Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Spróbuj przejść się w moich butach" – spektakl o uchodźcach i wojnie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Spróbuj przejść się w moich butach" – spektakl o uchodźcach i wojnie
01-03-2023 05:33   Janusz Ludwiczak
Łzy pojawiły się w oczach zarówno widzów, jak i samych aktorek. W piątek, w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie w Klubie "Krąg" odbył się spektakl "Try walking in my shoes", podczas którego poruszono problem uchodźców.

"Try walking in my shoes" to spektakl, który porusza problem uchodźców próbujących odnaleźć się w nowej sytuacji, w zupełnie innym kraju, kulturze i nieznanym wcześniej społeczeństwie.

– To również historie o siostrzeństwie, wsparciu, wspólnie wylanych łzach, jak i spontanicznie pojawiającym się uśmiechu, wspólnym śpiewaniu, o strachu, przemęczeniu i tworzeniu międzynarodowego kręgu kobiet. W Mińsku, Stambule, Erywaniu, Rzymie i Poznaniu przeprowadzone zostały interwencje artystyczne przeciwko przemocy z użyciem pomalowanych na pomarańczowo butów. Każda para opowiadała inna historię, inna tragedię. Przemoc wojny to łamanie praw człowieka. Prawa kobiet, mężczyzn, dzieci, młodzieży są prawami człowieka. Każda i każdy z nas, bez względu na kolor skóry, wiarę, orientację seksualna, niepełnosprawności fizyczne/ psychiczne czy status ekonomiczny powinniśmy czuć się bezpiecznymi w nieautorytarnym kraju, w swoim domu i żyć godnie, bez strachu i bez lęku, bez głodu, bez pytań - co wydarzy się jutro, czy przeżyję??? – wyjaśnia Monika Wińczyk, reżyserka Kolektywu Analog.

W spektaklu wystąpiły także obywatelki Ukrainy, które rok temu musiały uciec przed toczącą się wojną. Aktorki nie przypadkowo wystąpiły w pomarańczowych strojach.

– Kolor dojrzałej pomarańczy kojarzy się również z kamizelkami ratunkowymi, w których wiele osób próbowało uciekać przez morze z objętej wojną Syrii i innych krajów Afryki Północnej. Symboliczne wybór w scenografii koloru pomarańczowego ma być alarmem - zwróceniem uwagi na tematy ważne, które pojawiają się w mediach, na salonach, w domu, szkole, pracy... i które przemijają w mgnieniu oka, stając się niedostrzeganymi by doprowadzić do realnych zmian – dodaje Monika Wińczyk.


Aktualności
Niezapominajka
22

sty

17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11

lut

do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: