okręgu Łazarz-Jeżyce - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Krzysztofem Skrzypinskim, "jedynką" PO do Rady Miasta z okręgu Łazarz-Jeżyce
12-10-2010 00:26   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Krzysztofem Skrzypinskim, kandydatem do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującym z komitetu Platforma Obywatelska (PO).


 1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Miasta Poznania?
  Kandyduję do Rady Miasta Poznania ponieważ chcę aktywnie uczestniczyć w kreowaniu polityki miasta tak, by było ono miejscem przyjaznym do życia dla Poznaniaków oraz potrafiło wykorzystać swoje szanse na rozwój.
 2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pan do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
  Ważnych i pilnych spraw, które trzeba zrealizować w następnej kadencji jest bardzo dużo ale jeśli miałbym wybrać tylko trzy tematy dotyczące całego Poznania, to wskazałbym następujące (z zastrzeżeniem, że dla ich realizacji wymagana jest współpraca Rady Miasta, Prezydenta Miasta i podległych mu służb):
  a) wsparcie Miasta Poznania dla budowy szpitala dziecięcego i kardiologicznego w Poznaniu, poprzez sprawne i szybkie wydawanie niezbędnych decyzji i pozwoleń, ponieważ zaniechania w tym zakresie mogą przynieść tragiczne skutki;
  b) przywrócenie świetności ulicom Dąbrowskiego, Głogowskiej i Św. Marcin;
  c) budowa parkingów buforowych i Park&Ride.
 3. Jak widzi Pan Łazarza za 4 lata? Jak sądzi Pan, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
  W najbliższej kadencji przede wszystkim trzeba zahamować odpływ mieszkańców z Łazarza. Należy poprawić komfort życia w tej części miasta. Rewitalizacja kamienic, remonty ulic i chodników, czy zadbanie o bezpieczne miejsca rekreacji, w których można spędzać wolny czas, to zadania oczywiste. Jednostkowe podejście do konkretnych miejsc, to jednak za mało. Radni miejscy powinni na te problemy patrzeć z szerszej perspektywy. W związku z powyższym uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w najbliższej kadencji o Łazarzu zacząć mówić całościowo, w takich kategoriach, jak w tej chwili zaczyna mówić się i rozwiązywać problemy Centrum.
 4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
  Targi Poznańskie są jedną z ikon naszego Miasta. Jako mieszkaniec Poznania wolałbym aby Międzynarodowe Targi Poznańskie zostały skomunalizowane. Jako prawnik zdaję sobie jednak sprawę, że to właściciel, czyli Skarb Państwa, ma prawo zadecydować o tym, co zrobić ze swoimi udziałami.
 5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
  Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

  Aby ten stan zmienić Łazarz musi na powrót stać się miejscem atrakcyjnym do zamieszkania. A będzie to możliwe jeżeli poprawi się stan ulic i chodników (w tym ich czystość), uporządkowany zostanie ruch samochodowy (łącznie z organizacją miejsc parkingowych), poprawie ulegnie dostępność miejsc, w których rodziny będą mogły aktywnie spędzać czas (skwery, boiska, place zabaw).
 6. Co sądzi Pan o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pana zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
  Uważam ten spór za gorszący. Myślę, że w negocjacjach pomiędzy Miastem a Kurią popełniono jakiś fatalny błąd, który doprowadził do takiej eskalacji napięć i emocji. W całej tej sprawie można było odnieść wrażenie, że wszystkim chodzi wyłącznie o pieniądze. A tak naprawdę najważniejsza jest młodzież ucząca się w 8 LO, która nagle znalazła się w bardzo trudnej sytuacji.
 7. Czy jest Pan za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
  Kolejne powstające w Poznaniu centra handlowo-usługowe z jednej strony budzą protesty, a z drugiej strony wydaje się, że nieźle prosperują i jest na nie zapotrzebowanie. Jeśli chodzi o „Metropolis”, to na pewno będzie to pierwsza na taką skalę galeria handlowa w tej części miasta. Część mieszkańców Łazarza oczekuje jej, ponieważ wzbogaci ona ofertę handlową, prawdopodobnie powstanie też w niej kino. Jest też spora grupa, która wyraża obawy związane z powstaniem centrum. Wydaje mi się, że jednym z zasadniczych problemów związanych z budową będzie organizacja ruchu samochodowego. Nie wyobrażam sobie i uważam za niedopuszczalne, aby w sytuacji, gdy centrum powstanie nie dokonano w tym rejonie istotnych inwestycji drogowych, które usprawnią obsługę ruchu i tym samym spowodują ułatwienia dla mieszkańców Łazarza.
 8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do nie dawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych.
  Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?

  Ulica Głogowska obok ul. Św. Marcin, ul. Dąbrowskiego i ul. 27 Grudnia boryka się z podobnymi problemami. W tej chwili rozpoczyna się debata publiczna dotycząca kształtu i charakteru Centrum Poznania. Uważam, że do tych rozważań należy włączyć ul. Głogowską i ul. Dąbrowskiego, ponieważ stanowią one o charakterze Łazarza i Jeżyc. Pozostawienie stanu, który istnieje w tej chwili grozić będzie postępującą degradacją tych części miasta, a do tego dopuścić nie można. Pomysł aby ul. Głogowska stała się deptakiem jest odważny, ale w obecnych warunkach nierealny do realizacji. Natomiast aktywny udział miasta w ożywieniu tej ulicy jest niezbędny.
 9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
  Dla rozwiązania problemów parkingowych potrzebne jest jednoczesne podjęcie działań dotyczących całego miasta. Powinny one doprowadzić do poprawy jakości komunikacji publicznej i jej skutecznego promowania oraz budowy parkingów buforowych i Park&Ride. Sposób rozwiązania problemu z miejscami parkingowymi w rejonie Lejka Łazarskiego stanowi przykład braku komunikacji ZDM-u z Mieszkańcami.
 10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
  Na dzień dzisiejszy byłbym ostrożny z wyznaczaniem kolejnych stref parkowania. Niedawno zdecydowano przecież o rozszerzeniu strefy na Jeżycach. Wzbudziło to wiele emocji i kontrowersji. Rozszerzanie stref parkowania nie powinno być celem samym w sobie. Musi być połączone z ofertą parkingów buforowych i Park&Ride oraz poprawą jakości komunikacji publicznej i zwiększeniem jej dostępności.
 11. Co sądzi Pan o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
  Idea reformy jednostek pomocniczych była słuszna. Chodziło w niej m.in. o ich wzmocnienie i wyposażenie w realne kompetencje. Działalność wielu poznańskich rad osiedli pozostawiała przecież wiele do życzenia (choć nie dotyczyło to akurat samorządów łazarskich), co przyznawali sami radni osiedlowi. Mam świadomość, że w wielu miejscach dochodziło do swego rodzaju konfliktów interesów pomiędzy lokalnymi społecznościami. Połączenie Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym jest również pewnym kompromisem. W ramach nowej rady Osiedle Targowe zachowa swoją odrębność. Jestem przekonany, że nowa Rada Osiedla będzie potrafiła dobrze wykorzystać swoje atuty i możliwości wynikające z przeprowadzonej reformy.
 12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
  Niemożność rozwiązania problemu toalety publicznej na Rynku Łazarskim wpisuje się niestety w szerszy problem, z którym miasto dotychczas radzi sobie bardzo kiepsko, a mianowicie braku dostępności do publicznych szaletów. Jeśli chodzi o Rynek Łazarski, to wydaje się, że wszystko w tej sprawie postawione jest na głowie. Najpierw przez wiele lat nie robiono nic aby tą sytuację poprawić, nie licząc jałowych dyskusji, że coś trzeba zmienić. Następnie bez uprzedzenia mieszkańców kamienicy przy Rynku Łazarskim postanowiono, że na parterze w zamieszkałym przez Nich budynku powstanie publiczna toaleta. Jednak zanim ona powstała zburzoną już istniejący przedwojenny szalet. Obraz, który się z tego wyłania jest smutny, a wszyscy tak naprawdę zostali postawieni pod ścianą przez Usługi Komunalne, bo okazało się, że z mieszkańcami tej kamienicy nikt się nie liczy, a szalet pewnie tam powstanie, bo za realizację tej inwestycji miasto zapłaciło już spore pieniądze.
 13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
  Należy rozróżnić dwie sprawy: działalność Pana Zbigniewa Wągrowskiego jako dyrektora Palmiarni oraz Jego uporczywy sprzeciw dla powstania placu zabaw w Parku Wilsona. Zaangażowanie z jakim Pan dyrektor przeciwstawiał się powstaniu palcu zabaw dla dzieci oceniam bardzo krytycznie, o czym zresztą mówiłem podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. Park Wilsona jest idealnym miejscem, do którego mogą przychodzić rodzice i dziadkowie z dziećmi. Jest wspaniałym miejscem wypoczynku i zabawy. W tej sprawie wystarczyło wykazać trochę dobrej woli, bo przecież okazało się, że można znaleźć takie rozwiązanie, które nie jest sprzeczne z historycznym przeznaczeniem tego miejsca.
 14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
  Z informacji, którymi dysponuję wynika, że Zarząd Dróg Miejskich faktycznie nie przewiduje remontu ul. Kolejowej. Chciałbym się zapoznać z szerszym uzasadnieniem takiego stanowiska ZDM. Z całą odpowiedzialnością mogę natomiast powiedzieć, że zadaniem przyszłych radnych, wybranych z tego okręgu, będzie doprowadzenie do tego, aby Zarząd Dróg Miejskich wpisał ul. Kolejową do planu remontowego. Jeżeli to będzie możliwe ze względów formalnych i technicznych być może powinno to nastąpić już w przyszłym roku.
 15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
  Uważam, że w Poznaniu powinniśmy rozwijać sieć tramwajową, ponieważ stanowi ona remedium na coraz większe korki na poznańskich ulicach. Przytoczone przykłady dotyczą dwóch odcinków. Zapisy studium mają tą konsekwencję, że przy uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego projekty tych tras tramwajowych nie mogą zostać pominięte. Patrząc jednak realnie na możliwości finansowe, bardzo trudno jest wskazać termin realizacji tych inwestycji.

Krzysztof Skrzypinski (ur. 1976 r.). Prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Założyciel Biura Porad Prawnych PO oraz współtwórca Fundacji Poznań Polis. Wolontariusz Fundacji Na Rzecz Ludzi Osamotnionych "Srebrne Lata" w Poznaniu. Członek Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Radzie Miasta Poznania. Ponadto członek Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej oraz Komisji Polityki Przestrzennej.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

02-11-2010 19:35:14
agnik
A jak się ma zbudowanie Metropolis do planu powiększenia liczby skwerów i parków? Czy to nie jest świetne miejsce na park właśnie? Z jakimś placem zabaw dla dzieci? miejscem do gry w piłkę? Jak to nie ma centrum handlowego w tej części Poznania? A Panorama dosłownie parę metrów dalej od planowanego centrum handlowego? A jak powrócić do dawnej świetności Głogowskiej jeśli takie centrum powstanie?
12-10-2010 00:49:38
staś
No chociaż jakieś konkrety, jednak w dalszym ciągu nie mam swojego faworyta
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: