Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni przeszli ulicami Łazarza w czterech procesjach Bożego Ciała {◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierni przeszli ulicami Łazarza w czterech procesjach Bożego Ciała {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
04-06-2021 08:28   Janusz Ludwiczak
W czwartek przypadło święto Bożego Ciała, potocznie zwane świętem Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni idąc ulicami manifestowali wiarę w Boga oraz wspominali Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Ulicami Łazarza przeszły cztery procesje.

Tradycyjnie procesje w łazarskich parafiach odbyły się po południu. W Parafii Matki Boskiej Bolesnej ze względu na remont Rynku Łazarskiego wierni przeszli inną trasą – ulicami Dmowskiego, Potockiej i Głogowską. Ołtarze znajdowały się przy zbiegu ulic Lodowej i Stablewskiego, pod Klubem "Krąg", przy ul. Potockiej oraz przy Grocie. W uroczystości wziął również chór Dolorosa oraz orkiestra dęta.

W Parafii Chrystusa Sługi wierni za Najświętszym Sakramentem przeszli ulicami Palacza, Jarochowskiego i Częstochowską do kościoła św. Krzyża na Górczynie.

W Parafii Św. Anny procesja rozpoczęła się o godz. 16:00 nieszporami, które zostały odprawione w kościele przy ul. Matejki. Po nim wierni przeszli do czterech ołtarzy ulicami: Limanowskiego, Jarochowskiego, Niegolewskich i Matejki.

Z kolei w Parafii Michała Archanioła procesja odbyła się tradycyjnie po mszy św. o godz. 15:00, po czym wierni przeszli ulicami: Stolarską, Śniadeckich, Konopnickiej, Matejki, Grunwaldzką i Śniadeckich do czterech ołtarzy.

Boże Ciało, czyli święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni idąc ulicami manifestują wiarę w Boga oraz wspominają ostatnią wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina.
W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto biskup Nanker w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu w Polsce był kościół poznański kościół Bożego Ciała.

ZOBACZ TAKŻE: Boże Ciało 76 lat temu…

ZOBACZ TAKŻE: Procesje Bożego Ciała, które miały 1,5 km i łączyły dwie parafie


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

21

cze

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: