Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Koszary od kuchni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Koszary od kuchni
23-04-2023 01:16   Janusz Ludwiczak
Z okazji święta Ułanów można było zobaczyć budynki koszar 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy zbiegu ulic Matejki i Ułańskiej.

– Przed ponad stu laty, Ułani Poznańscy wrócili z wojny opromienieni chwałą zwycięzców i rozpoczęli swoją pokojową służbę na terenie poznańskiego garnizonu. Dzień 23 kwietnia przyjęli jako swoje święto, by wspominać odznaczenie Orderem Krzyża Wojennego za czyny w wojnie 1920 roku. Wyruszając na kolejną wojnę, na zawsze opuścili swoje stajnie i koszary. W tym roku będzie dane nam i naszym rumakom stanąć w miejscu, w którym "wszystko się zaczęło" – wyjaśnia Michał Andrzejak, prezes Sekcji Ułanów Poznańskich Stowarzyszenia Porozumienie dla Twierdzy Poznań.

Z okazji święta Ułanów w sobotę na kilka godzin dawne koszary kawaleryjskie przy ul. Matejki 62 zostały udostępnione dla mieszkańców. Chętni mogli zwiedzić zabytkowe stajnie i dawne obiekty 15. Pułku Ułanów Poznańskich z przewodnikiem, zapoznać się z pracą wojskowego rymarza, elementami wyszkolenia kawalerzystów czy skusić się na wojskową grochówkę serwowaną z kuchni polowej. Organizatorzy przygotowali również wystawę modeli pojazdów wojskowych, mundurów, broni i pamiątek.

W niedzielę o godz. 10:00 zaplanowano wymarsz konnej kawalkady współczesnych kawalerzystów z koszar przy Matejki w kierunku Starego Miasta, pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.


Przy zbiegu ulic Matejki, Grunwaldzkiej i Ułańskiej znajdowały się koszary 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

– Koszary huzarów zostały zbudowane w latach 1884-1885. W 1886 roku wprowadził się do nich II Przyboczny Pułk Huzarów nr 2. Dwa szwadrony stacjonowały wcześniej w Poznaniu, pozostałe zostały zgromadzone w Lesznie. W latach 1887-1888 nastąpiła rozbudowa zespołu koszarowego. Wtedy tutaj prawie komfortowo zaczęły funkcjonować wszystkie jednostki – wyjaśnia Przemysław Maćkowiak, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Sekcja Historyczna.

– Jednymi z pierwszych nowoczesnych założeń koszarowych zrealizowanych w ostatniej ćwierci XIX wieku na obszarze między poligonalnymi umocnieniami poznańskiej twierdzy, a pierścieniem zewnętrznych fortów były kompleksy przeznaczone dla 2. Przybocznego Pułku Huzarów nr 2 oraz Dolnośląskiego Batalionu Taborów nr 5. Zlokalizowano je w III rejonie ograniczeń budowlanych twierdzy między wsią Jeżyce i przysiółkiem Bartoldowo przy drodze prowadzącej od Bramy Berlińskiej w kierunku Junikowa oraz Plewisk. W okresie międzywojennym stacjonowały w nich między innymi 15. Pułk Ułanów Poznańskich oraz 7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich – opowiada Przemysław Maćkowiak.

Okazuje się, że na terenie koszar stacjonowało 630 żołnierzy i 720 koni.

– Trzeba było tutaj żołnierzy przenocować, wyżywić, a także przechować konie i utrzymać je w odpowiedniej formie. Pokazuje to pewną skalę całego rozwiązania. To było poważne przedsięwzięcie – wskazuje Przemysław Maćkowiak.

Koszary przejęło później Wojsko Polskie, które było w ich posiadaniu do przełomu lat 80. i 90. Później mieściły się tutaj magazyny szpitala wojskowego, a następnie magazyny MTP, w których przechowywane były mieszanki, stanowiące nawierzchnię dla koni, którą Targi używały podczas Cavaliady.

W 2020 r. Międzynarodowe Targi Poznańskie za 114,5 mln zł sprzedały teren przy zbiegu ulic Matejki, Grunwaldzkiej i Ułańskiej. Powstanie tutaj osiedle mieszkaniowe.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: