Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Janusz Heller Zasłużony(m) dla Miasta Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Janusz Heller Zasłużony(m) dla Miasta Poznania
14-06-2023 08:02   Janusz Ludwiczak
Janusz Heller, wieloletni kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg", pomysłodawca Dni Łazarza, działacz Solidarności, który był represjonowany i więziony w czasach PRL, aktywny działacz społeczny, turystyczny i instruktor harcerski, wielokrotnie nagradzany za działalność spółdzielczą i społeczną otrzyma tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania" – tak zdecydowali poznańscy radni.

Podczas ostatniej sesji Rada Miasta Poznania jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Poznania" Januszowi Hellerowi.

Tytuły: "Zasłużony dla Miasta Poznania" oraz Honorowy Obywatel Miasta przyznawane są każdego roku, 29 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji Święta Miasta, w dniu patronów Poznania – św. Piotra i Pawła przyznawane są tytuły: Honorowy Obywatel Miasta Poznania oraz "Zasłużony dla Miasta Poznania".

– Znana postać w Poznaniu, a szczególnie na Łazarzu. Jest historykiem, po Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel historii i wychowawca świetlicy w VIII Liceum Ogólnokształcącym i w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Na początku lat 80. również w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych. Od roku 1985 kierował Klubem Osiedlowym "Krąg" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald – mówił podczas sesji Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

– W roku 1980 był aktywnym członkiem "Solidarności" nauczycielskim, był wiceprzewodniczącym koła w VIII LO. Ta działalność też sprawiła, że był w latach stanu wojennego represjonowany. Przebywał karnie na wojskowym obozie specjalnym. Tam został wysłany. Po tych doświadczeniach nie mógł być już nauczycielem, ale wykorzystał swoje doświadczenia harcerskie z Poznańskiej "Czarnej 13" i zaangażował się w prace na rzecz wspólnoty osiedlowej w Klubie "Krąg". Dni Łazarza – to jest dzieło, jego inicjatywa, jego serce. Mimo, że w ubiegłym roku odszedł na emeryturę, te działania są kontynuowane – dodał przewodniczący Grzegorz Ganowicz.

Za podjęciem uchwały w sprawie nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Poznania" Januszowi Hellerowi było wszystkich 30 obecnych radnych na sesji. Nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Rada Miasta podjęła uchwałę jednogłośnie.

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania" zostanie przyznany 29 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta Poznania.

Dodajmy, że tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania trzyma Angelika Borys, działaczka polonijna z Białorusi, od lat represjonowana przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Z kolei wśród "Zasłużonych dla Miasta Poznania" są również: Iwona Jabłońska – koszykarka, zawodniczka TS Olimpia Poznań i AZS Poznań, reprezentantka Polski w kadrze seniorów, a także Lech Konopiński – znany poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci oraz widowisk telewizyjnych oraz Urszula Sipińska – piosenkarka, kompozytorka i pianistka, a także projektantka wnętrz, pisarka oraz publicystka. Wyróżnienie ma otrzymać również Fundacja Redemptoris Missio za niesienie specjalistycznej pomocy medycznej w Afryce.


Janusz Heller urodził się 24 października 1954 r. w Poznaniu. W 1977 r. ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel historii i wychowawca świetlicy w VIII Liceum Ogólnokształcącym i w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a od 1983 do 1985 r. w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych. Od 1985 do 2022 r. kierował Klubem Osiedlowym "Krąg" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Janusz Heller był od 1980 do 1990 r. aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność”, od września 1980 do września 1981 r. był wiceprzewodniczącym zarządu Koła NSZZ „Solidarność” przy VIII LO, później do 1982 r. był członkiem zarządu Koła NSZZ „Solidarność” przy VIII LO w Poznaniu, NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania. W tym okresie był działaczem instruktorskim niezależnego harcerstwa, wspierał działalność Szkolnych Kół Oporu Społecznego. W latach 1981-1988 związany był z kolportażem podziemnej prasy i wydawnictw bezdebitowych, książek, plakatów, pocztówek.

W latach 1983-88 związany był ze środowiskiem Solidarności Walczącej, gdzie uczestniczył w tworzeniu sieci dystrybucji czasopisma Solidarność Walcząca i innych druków przez nią sygnowanych. Już wtedy był organizatorem i współorganizatorem wielu imprez kulturalnych z udziałem niezależnych artystów.

Za swoją działalność antykomunistyczną w październiku 1982 r. był zatrzymany przez SB i dotkliwie pobity, a od listopada 1982 r. do marca 1983 r. przebywał w Rawiczu na Wojskowym Obozie Specjalnym, na który kierowano podejrzanych o udział i organizowanie strajków i zajść ulicznych oraz druk i kolportaż materiałów wymierzonych przeciwko władzy. Został wtedy zwolniony z pracy z VIII LO i Państwowego Liceum Plastycznego w Poznaniu.

Przez wiele lat zaangażowany w działalność Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Poznaniu, był organizatorem, kierownikiem kilkudziesięciu obozów turystyki kwalifikowanej, obozów wędrownych, górskich, nizinnych, spływów i rejsów, obozów narciarskich.

Od 1980 r. Janusz Heller był instruktorem, a później również Zastępcą Komendanta Szczepu Drużyn Starszoharcerskich „Poznańskiej Czarnej 13”, drużyny, która w 2019 r. obchodziła 100.lecie istnienia. Był komendantem i instruktorem kilkunastu obozów harcerskich, obozów stałych i wędrownych, zimowisk. W latach 1986 i 1991 współorganizował ogólnopolskie wystawy filatelistyczne o tematyce harcerskiej i skautowej.

Rok 1985 to początek działalności Janusza Hellera w Klubie Osiedlowym „Krąg” Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”. Z jego inicjatywy od 1987 r. powstały m.in. Dni Łazarza – największe i najstarsze święto dzielnicowe w Poznaniu, integrujące lokalną społeczność i pokazujące osiągnięcia łazarskich placówek oświatowych i kulturalnych. Inicjator i organizator jubileuszowych rocznicowych obchodów wyborów 4 czerwca 1989 r., inicjator i Przewodniczący Kapituły tytułu „Człowiek Roku Łazarza”. Organizator (wraz z Generatorem Malta) Ogrodu Społecznościowego Łazarz - najdłużej działającego ogrodu społecznościowego w Poznaniu, miejsca sąsiedzkich spotkań i jednocześnie domu kultury na świeżym powietrzu, gdzie wspólne sadzenie i pielęgnacja roślin oraz działania artystyczne i warsztatowe integrują społeczność lokalną i pozwalają być bliżej natury.

Janusz Heller działał również w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i w Fundacji na rzecz Dzieci Specjalnej Troski „Promyk Słońca”.

Za swoje działania i zasługi został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, między innymi: w 1997 r. otrzymał tytuł Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego, w 2002 roku otrzymał tytuł „Przyjaciela Łazarza”, a w 2003 roku został „Człowiekiem Roku Łazarza”. W 2004 roku przyznano mu tytuł Zasłużony Działacz Kultury, w 2018 r. otrzymał Odznakę Honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”, w 2022 roku otrzymał Złotą Odznakę Spółdzielczości Polskiej - wyróżnienie Krajowej Rady Spółdzielczej. W 2013 roku otrzymał srebrny Medal „Labor Omnia Vincit” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego za krzewienie idei pracy organicznej. W 2014 r. został odznaczony Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Kultury Polskiej. W 2022 r. Janusz Heller został uhonorowany Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: