Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Wody bliskie, wody dalekie…" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Wody bliskie, wody dalekie…"
23-11-2022 04:09   Janusz Ludwiczak
W Klubie "Krąg" można oglądać wystawę fotografii Marii Pocgaj. Artystka, która jest też poetką, autorką wielu rysunków i lalek, z wykształcenia plastyk, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi RP.

– Ilekroć jestem w plenerze szukam lustra, w którym przegląda się twarz świata przyrody. Czy będzie to łagodna tafla stawu, jeziora czy przestrzeń bagienna z rozrzuconymi tu i ówdzie okruchami nieba, czy ginąca za horyzontem wstęga rzeki, zawsze ku tym miejscom biegnie moje spojrzenie. Najbardziej jednak, jako marynistkę, fascynuje mnie bezkres morza, jego malachitowe oblicze, wzburzone i gniewne, bryzgające pianą, to znów leciutko rozkołysane, szeptliwe. Ale wystarczy też szklana śpiewka, sącząca się wśród opadłych liści wprost do ucha ziemi – woda bliska stopom, podczas gdy ta daleka dotyka nieboskłonu w niedosiężnej przestrzeni – opowiada Maria Magdalena Pocgaj, autorka wystawy "Wody bliskie, wody dalekie…"

Artystka prezentuje zdjęcia, które w ostatnich latach wykonała w rodzimej Dębinie, a także na Szachtach, nad Bałtykiem oraz w dalekiej Laponii.

– Starałam się uchwycić malarskość, współgranie ze światłem oraz uzyskaną dzięki wiatrowi różnorodną fakturę wody, tej źródlanej zmartwychwstanki, obmywającej nas z pyłu przyziemności – dodaje Maria Magdalena Pocgaj.

Maria Magdalena Pocgaj – poetka, z wykształcenia plastyk. Miłośniczka gór i morza. Autorka wielu urokliwych fotografii, rysunków i lalek….

Jako literatka zadebiutowała w 1992 roku wierszami w prasie katolickiej. Jest autorką dziewiętnastu tomików poetyckich i zbiorów wierszy. Jej poetyckie teksty do albumu fotograficznego Antoniego Ruta – „Wierzby wielkopolskie”(2003) zostały nagrodzone na XXVII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu. Publikowała swoje utwory w licznych almanachach poezji, a także w czasopismach literackich i na antenie radiowej. Kilkakrotnie zasiadała w jury ogólnopolskich konkursów poetyckich.

Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. brązową buławę hetmańską (Białystok 1997), nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie literacko - kompozytorskim (Rumia 1999 i 2008), pierwszą i drugą nagrodę w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu poetyckiego – "Poeta pamięta" (Kalisz 1999 i 2000), drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie poetyckim „O laur łyny”(Olsztyn 2009).

Maria Magdalena Pocgaj działa w Związku Literatów Polskich, wielkopolskim oddziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich, a także w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim oraz w Stowarzyszeniu im. Romana Brandstaettera.

W 2007 roku Prezydent RP śp. Lech Kaczyński przyznał jej Srebrny Krzyż Zasługi. Została też odznaczona mianem zasłużonego działacza kultury i zasłużonego pracownika morza.

Wystawę "Wody bliskie, wody dalekie…" można oglądać w małej Sali Klubu Osiedlowego "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37 do końca listopada.


Fot: Klub "Krąg", Andrzej Radwański

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: