Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Marcinem Lasikiem, kandydatem do Rady Miasta - "Koniec Lania Wody" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Marcinem Lasikiem, kandydatem do Rady Miasta - "Koniec Lania Wody"
08-10-2010 02:06   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Marcinem Lasikiem, kandydatem do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującym z komitetu SLD / "Koniec Lania Wody".


 1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Miasta Poznania?
  Postanowiłem kandydować, ponieważ nie mogę pogodzić się z wieloma sprawami jakie maja miejsce w naszym Mieście. Będąc zwykłym mieszkańcem nie mam wpływu na to co dzieje się w Poznaniu, dlatego też cieszę się że udało się nam, stworzyć grupę siedmiu tak samo myślących Poznaniaków. Odpowiadając na przedstawione mi zagadnienia musze dodać iż nie jest to tylko moje zdanie lecz również pozostałych kandydatów z naszej siódemki, bo pozostali kandydaci też spotykają się z podobnymi problemami na swojej dzielnicy.
 2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pan do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
  Tak więc, nowa Rada Miasta powinna uporządkować sprawy przetargów, które jak na razie sprawiają wrażenie że są robione pod kontem jak największych strat dla miasta, którego budżet i tak już ledwo się trzyma. Przykładem tu może być kontrowersyjna sprawa zburzenia pomnika gen. Świerczewskiego, gdyż zasięgając informacji w firmach remontowo budowlanych otrzymaliśmy informacje że koszt czegoś takiego wyniósłby ok. 20-30 tys. zł , a miasto wydało 300 tys. zł.
  Kolejną sprawą do zrobienia była by kwestia remontów starych dzielnic i ich ożywienie. W związku z zadłużaniem miasta, nowa Rada musiała by też zmierzyć się ze znalezieniem sposobu na łatanie dziury, ale i tu podkreślam, nie kosztem mieszkańców, poprzez podnoszenie im czynszów i opłat, co obecnie ma miejsce, a poprzez szukanie inwestorów.
 3. Jak widzi Pan Łazarza za 4 lata? Jak sądzi Pan, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
  Hm… jak widzę Łazarz za 4 lata, to jest trudne pytanie, bo 4 lata to mało czasu na zrobienie rewolucji. Mam tylko nadzieję że będzie bardziej atrakcyjniejszy i bezpieczniejszy. Niestety to nie zależy tylko od naszej siódemki lecz i od pozostałych radnych, wiemy że są tacy którym nie leży dobro mieszkańców a wyłącznie interesuje ich ciepły stołek.
 4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
  Co do targów to zawsze były one poznańskie i sądzimy że takie powinny pozostać, dlaczego ktoś ma zarabiać (np. zachodni kapitał), skoro miasto mogło by z tego czerpać zyski.
 5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
  Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

  Sprawa wyludniania dzielnic nie jest sprawą dotyczącą wyłącznie Łazarz. Ale z informacji jakie się przewijają w temacie przyczyn przenoszenia się z centrum miasta wynika ze głównymi przyczynami są: za wysokie opłaty, zły stan starych kamienic, i bezpieczeństwo na ulicy. Dlatego aby to zatrzymać należało by właśnie zmienić te 3 punkty.
 6. Co sądzi Pan o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pana zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
  Temat 8 LO jest tematem delikatnym, aczkolwiek biorąc pod uwagę ile miasto oddało już terenów kurii, myślę że LO powinno zostać już w Mieście.
 7. Czy jest Pan za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
  Kwestia kolejnego centrum handlowego, to już chyba przesada, mamy sporo takich miejsc w Poznaniu i na około niego. Zamiast tego powinno powstać centrum wypoczynku interaktywnego tak aby rodziny po pracy mogły spędzać czas, bo centra handlowe z pewnością nie wpływają na umacnianie więzi rodzinnych.
 8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do nie dawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych.
  Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?
  Cała nasza siódemka jest za przywróceniem charakteru Poznania z dawnych lat, gdzie chodziło się na spacery, lub do kawiarni, z nostalgią wspomina się słynny "Hortex" na ul. Głogowskiej. Trzeba opracować plan ożywienia znanych miejsc Poznania.
 9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
  Problemu parkowania nie da się ani od razu ani całkowicie rozwiązać ,ponieważ mamy więcej samochodów jak 10, 20 lat temu. Dlatego należy szukać miejsca w zarośniętych chwastami miejscach, tworząc tam parkingi komunalne nie płatne.
 10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
  Zdecydowanie nie powinno być strefy parkowania na Łazarzu.
 11. Co sądzi Pan o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
  Reforma rad osiedli z jednej strony jest pułapką a drugiej rozwiązaniem, ponieważ:
  - Jeśli prężna Rada małego osiedla ,połączy się z większa słabo działająca, to wiadomo że procentowo ci mniejsi będą mieli mniej do powiedzenia przy podziale wspólnego budżetu. Bo z tego co wiadomo ilość radnych ma być proporcjonalna do wielkości osiedli.
  - Rozwiązaniem, w przypadku gdzie w jednej z połączonych dzielnic nic się nie dzieje i nie ma chętnych do działania. Pozostali będą mogli pomóc w ożywieniu słabszej dzielnicy.
 12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
  Nad problemem toalety nie ma co debatować, trzeba po prostu ją zrobić, skoro w dobie kryzysu jest w kasie miasta 3 mln zł na fontannę. Tym bardziej powinny znaleźć się środki na publiczną toaletę.
 13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
  Park Wilsona powinien być jedną z naszych wizytówek, niestety nie jest. Dlatego gdybyśmy dostali się do Rady Miasta, chcielibyśmy także "podziękować" kilku osobom za wyłączne pełnienie funkcji dyrektora. Na pewno kilku dyrektorów różnych wydziałów będzie musiało opuścić swoje stanowiska.
 14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
  Chciałbym przypomnieć iż nie jesteśmy jeszcze Radnymi Miasta, więc nie możemy mówić o dacie remontu. Czyniąc tak bylibyśmy jak to z czym chcemy walczyć, czyli wodolejstwem. Remonty są to tematy bliskie naszej sprawie i będziemy starali rozwiązywać to priorytetowo.
 15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
  Temat tramwaju jest tematem raczej nierealnym ponieważ jak chodzi o ul. Grochowską, wprowadzenie tam nitki tramwajowej w znacznym stopniu utrudniło by ruch pojazdów, a kierowcy mieli by kolejny pretekst do przeklinania. Należało by natomiast skupić się nad zintegrowaniem środków MPK.


Fot: www.konieclaniawody.pl

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: