Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Wiwat mistrz! Niech żyje Polska!" – Paderewski podobnie jak 105 lat temu przyjechał na Dworzec Letni {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Wiwat mistrz! Niech żyje Polska!" – Paderewski podobnie jak 105 lat temu przyjechał na Dworzec Letni {►FILM}
31-12-2023 04:41   Janusz Ludwiczak
Tradycyjnie w przededniu rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Dworzec Letni zabytkowym pociągiem przyjechał Ignacy Jan Paderewski.

W świąteczny wtorek, już po raz 38. na Dworcu Letnim odbyła się inscenizacja przyjazdu do Poznania wielkiego kompozytora, pianisty i polityka. Przyjazd Paderewskiego przyczynił się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Punktualnie o godz. 16 na Dworzec Letni, czyli peron 9. poznańskiego dworca wjechał parowóz z zabytkowymi wagonami. Z pociągu wysiał Mistrz Ignacy Paderewski (w rolę którego wcielił się aktor Teatru Nowego Andrzej Lajborek) wraz z żoną.

Wybitnego Polaka witał tłum poznaniaków. Zgromadzeni na Dworcu Letnim przywitali gościa okrzykami "Wiwat Paderewski! Niech żyje Polska!".

– Dziękuję wszystkim, że tu jesteście. Inscenizację robimy już po raz 38. Gdy w 1985 roku rozmawiałem z ojcami Miasta, prezesami Bazarami słyszałem: "Panie Profesorze kto panu przyjdzie w drugi dzień świąt. Ludzie będą jedli makiełki, będą popijać barszcz". Ale wtedy rozpoczęliśmy i do dziś kontynuujemy inscenizację – powiedział prof. Ryszard Łuczak, główny organizator i pomysłodawca inscenizacji.

W programie wydarzenia nie zabrakło koncerty pieśni patriotycznych i powstańczych oraz kolęd w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Paderewskiego, Zespołu Folklorystycznego "Wiwaty" z Pobiedzisk oraz Zespołu Muzycznego "Brass – Poznań".

Ignacy Paderewski przyjechał do Poznania, na ówczesny dworzec boczny - Cesarski 26 grudnia 1918 roku o godz. 21:10. Niemcy próbowali za wszelką cenę nie dopuścić do przyjazdu Paderewskiego. Nic nie dało również wyłączenie światła w całym Poznaniu. Przygotowani Polacy witali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. W ten sposób Niemcy nieświadomie dali możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania stał się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło dzień później, 27 grudnia 1918 roku.


R E K L A M A
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

kwi

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania

24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: