Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radna Lidia Dudziak o masztach 5G: "Mieszkańcy skarżą się na szumy, potliwość, nowotwory" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radna Lidia Dudziak o masztach 5G: "Mieszkańcy skarżą się na szumy, potliwość, nowotwory"
21-02-2024 09:18   Janusz Ludwiczak
Radna PiS Lidia Dudziak złożyła interpelację w sprawie masztów 5G, której zdaniem " Mieszkańcy skarżą się na coraz gorszy stan zdrowia bóle głowy, szumy, potliwość, niektórzy chorują na nowotwory, boja się, że to właśnie te instalacje powodują choroby".

– Interpelacje składam w imieniu i na prośbę mieszkańców Łazarza zaniepokojonych sytuacją, iż na tym terenie powstają jak grzyby po deszczu anteny maszty G5. Maszty instalowane są w różnych miejscach Łazarza, przy szkołach, także ul. Mottego, Kolejowa, Calliera, Głogowska, Hetmańska i wiele innych miejsc. Mieszkańcy skarżą się na coraz gorszy stan zdrowia bóle głowy, szumy, potliwość, niektórzy chorują na nowotwory, boja się, że to właśnie te instalacje powodują choroby – pisze w interpelacji do prezydenta Lidia Dudziak, radna miasta Poznania z PiS.

Zdaniem radnej należy poprawić warunki zamieszkiwania na Łazarzu.

– Czy władze miasta mogą w jakiś sposób pomóc mieszkańcom, wyjaśnić ewentualne zagrożenie, co mają robić, wskazać drogę postępowania? Czy możemy ograniczyć instalacje tych masztów? – pyta radna Lidia Dudziak.

Na interpelację odpowiedział już wiceprezydent Poznania.

– Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów stacje bazowe telefonii komórkowej nie wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Natomiast dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i odnoszą się do miejsc publicznych. Zgodnie z art. 152 ustawy Prawo ochrony środowiska , prowadzący instalację ma obowiązek zgłoszenia nowej stacji oraz zmiany parametrów istniejącej stacji do organu ochrony środowiska, a sprawozdanie z pomiarów powinien również udostępnić Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska i Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w terminie 30 dni od dnia wykonania pomiarów. Pomiary pola elektromagnetycznego (PEM) stacji bazowych telefonii komórkowych wykonywane są każdorazowo po rozpoczęciu użytkowania nowej instalacji, zmiany jej warunków pracy oraz zmiany istniejącego zagospodarowania terenu. Pomiary są wykonywane w miejscach publicznych na zlecenie prowadzącego instalację – odpowiada Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Jak dodaje wiceprezydent przeprowadzane są specjalne pomiary, a Minister Cyfryzacji prowadzi ogólnopolski System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne (SI2PEM), który zawiera informacje o wszystkich stacjach bazowych.

– Ponadto, w ramach projektu Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego (IŁ-PIB), prowadzone są badania obejmujące pomiary natężenia pola elektromagnetycznego wykonywane z wykorzystaniem szerokopasmowego oraz selektywnego monitoringu stacjonarnego w lokalizacjach uzgodnionych z przedstawicielami gmin.
Od 2020 r., na podstawie umów zawartych między IŁ-PIB a Urzędem Miasta Poznania, Instytut Łączności przeprowadził pomiary z wykorzystaniem stacjonarnego monitoringu PEM w następujących lokalizacjach, w których znajdują się budynki UMP: ul. Gronowa 22a, ul. Libelta 16/20, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, ul. Za Bramką 1. W tych lokalizacjach poziomy natężenia pola elektromagnetycznego były znacznie niższe niż obowiązujące poziomy dopuszczalne. W 2024 r. Wydział Klimatu i Środowiska UMP planuje dalszą współpracę z IŁ-PIB w zakresie badania natężenia poziomów pól elektromagnetycznych w Poznaniu
– tłumaczy wiceprezydent Bartosz Guss.

Jak dodaje wiceprezydent: – Zgodnie z art. 35 ust. 4 Prawa budowlanego , organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę nie może odmówić wydania wnioskowanej decyzji, jeżeli inwestor spełnia wymagania określone prawem budowlanym. W związku z powyższym, kompletność projektu budowlanego, jego sporządzenie i sprawdzenie przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami, zgodność projektu z ustaleniami planu miejscowego i innymi przepisami, w tym techniczno-budowlanymi oraz dysponowanie przez inwestora nieruchomością na cele budowlane, obligatoryjnie skutkuje wydaniem decyzji pozytywnej.
Informuję również, że zgodnie z ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych , miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, jeżeli taka inwestycja jest zgodna z przepisami. Z kolei jeżeli lokalizacja inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej nie jest umieszczona w planie miejscowym, dopuszcza się jej lokalizowanie, jeżeli nie jest to sprzeczne z określonym w planie przeznaczeniem terenu ani nie narusza ustanowionych w planie zakazów lub ograniczeń. Przeznaczenie terenu na cele zabudowy wielorodzinnej, rolniczej, leśnej, usługowej lub produkcyjnej nie jest sprzeczne z lokalizacją takiej inwestycji, a przeznaczenie terenu na cele zabudowy jednorodzinnej nie jest sprzeczne z lokalizacją infrastruktury telekomunikacyjnej o nieznacznym oddziaływaniu
.


Fot: Janusz Ludwiczak

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

mar

do 16-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smart Expo - Targi Inteligentnych Rozwiązań dla Domu i Ogrodu
Targi Mieszkań i Domów

17

mar

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie autorskie z Kingą Piotrowiak-Junkiert wokół książki "Węgry. W objęciach Dunaju"

18

mar

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przyroda przy Kręgu" - spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Jędrzejczakiem z Kasztelanii Ostrowskiej

19

mar

do 20-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych

20

mar

do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: