Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W koszarach przy Bukowskiej ustanowiono pierwszy w Polsce stały garnizon wojsk USA - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W koszarach przy Bukowskiej ustanowiono pierwszy w Polsce stały garnizon wojsk USA
23-03-2023 01:24   Janusz Ludwiczak
Na północy Łazarza, w koszarach przy zbiegu ulic Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej na stałe będą stacjonować amerykańskie wojska.

We wtorek na terenie "Camp Kościuszko" zainaugurowano działalność pierwszego stałego garnizonu wojsk amerykańskich w Polsce i zarazem 8. tego typu jednostki w Europie.

– Jesteśmy dumni z deklaracji prezydenta Bidena dotyczącej stałej obecności wojsk USA w Polsce. Zabiegaliśmy o to przez lata, o to słowo "permanent" i właśnie ono stało się faktem. Rozpoczyna swoją działalność garnizon USA w Poznaniu. Działa już wysunięte Dowództwo V Korpusu U.S. Army, a więc to z Polski dowodzone są siły lądowe Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Nasi żołnierze ćwiczą ze sobą. Niedaleko od Poznania, w Biedrusku jest Abrams Academy - akademia szkoląca polskich czołgistów do służby na czołgach Abrams, które już w tym roku trafią do Wojska Polskiego. I to są właśnie te dobre informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO" – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"U.S. Army Garrison Poland" będzie zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań garnizonu należeć będzie również kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk USA. Jednostka liczy 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych.

– Ta chwila jest prawdziwie historyczna. To znak, że zamierzamy tu pozostać, że Stany Zjednoczone są oddane Polsce i sojuszowi NATO, że jesteśmy zjednoczeni w obliczu rosyjskiej agresji. Prezydent Biden wie, że możemy na was polegać – zaznaczył ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Jednostka jest ósmym stałym garnizonem sił zbrojnych USA w Europie, po Niemczech, Belgii i Włoszech. Podczas wtorkowej uroczystości odsłonięto i przekazano sztandar garnizonu oraz odczytano rozkaz o ustanowieniu "U.S. Army Garrison Poland". Pierwszym komendantem jednostki został płk Jorge M. Fonseca.

– To zaszczyt, że możemy gościć w naszym mieście żołnierzy wojsk armii Stanów Zjednoczonych. Stała obecność sił amerykańskich jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, a także Poznania, jego mieszkanek i mieszkańców. Teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, jest to jeszcze istotniejsze – zaznacza prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, funkcjonujące w Poznaniu od 2020 r., otrzymało nazwę "Camp Kościuszko" w lipcu 2022 r.. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi.

Nazwę "Camp Kościuszko", a właściwie "The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp", nosił obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Funkcjonował w latach 1917-1919 na pograniczu amerykańsko-kanadyjskim w miasteczku Niagara-on-the-Lake.


Komentarze (2)

23-03-2023 10:37:05
M.
@kaśka, przecież w tym garnizonie jest aż 16 wojskowych amerykańskich. Pozostali to pracownicy cywilni. Nie zmienia to wiele dla okolicznych mieszkańców, bo znacznie więcej masz tam polskich żołnierzy, a i przed powołaniem garnizonu byli tam amerykanie. Tak już jest od bardzo wielu lat, bo koszary wybudowali jeszcze Niemcy przed I wojną światową i od tego czasu nieprzerwanie stacjonuje tam wojsko.
23-03-2023 10:10:00
kaśka
Tylko tak myślę, czy taka baza nie powinna być raczej dalej od centrum miasta? To gęsto zamieszkałe dzielnice. Niedaleko Szpital Kliniczny. Wychowałam się w tamtych stronach. Do dziś pamiętam opowieści o tym jak Brytyjczycy zbombardowali kościół Św. Michała na Stolarskiej, który był tuż obok koszarów zajmowanych wtedy oczywiście przez Wehrmacht. Ale pewnie prześladują mnie jakieś demony przeszłości i takie straszne rzeczy nie zdarzają się w dzisiejszych czasach...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: