Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W radach osiedli nie brakuje kobiet - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W radach osiedli nie brakuje kobiet
10-03-2010 10:21   Janusz Ludwiczak
Samorządowe Forum Kobiet odbyło się we wtorek w ramach Kongresu 20-lecia Samorządu Terytorialnego. W ostatnim czasie mówi się o projekcie ustawy o parytetach. Połowę radnych osiedlowych w dzielnicy stanowią kobiety. Co więcej zarówno Radą Osiedla Świętego Łazarza, jak i Radą Osiedla Targowego kierują panie.

We wtorek, na MTP w ramach kongresu z okazji 20-lecia Samorządu Terytorialnego odbyło się Samorządowe Forum Kobiet, podczas którego uczestniczki obrad poruszały problem braku kobiet w polityce.

Zaledwie 8% samorządowców stanowią kobiety, czyli co 12 osoba. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że kierownicze stanowiska obejmują tylko 204 panie, z czego trzy są prezydentami miast, 53 burmistrzami, a 9 jest starostami w powiatach.

Lepsza sytuacja jest w dzielnicowych jednostkach pomocniczych miasta Poznania. W sumie połowę radnych osiedlowych stanowią kobiety.
W Radzie Osiedla Świętego Łazarza co trzecia osoba to kobieta. 8 na 21 osób (dokładnie 38,1%) stanowią panie. Przez przedstawicielki płci pięknej zdominowana jest Rada Osiedla Targowego. W tamtejszej jednostce pomocniczej aż 60% to panie - dokładnie z 9 na 15 radnych stanowią kobiety.

Obydwiema radami osiedli w dzielnicy kierują kobiety. W Radzie Osiedla Świętego Łazarza mamy Przewodniczącą Rady i Przewodniczącą Zarządu. Podobnie jest u sąsiadów, gdzie Radą Osiedla Targowego kieruje także Przewodnicząca Rady Osiedla.

Dzielne kobiety, które wzięły dużą odpowiedzialność na siebie w tej całej pracy, bo to dotyczy tych wszystkich dziedzin, w których my pracujemy. Mamy spotkania z mieszkańcami, robimy półkolonie dla dzieci.
Musze powiedzieć, że właściwie panie trzymają całą tą radę, a panowie są za nami.
- powiedziała Barbara Blicharska, Przewodnicząca Rady Osiedla Targowego


Nie czujemy się dyskryminowane. Jest nas tak mało - taka była wola głosujących, a zarazem kandydatów do rady, wśród których nie było wiele pań, skąd uważam, że wynik i tak jest bardzo dobry. - tłumaczy Ewa Garasz, Przewodnicząca Rady Osiedla Świętego ŁazarzaFot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

12-03-2010 19:53:02
max
A co na to panowie radni????
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: