Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W ubiegłym roku Straż Miejska usunęła z grunwaldzkich ulic blisko 60 wraków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W ubiegłym roku Straż Miejska usunęła z grunwaldzkich ulic blisko 60 wraków
18-01-2023 07:20   Janusz Ludwiczak
W całym 2022 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej doprowadzili do usunięcia 793 aut z terenu całego miasta, czego 57 z Grunwaldu i części Łazarza.

Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym strażnicy mogą usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.

– Strażnik podczas oceny takiego pojazdu i kwalifikacji go do wywozu zwraca uwagę przede wszystkim na uszkodzone urządzenia, karoserię lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego) lub na braki podzespołów: drzwi, szyb, kół, opon, świateł, a także na zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej w Poznaniu.

W przypadku dróg wewnętrznych (np. parkingi, drogi osiedlowe) podstawową sprawą jest Stała Organizacja Ruchu wprowadzona przez zarządcę danego terenu, na podstawie której strażnik może podjąć czynności.

W całym 2022 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej usunęli 793 wraki, w tym 57 z terenu Grunwaldu i części Łazarza.

– Wbrew pozorom ma to bardzo istotne znaczenie, gdzie pojazd został porzucony. Jeżeli jest to droga publiczna, strażnicy miejscy przede wszystkim będą próbowali odszukać właściciela pojazdu i nakazać mu jego usunięcie. Jeżeli tak się nie stanie, to wtedy strażnik miejski usuwa pojazd na podstawie zlecenia od zarządcy drogi (np. pas drogowy) lub administratora terenu (np. z drogi osiedlowej) – zaznacza Przemysław Piwecki.

–W poznańskiej straży miejskiej przyjęto zasadę, że funkcjonariusze ustalają właściciela samochodu i kontaktują się z nim. Przypominają o obowiązkach wynikających z przepisów prawa o ruchu drogowym i wyznaczają termin doprowadzenia auta do porządku lub jego wywozu. Należy dodać, że opisane prawne uwarunkowania i zawiłości nie są jedynymi, które istotnie wydłużają czas, jaki upływa od chwili zgłoszenia do momentu usunięcia nieużywanego pojazdu. Niebagatelną rolę mają zarządcy dróg, zarówno publicznych jak i wewnętrznych - tylko na ich pisemny wniosek, niezależnie od wewnętrznych procedur, strażnik może zlecić odholowanie pojazdu na parking strzeżony – dodaje Przemysław Piwecki.

Porzucone pojazdy można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej Straży Miejskiej, telefonicznie - dzwoniąc pod numer 986 oraz e-mailowo na adres: sm@um.poznan.pl.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: