Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej ma otrzymać imię Antoniego Peretiatkowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej ma otrzymać imię Antoniego Peretiatkowicza
27-03-2023 08:15   Janusz Ludwiczak
Polski naukowiec, prawnik, sanacyjny działacz polityczny, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu w 1935 roku – Antoni Peretiatkowicz ma zostać patronem skweru przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej.

Podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Święty Łazarz jednogłośnie zaopiniowania projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie nazwania skweru przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej (po stronie osiedla im. Hipolita Cegielskiego) imieniem Antoniego Peretiatkowicza.

Teraz opinię w tej sprawie podejmie Komisja Kultury i Nauki, a ostateczną decyzję Rada Miasta Poznania.

Antoni Peretiatkowicz – polski naukowiec, prawnik, sanacyjny działacz polityczny, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu w 1935 roku. W latach 1936 – 1939 był rektorem Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – UAM).

Za jego kadencji znowelizowano ustawę o szkołach akademickich, przywracając dawną autonomię uczelni. Uniwersytet Poznański był w tym czasie jedyną uczelnią, w której odbywały się - niezależne do władz państwowych - wykłady akademickie na temat obrony przeciwlotniczej. Prof. Peretiatkowicz był współtwórcą i pierwszym rektorem Poznańskiej Akademii Handlowej – czytamy na stronie UAM.

Antoni Peretiatkowicz za udział w demonstracjach w 1905 r. był aresztowany i więziony na Pawiaku, a następnie wydalony z uniwersytetu warszawskiego. W Berlinie, Lwowie i Krakowie kontynuował studia prawnicze. W 1909 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Pracę naukową rozpoczął jeszcze w okresie studiów i publikował artykuły z dziedziny prawa międzynarodowego na łamach „Gazety Sądowej Warszawskiej”. W latach 1908-1909 w „Archiv für Rechts- und Wirtschaftsphilosophie” ogłosił pracę o polskiej filozofii prawa XX w. Na studiach specjalistycznych przebywał w latach 1909–1914 w Paryżu, Genewie i Heidelbergu. Habilitował się w 1914 na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie pracy Filozofia prawa J. J. Rousseau, a od 1914 docent tegoż uniwersytetu. W 1918 na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie został profesorem nadzwyczajnym filozofii prawa i metodologii umiejętności prawniczych. Do Poznania przeniósł się na początku 1919 i został powołany na Uniwersytecie Poznańskim profesorem zwyczajnym nauki o państwie i prawie państwowym.

W latach 1919–1927 był organizatorem i prezes Towarzystwa Prawniczego i Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 1921–1939 był założycielem oraz redagował kwartalnik „Ruch Prawniczy i Ekonomiczny” oraz „Encyklopedię Prawa” od 1923. Został również w 1928 w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu kierownikiem Katedry Prawa Państwowego i Publicznego, a w latach 1930–1936 był jej dyrektorem. Uczelnia dzięki jego staraniom w 1938 uzyskała prawa szkoły akademickiej z tytułem Akademii Handlowej, a w latach 1938/1939 został jej pierwszym rektorem. W 1936 r. zorganizował Instytut Prawa Publicznego. W 1937 w Warszawie został mianowany członkiem Trybunału Kompetencyjnego, a w 1939 r. sędzią Najwyższego Trybunału Administracyjnego i był nim do 1947. W 1939 r. został wysiedlony z Poznania, przeniósł się do Warszawy i do sierpnia 1944 r. wykładał w Szkole Handlowej profesora Edwarda Lipińskiego.

Po zakończeniu Powstania Warszawskiego wyjechał do Piotrkowa Trybunalskiego i tam na tajnych kompletach uniwersyteckich wykładał prawo administracyjne. Do Poznania powrócił w marcu 1945 i na Uniwersytecie Poznańskim objął Katedrę Prawa Państwowego, wykładając równocześnie do 1951 r. w Akademii Handlowej.

Na Sejmie PRL I kadencji był konsultantem Komisji Spraw Ustawodawczych oraz członkiem licznych instytutów naukowych. W Poznaniu piastował również godność prezesa Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej i należał do działaczy Stronnictwa Demokratycznego.

Zmarł 18 grudnia 1956 r. w Poznaniu. Został pochowany na cmentarzu Górczyńskim.

Mieszkał na Łazarzu, w kamienicy naprzeciwko skweru, który ma otrzymać właśnie jego imię.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak, portret: UAM, map: Urząd Miasta Poznania

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

01

paź

Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Światowy Dzień Serca - rodzinny piknik edukacyjno-zdrowotny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: