Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad tysiąc osób zasiadło do wspólnej wigilii na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad tysiąc osób zasiadło do wspólnej wigilii na Targach
27-12-2023 08:22   Janusz Ludwiczak
Od 20 lat organizowana jest wigilia dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących. Nie inaczej było w niedzielę na MTP. Na stołach pojawiło się 600 kg karpia, pół tony ziemniaków i kapusty z grzybami oraz prawie pół tysiąca litrów barszczu.

W hali nr 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich przygotowano miejsce w sumie dla 1088 osób. Przy wspólnym stole zasiadły osoby bezdomne, potrzebujące i samotne.

Po odśpiewaniu kolęd, przemówieniu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, wiceprezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego i przeczytaniu fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Jezusa wszyscy zasiedli do wigilijnego posiłku, do którego należało przygotować 600 kilogramów karpia, pół tony ziemniaków, 400 litrów barszczu i pół tysiąca kilogramów kapusty.

Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Kilkuset uczniów ustawiało stoły, kroiło ciasta i pakowało świąteczne paczki. Wigilia nie mogłaby się też odbyć, gdyby nie pomoc sióstr z czterech zgromadzeń zakonnych, które prowadzą jadłodajnie w Poznaniu: siostry albertynki, siostry franciszkanki, siostry urszulanki i siostry elżbietanki.

W tym roku w akcję zaangażowało się wiele szkół z Poznania i okolic w tym: Branżowa Szkoła I stopnia nr 42, Szkoły Podstawowe nr 7, 23, 46, 51, 91, Licea Ogólnokształcące nr 4, 11, Techniku, Technikum Energetyczne w Poznaniu, ZSM KEN w Poznaniu czy Zespół Szkół w Nowym Tomyślu.

Początki Wigilii dla osób bezdomnych, biednych, potrzebujących i samotnych sięgają 2003 roku, kiedy to początkowo odbywała się w budynku XI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Ściegiennego. Szkoła mogła pomieścić jednak do 600 osób. Dlatego w 2010 roku wigilia została przeniesiona na MTP i od tego czasu odbywa się co roku na Targach zawsze przedpołudniem 24 grudnia. W 2020 i 2021 roku z powodu pandemii nie odbyła się wspólna wigilia na MTP, ale osoby potrzebujące otrzymywały posiłki na wynos. Od zeszłego roku spotkanie znów odbywa się na Targach.


R E K L A M A

Fot: Waldemar Wylegalski/Archidiecezja Poznańska

Komentarze (1)

30-12-2023 14:24:32
eka z małeki
--- życzę WSZYSTKIM !!!,zdrowia,spełnienia najskrytszych marzeń,oraz pogody ducha i szczęścia w nadchodzącym NOWYM 2024 ROKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. A hoj LUDKOWIE !!!! Schorowany,ale zawsze pogodny i dobrej myśli !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: