Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"103 lata Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość" – oddano hołd Powstańcom - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"103 lata Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość" – oddano hołd Powstańcom
27-12-2021 11:28   Janusz Ludwiczak
Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w kościele Matki Boskiej Bolesnej została odprawiona msza św. w intencji dowódców i żołnierzy. Złożono również wieńce pod tablicami Powstańców, która znajduje się w Grocie przy świątyni. Upamiętnione zostały również postacie związane z Powstaniem Wielkopolskim, które mają swoje miejsca pamięci na Łazarzu - Kazimierza Nowakowskiego czy braci Wierzejewskich. Znicze zapłonęły również na grobach Powstańców na cmentarzu Górczyńskim.

Parafianie oraz przedstawiciele Rady Osiedla Górczyn i Rady Osiedla Święty Łazarz – jednostki pomocniczej miasta Poznania oraz Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, a także Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz w niedzielny, świąteczny poranek złożyli wieńce pod tablicami pamiątkowymi upamiętniającymi dowódców i żołnierzy Powstania Wielkopolskiego.

– 103 lata temu Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość. Solidarnie, ramię przy ramieniu, ponad podziałami. Chwycili za broń i zwyciężyli! Na Łazarzu upamiętniliśmy także wybitne postacie Powstania Wielkopolskiego. Przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego stoi obelisk upamiętniający prof. Kazimierza Nowakowskiego , naczelnego chirurga szpitali fortecznych który brał udział w powstaniu wielkopolskim.
Patronami skweru przy ul.Szylinga są Wincenty i Jan Wierzejewscy, powstańcy , organizatorzy skautingu w zaborze pruskim.
Na cmentarzu górczyńskim przy zbiorowej mogile Powstańców Wielkopolskich , spoczywa tutaj Franciszek Ratajczak – pierwszy poległy powstaniec. Na tym cmentarzu ma swoją tablicę pamiątkową Sam Sandi z Afryki, który walczył w Powstaniu Wielkopolskim
– mówi Maria Łazarz, jedna z inicjatorek obchodów.

Z kolei na ogrodzeniu City Parku od strony ul. Wyspiańskiego można jeszcze oglądać okolicznościową wystawę "Łazarskie Karty Historię", którą przygotowało Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz.

Łazarzanie co roku, zawsze 26 grudnia, w przededniu wydarzeń z 1919 roku czczą Powstańców Wielkopolskich. Akcję zainicjowało pod koniec lat 90. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, później kontynuowali ją Wojciech Wośkowiak oraz Rada Osiedla Św. Łazarz, a od kilku lat Rada Osiedla "Łazarz" SM Grunwald.

W grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej znajdują się trzy tablice poświęcone Powstańcom Wielkopolskim. Pierwsza została odsłonięta w 1929 roku, w 10. rocznicę wybuchu Powstania. Druga tablica jest poświęcona wszystkim poległym Powstańcom oraz pomordowanym uczestnikom Powstania przez hitlerowców. Trzecia tablica odsłonięta na początku 2000 roku jest poświęcona dowódcom Powstania Wielkopolskiemu - gen. Taczakowi i gen. Dowborowi-Muśnickiemu.

Dodajmy, że w tym roku po raz pierwszy 27 grudnia będzie Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 24 listopada stosowną ustawę podpisał prezydent RP Andrzej Duda, wcześniej projekt ten jednogłośnie poparli posłowie i senatorowie.

Inicjatorami ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, wielkopolski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Pod apelem w sprawie ustanowienia 27 grudnia święta państwowego podpisało się ponad 8 tysiące osób, w tej sprawie stosowne uchwały podjęło wiele samorządów.


Komentarze (1)

27-12-2021 14:44:45
eka z małeki
-a flag tak jakoś mizerniutko!!!Coraz mniej Wielkopolan w Poznaniu,ech.............A gdzie są te patrYjoty,takie widoczne w innych okolicznościach???........................ Pytałem ludzi na ulicy Głogowskiej-to tylko głowy opuszczali!!! LUDZIE co się z wami porobiło ??????!!!! eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: